
Economen: impact nieuwe coronavariant op vertrouwen belangrijk
AMSTERDAM (ANP) - De economische impact van de nieuwe coronavariant is nu nog heel lastig in te schatten, maar het is vooral belangrijk welke gevolgen de Omikron-variant voor het vertrouwen van consumenten en bedrijven zal hebben. Als zij onzekerder worden over de gezondheidseffecten van de Omikron-variant kunnen ze besluiten hun uitgaven en investeringen te verminderen, wat schadelijk kan zijn voor de economie, aldus economen van de drie grootste banken van Nederland.
Volgens Hugo Erken van Rabobank is het vertrouwen van mensen een belangrijke factor in de economie. "We weten nog niet wat de effecten van de nieuwe variant zijn. Als de nieuwe variant heftigere effecten heeft op de volksgezondheid kan dit een negatieve impact hebben op het consumentenvertrouwen en de investeringsbereidheid van ondernemers. Dan sluipt de angst erin en houden mensen uit voorzorg de hand op de knip."
Bert Colijn van ING zegt dat er vooral nog heel weinig bekend is over de nieuwe variant die ontstond in zuidelijk Afrika en in steeds meer landen opduikt. "We hadden het gevoel dat we steeds beter leerden leven met het virus. We weten de economie steeds beter in te richten. De nieuwe variant kan dus onzekerheid brengen. Mensen denken: dat klinkt eng en worden voorzichtiger met bestedingen."
Herstel na lockdown
ABN AMRO-econoom Philip Bokeloh stelt eveneens dat het nog erg prematuur is om echt iets te kunnen zeggen over de nieuwe variant, maar dat het vertrouwenseffect belangrijk is. Ook wijst hij op het gevoel van moedeloosheid bij ondernemers over de aanhoudende pandemie en welke impact dat heeft op de toekomstplannen en investeringen. "Voor hen wordt het steeds lastiger om het uit te blijven zingen als de crisis voortduurt", aldus Bokeloh. Hij kijkt daarnaast naar eventuele verdere verstoringen in de wereldwijde leveringsketen door de Omikron-variant.
De economen zeggen wel dat de economie na elke lockdown weer sterk herstel heeft laten zien. "De impact van een nieuwe lockdown op de economie wordt steeds beperkter omdat de economie zich steeds beter aanpast, bijvoorbeeld omdat mensen steeds meer gewend raken aan thuiswerken, meer wordt gedaan via internet en bedrijven hun organisaties aanpassen", zegt Erken.
Bovendien zijn de steunmaatregelen van de overheid voor het bedrijfsleven tegen de crisis erg effectief gebleken. Volgens Colijn biedt dat vertrouwen dat ook met een nieuwe coronagolf en lockdownmaatregelen door de Omikron-variant de impact op de middellange termijn op de economie uiteindelijk beperkt zal blijven.
Meer uit Financieel
DEARBORN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Ford Motor verwacht dit jaar een klap van ongeveer 1,5 miljard dollar (zo'n 1,3 miljard euro) door de importheffingen van president Donald Trump. De Amerikaanse autofabrikant heeft daarnaast zijn financiƫle verwachtingen voor het hele jaar opgeschort.
19 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, komt terug op plannen om een commercieel bedrijf met een winstoogmerk te worden. Het bedrijf meldt in een verklaring dat zijn non-profittak de controle blijft houden over OpenAI, terwijl de winstgevende divisie wordt omgevormd tot een maatschappelijke onderneming.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street sloot maandag met kleine verliezen, na de opmars vorige week. Beleggers verwerkten de aankondiging van president Donald Trump om een heffing van 100 procent in te voeren op films die buiten de Verenigde Staten zijn geproduceerd. Entertainmentconcerns daalden op de aandelenbeurzen in New York.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft nog geen definitieve beslissingen genomen over de heffing van 100 procent op films die buiten de Verenigde Staten zijn geproduceerd. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis maandag gezegd over de maatregel die Trump zondag aankondigde.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse sportschoenenmerk Skechers wordt overgenomen door investeringsfonds 3G Capital. De deal wordt naar verwachting in het derde kwartaal van dit jaar afgerond, waarna het schoenenmerk van de beurs in New York verdwijnt.
4 uur geledenDEURNE (ANP) - De faillissementsaanvraag die een toeleverancier van Ebusco voor het bedrijf heeft ingediend, is ingetrokken. Dit meldt de elektrische bussenbouwer maandag. De rechtszaak hierover, die dinsdag zou plaatsvinden, gaat niet meer door.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag iets lager gesloten. Beleggers deden het rustiger aan, nadat de hoofdindex vrijdag nog flink hoger eindigde. Shell stond onderaan de AEX en daalde 1,9 procent.
6 uur geleden