Economen: impact nieuwe coronavariant op vertrouwen belangrijk
AMSTERDAM (ANP) - De economische impact van de nieuwe coronavariant is nu nog heel lastig in te schatten, maar het is vooral belangrijk welke gevolgen de Omikron-variant voor het vertrouwen van consumenten en bedrijven zal hebben. Als zij onzekerder worden over de gezondheidseffecten van de Omikron-variant kunnen ze besluiten hun uitgaven en investeringen te verminderen, wat schadelijk kan zijn voor de economie, aldus economen van de drie grootste banken van Nederland.
Volgens Hugo Erken van Rabobank is het vertrouwen van mensen een belangrijke factor in de economie. "We weten nog niet wat de effecten van de nieuwe variant zijn. Als de nieuwe variant heftigere effecten heeft op de volksgezondheid kan dit een negatieve impact hebben op het consumentenvertrouwen en de investeringsbereidheid van ondernemers. Dan sluipt de angst erin en houden mensen uit voorzorg de hand op de knip."
Bert Colijn van ING zegt dat er vooral nog heel weinig bekend is over de nieuwe variant die ontstond in zuidelijk Afrika en in steeds meer landen opduikt. "We hadden het gevoel dat we steeds beter leerden leven met het virus. We weten de economie steeds beter in te richten. De nieuwe variant kan dus onzekerheid brengen. Mensen denken: dat klinkt eng en worden voorzichtiger met bestedingen."
Herstel na lockdown
ABN AMRO-econoom Philip Bokeloh stelt eveneens dat het nog erg prematuur is om echt iets te kunnen zeggen over de nieuwe variant, maar dat het vertrouwenseffect belangrijk is. Ook wijst hij op het gevoel van moedeloosheid bij ondernemers over de aanhoudende pandemie en welke impact dat heeft op de toekomstplannen en investeringen. "Voor hen wordt het steeds lastiger om het uit te blijven zingen als de crisis voortduurt", aldus Bokeloh. Hij kijkt daarnaast naar eventuele verdere verstoringen in de wereldwijde leveringsketen door de Omikron-variant.
De economen zeggen wel dat de economie na elke lockdown weer sterk herstel heeft laten zien. "De impact van een nieuwe lockdown op de economie wordt steeds beperkter omdat de economie zich steeds beter aanpast, bijvoorbeeld omdat mensen steeds meer gewend raken aan thuiswerken, meer wordt gedaan via internet en bedrijven hun organisaties aanpassen", zegt Erken.
Bovendien zijn de steunmaatregelen van de overheid voor het bedrijfsleven tegen de crisis erg effectief gebleken. Volgens Colijn biedt dat vertrouwen dat ook met een nieuwe coronagolf en lockdownmaatregelen door de Omikron-variant de impact op de middellange termijn op de economie uiteindelijk beperkt zal blijven.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Lisa van Ginneken is benoemd tot de nieuwe voorzitter van brancheorganisatie OV-NL. Ze was van maart 2021 tot december 2023 Tweede Kamerlid voor D66 en hield zich daar onder andere bezig met het openbaar vervoer in Nederland.
49 minuten geledenTOKIO/CLEVELAND (ANP) - Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om verfproducent AkzoNobel over te nemen. Vorige week werd nog bekend dat AkzoNobel begin mei een overnamebod van die bedrijven had afgewezen. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens verklaarde daarbij door te zullen gaan met de fusie met het Amerikaanse Axalta Coating Systems.
59 minuten geledenPARIJS (ANP) - Air France-KLM verwacht zijn vliegschema deze zomer te kunnen uitvoeren, ondanks eerdere zorgen over mogelijke brandstoftekorten. "Air France, KLM en Transavia zullen al hun klanten deze zomer vervoeren", heeft topman Ben Smith van het luchtvaartconcern woensdag gezegd in een Franse persverklaring.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ov-bedrijf Transdev biedt buschauffeurs in Utrecht sinds deze week een hoger salaris voor extra diensten om een chauffeurstekort. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door RTV Utrecht. De regeling geldt in elk geval tot de zomer en wordt mogelijk verlengd als de personeelskrapte in die regio aanblijft.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Economen van Rabobank voorzien economische pijn in Nederland door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Maar een recessie verwachten ze niet, al heeft de bank haar eerdere voorspellingen in een nieuwe raming wel iets verlaagd.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend omhoog door het oplaaiende geweld in het Midden-Oosten. Iran heeft raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein en de Verenigde Staten vielen een Iraans commandocentrum aan. Daarmee zetten de olieprijzen de opmars van deze week voort door onzekerheid over een vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten.
2 uur geleden