Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen: handelstarieven kosten huishoudens VS honderden dollars

Economen: handelstarieven kosten huishoudens VS honderden dollars

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De hoge importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zullen huishoudens in de Verenigde Staten hard raken, waarschuwen economen. De maatregel jaagt de prijzen omhoog van allerlei producten, van groenten en fruit tot auto's. Ook alcoholische dranken, zoals Mexicaanse tequila, zullen naar verwachting flink duurder worden.

De VS voeren 25 procent invoerheffingen in op goederen uit Canada en Mexico en 10 procent op producten uit China. Economen verwachten dat Amerikaanse bedrijven, die meer moeten betalen voor geïmporteerde goederen, deze kosten deels zullen doorberekenen aan consumenten door prijsverhogingen.

In het meest pessimistische scenario, waarin consumenten geen overstap maken naar in de VS geproduceerde goederen en de volledige invoerheffing wordt doorberekend, kan dit neerkomen op een extra kostenpost van ongeveer 835 dollar per persoon per jaar of 3242 dollar voor een gezin van vier, volgens schattingen van ING. De gevolgen zullen niet direct merkbaar zijn, maar op de middellange tot lange termijn komt de koopkracht onder druk te staan, waarschuwt de bank.

Alcohol

Een groot deel van de verse producten die Amerikanen eten, komt uit het buitenland. Ongeveer de helft van de geïmporteerde groenten en 40 procent van het fruit is afkomstig uit Mexico. Naast het leveren van meer dan 90 procent van de avocado's die Amerikanen eten, is het Latijns-Amerikaanse land de belangrijkste buitenlandse leverancier van paprika's, komkommers en courgettes.

Alcohol is goed voor bijna een kwart van alle Amerikaanse importen uit Mexico. Vier op de vijf geïmporteerde bieren komen uit dit land, net als de helft van alle sterkedranken, voornamelijk tequila en mezcal. Canada is ook een belangrijke leverancier van gedistilleerde dranken, waaronder likeuren en whisky.

Auto-onderdelen

Daarnaast komt bijna de helft van de Amerikaanse importen van auto-onderdelen uit Canada en Mexico, waarvan automerken in de VS sterk afhankelijk zijn. Voor specifieke onderdelen zoals airbags en veiligheidsgordels komt bijna 80 procent van de importen uit deze buurlanden. Ook komt de helft van de geïmporteerde, geassembleerde auto's uit deze twee landen.

"Tarieven op deze goederen zouden betekenen dat de VS zichzelf effectief belast", zegt Nicole Gorton-Caratelli van het economische bureau van Bloomberg. "Amerikaanse autofabrikanten, die al lange tijd een symbool zijn van de Amerikaanse industrie, zouden aanzienlijke pijn ervaren."

Meer uit Financieel

Investeerder Castlelake overweegt overnamebod op easyJet

MINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.

1 minuut geleden
Universal Music verwerpt overnamebod van miljardair Ackman

HILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.

5 minuten geleden
Unilever steekt 270 miljoen dollar in nieuw innovatiecentrum VS

LONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.

1 uur geleden
AEX sluit licht lager, bouwbedrijf BAM uitblinker op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.

3 uur geleden
Geschil met brandstofleverancier reden voor uitwijken vlucht KLM

SCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.

5 uur geleden
Dell schiet omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.

5 uur geleden
Supers en A-merken zetten met WK-campagnes in op thuisbeleving

DEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.

6 uur geleden