Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen: handelstarieven kosten huishoudens VS honderden dollars

Economen: handelstarieven kosten huishoudens VS honderden dollars

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De hoge importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zullen huishoudens in de Verenigde Staten hard raken, waarschuwen economen. De maatregel jaagt de prijzen omhoog van allerlei producten, van groenten en fruit tot auto's. Ook alcoholische dranken, zoals Mexicaanse tequila, zullen naar verwachting flink duurder worden.

De VS voeren 25 procent invoerheffingen in op goederen uit Canada en Mexico en 10 procent op producten uit China. Economen verwachten dat Amerikaanse bedrijven, die meer moeten betalen voor geïmporteerde goederen, deze kosten deels zullen doorberekenen aan consumenten door prijsverhogingen.

In het meest pessimistische scenario, waarin consumenten geen overstap maken naar in de VS geproduceerde goederen en de volledige invoerheffing wordt doorberekend, kan dit neerkomen op een extra kostenpost van ongeveer 835 dollar per persoon per jaar of 3242 dollar voor een gezin van vier, volgens schattingen van ING. De gevolgen zullen niet direct merkbaar zijn, maar op de middellange tot lange termijn komt de koopkracht onder druk te staan, waarschuwt de bank.

Alcohol

Een groot deel van de verse producten die Amerikanen eten, komt uit het buitenland. Ongeveer de helft van de geïmporteerde groenten en 40 procent van het fruit is afkomstig uit Mexico. Naast het leveren van meer dan 90 procent van de avocado's die Amerikanen eten, is het Latijns-Amerikaanse land de belangrijkste buitenlandse leverancier van paprika's, komkommers en courgettes.

Alcohol is goed voor bijna een kwart van alle Amerikaanse importen uit Mexico. Vier op de vijf geïmporteerde bieren komen uit dit land, net als de helft van alle sterkedranken, voornamelijk tequila en mezcal. Canada is ook een belangrijke leverancier van gedistilleerde dranken, waaronder likeuren en whisky.

Auto-onderdelen

Daarnaast komt bijna de helft van de Amerikaanse importen van auto-onderdelen uit Canada en Mexico, waarvan automerken in de VS sterk afhankelijk zijn. Voor specifieke onderdelen zoals airbags en veiligheidsgordels komt bijna 80 procent van de importen uit deze buurlanden. Ook komt de helft van de geïmporteerde, geassembleerde auto's uit deze twee landen.

"Tarieven op deze goederen zouden betekenen dat de VS zichzelf effectief belast", zegt Nicole Gorton-Caratelli van het economische bureau van Bloomberg. "Amerikaanse autofabrikanten, die al lange tijd een symbool zijn van de Amerikaanse industrie, zouden aanzienlijke pijn ervaren."

Meer uit Financieel

ABN AMRO mag NIBC overnemen, zegt toezichthouder ACM

DEN HAAG (ANP) - ABN AMRO mag zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank overnemen, heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) besloten. Volgens de mededingingswaakhond zijn er geen aanwijzingen dat deze deal de concurrentie in het Nederlandse bankenlandschap beperkt.

1 uur geleden
Air France-KLM verliest flink op Damrak na aanvallen Iran

AMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM ging maandag flink onderuit op de aandelenbeurs in Amsterdam. Ook andere Europese luchtvaartmaatschappijen hadden op de beurzen last van de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten, die dit weekend begonnen, en vergeldingsacties van Iran.

1 uur geleden
Bonden bereiden acties voor om kabinetsplannen sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - De vakbonden gaan acties voorbereiden, omdat het kabinet vasthoudt aan ingrepen in de sociale zekerheid. Dat hebben FNV, CNV en VCP maandag gezegd na hun kennismaking met bewindspersonen van het kabinet-Jetten. De bonden hebben daar nogmaals benadrukt dat ze de gesprekken met het kabinet opschorten zolang voorstellen, zoals een versnelde verhoging van de AOW-leeftijd, op tafel blijven.

1 uur geleden
Luchtvaartmaatschappijen Emiraten repatriëren maandag passagiers

DUBAI (ANP/RTR) - Enkele luchtvaartmaatschappijen uit de Verenigde Arabische Emiraten zullen maandag een beperkt aantal vluchten uitvoeren. Emirates, flydubai en Etihad Airways repatriëren vooral gestrande passagiers die vast kwamen te zitten sinds de aanvallen op Iran van afgelopen weekend.

2 uur geleden
FNV hoopt op lang gesprek met kabinet, verwacht het niet

DEN HAAG (ANP) - FNV-voorzitter Dick Koerselman hoopt op een lang gesprek met het kabinet, zei hij bij het Catshuis. Daar hebben de vakbonden een kennismakingsgesprek met het nieuwe kabinet. Een lang gesprek zou volgens hem betekenen dat de AOW-plannen van het kabinet van tafel zijn. De bonden willen niet verder praten met het kabinet voordat de AOW-plannen en "de enorme brute ingreep" op de sociale zekerheid van tafel gaan.

3 uur geleden
Energie-Nederland: energierekening stijgt niet direct door oorlog

DEN HAAG (ANP) - Oorlog in het Midden-Oosten leidt niet meteen tot een verhoging van de energierekening. Met die boodschap is Energie-Nederland maandag gekomen, nadat de Europese gasprijs op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam met tientallen procenten was toegenomen. Volgens de branchevereniging van energieleveranciers vertaalt een stijging op de groothandelsmarkt zich nooit volledig naar de consument.

3 uur geleden
Weinig Nederlandse reizigers in Dubai door eerdere vliegbeperking

DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlandse reizigers in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, is relatief laag door de eerder geschrapte vluchten van de afgelopen weken. Dat melden reisorganisaties Corendon, de Vakantiediscounter en Prijsvrij Vakanties. Prijsvrij heeft samen met dochtermerk D-reizen, net als branchegenoot TUI, enkele honderden reizigers vastzitten in het Midden-Oosten.

3 uur geleden