Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen: grondige renovatie woningmarkt hard nodig

Economen: grondige renovatie woningmarkt hard nodig

AMSTERDAM (ANP) - Om de vastgelopen woningmarkt vlot te trekken is een grondige renovatie nodig. Zo zouden huizenbezitters meer belasting moeten gaan betalen. Daarnaast zouden jongeren hun pensioen moeten kunnen gebruiken voor de aankoop van een woning. Dat stellen economen van ABN Amro, ING en Rabobank in een gezamenlijk rapport. Aan het rapport schreven ook een reeks hoogleraren en andere deskundigen mee. De Volkskrant berichtte eerder op woensdag over de veranderingen die volgens de kenners doorgevoerd moeten worden.

Volgens de opstellers van het rapport is de woningmarkt slecht toegankelijk en duur. Ook creëert het huidige systeem vermogensongelijkheid en is het grillig en daarmee schadelijk voor de economie. Recente maatregelen, bijvoorbeeld om de positie van starters op de woningmarkt te verbeteren, hebben volgens de economen een averechts effect gehad. Zo zorgden ruimere kredietvoorwaarden er eigenlijk alleen maar voor dat er meer geld in de markt stroomde, met als gevolg dat de prijzen verder stegen. Daarmee werd de positie van starters op de langere termijn alleen maar minder.

Als onderdeel van de grote verbouwing zou het huizenbezit als vermogen moeten worden belast, zo klinkt het. Volgens de kenners hebben huizenbezitters te veel fiscale voordelen als je die afzet tegen die van huurders. Ook moet de hypotheekrenteaftrek eraan geloven. Ook de huurtoeslag zou moeten worden omgevormd. Die zou veranderd moeten worden in een woontoeslag voor alle lagere inkomens, ongeacht het type woning.

Duurzame woningen

Verder richten de opstellers van het plan zich op de financiering van woningen. Zou zou de maximale hypotheek voor duurzame woningen hoger moeten zijn dan voor huizen met een ongunstiger energielabel. Verder zouden huizenkopers meer eigen geld moeten meebrengen bij de aanschaf van een woning. Nu nog kun je 100 procent van de waarde van een woning lenen. Dat percentage zou verder omlaag moeten.

Ook zou de bestaande woningvoorraad efficiënter moeten worden benut. Verder pleiten de economen voor het vergroten van het aanbod huurwoningen in de vrije sector in aanvulling op de bouw van huizen door woningcorporaties. De huidige regels rondom huurregulering, opkoopbescherming en zelfbewoningsplicht maken investeren in nieuw huuraanbod minder aantrekkelijk voor private partijen, zo klinkt het. Daarnaast moeten er gewoonweg meer huizen worden gebouwd, waarbij beter naar de behoefte wordt gekeken. Ook bouweisen zouden uniformer moeten zijn, om het bouwen zelf te versnellen.

Meer uit Financieel

Brussel onderzoekt grote beursuitbaters om mogelijk kartel

BRUSSEL (ANP) - De grote beursuitbaters Nasdaq en Deutsche Börse worden verdacht van kartelvorming. De Europese Commissie zegt een onderzoek te hebben geopend naar de twee financieel dienstverleners, omdat er aanwijzingen zouden zijn dat ze illegale afspraken hebben gemaakt. Daarbij zouden ze hebben beloofd elkaar niet te beconcurreren bij het aanbieden van bepaalde diensten. Ook worden ze verdacht van het maken van prijsafspraken.

1 uur geleden
ME betreedt door actievoerders bezette Fokker-pand

PAPENDRECHT (ANP) - ME'ers zijn het gebouw van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht ingegaan waar sinds donderdagochtend een bezetting is door actievoerders. Binnen zitten actievoerders naar eigen zeggen vastgeketend. Ook staan er actievoerders op het dak.

1 uur geleden
GTA-uitgever ontslaat tientallen werknemers om lekken informatie

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Rockstar Games, de uitgever van de populaire gameserie Grand Theft Auto, heeft vorige week dertig tot veertig werknemers ontslagen. Ze hadden vertrouwelijke bedrijfsinformatie gelekt op een publiek forum, meldt de game-uitgever aan persbureau Bloomberg.

2 uur geleden
Tientallen medewerkers Fokker verlaten bezette pand Papendrecht

PAPENDRECHT (ANP) - Tientallen medewerkers van het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht verlaten donderdag aan het einde van de ochtend het pand, ziet een verslaggever. Actievoerders van de groepering Fok Fokker hebben het kantoor bezet.

2 uur geleden
Frankrijk dringt bij EU aan op straf Shein om sekspoppenschandaal

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft de druk op de Europese Unie opgevoerd om een formeel onderzoek te starten naar Shein. De oproep volgt op grote ophef die ontstond nadat op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel.

2 uur geleden
Activisten bezetten hoofdkantoor Fokker Papendrecht

PAPENDRECHT (ANP) - Actievoerders van de groepering Fok Fokker houden donderdagochtend het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht bezet. Zij menen dat Fokker zou moeten stoppen met de export van onderdelen voor de F-35 naar Israël.

4 uur geleden
Arcelor stijgt op Damrak, Air France-KLM onderuit na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal behoorde donderdag tot de winnaars op het Damrak. Het staalconcern presteerde afgelopen kwartaal beter dan kenners hadden verwacht. Topman Aditya Mittal verklaarde daarnaast optimistisch te zijn over de winstvooruitzichten in 2026 door de sterkere protectionistische maatregelen van de Europese Unie. Brussel kondigde in oktober maatregelen aan om de noodlijdende Europese staalsector te beschermen tegen een stortvloed van goedkoop staal, met name uit China. Het aandeel steeg bijna 5 procent.

4 uur geleden