Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen: farmaceutische industrie sterkst verbonden met VS

Economen: farmaceutische industrie sterkst verbonden met VS

UTRECHT (ANP) - De farmaceutische industrie in Nederland heeft de sterkste verbondenheid met de Verenigde Staten en is dus ook het kwetsbaarst voor mogelijke Amerikaanse importheffingen. Dat hebben economen van Rabobank dinsdag gezegd in een podcast over de dreiging dat de Amerikaanse president Donald Trump met tarieven voor Europa komt.

In Nederland worden volgens de economen veel medicijnen gemaakt die onder meer bestemd zijn voor de VS. Bedrijven als Janssen, Organon en Pfizer hebben hier grote vestigingen. Een andere sector die "rood kleurt" als het gaat om afhankelijkheid van de VS is de machine-industrie. Dat betreft onder meer chipmachinefabrikant ASML.

"We zien ook dat bepaalde aanleverende sectoren aan de maakindustrie verbonden zijn met de VS. Bijvoorbeeld de dienstverlening. Je zou dan kunnen denken aan een consultancybureau dat een consultancydienst levert aan een fabriek in Nederland die exporteert naar de VS." Op die manier zouden heffingen dus ook andere sectoren kunnen raken.

Rabobank-deskundigen Lize Nauta, Wouter Remmen en Hugo Erken wezen er in de podcast op dat niet gezegd is dat de genoemde sectoren het bangst moeten zijn voor importheffingen. De Amerikanen zouden zichzelf eigenlijk ook benadelen als ze de handel in producten die ze zelf erg nodig hebben, gaan belasten. Maar daar staat volgens de kenners tegenover dat Trump niet alleen met een economische bril kijkt, maar ook kijkt naar bijvoorbeeld hoe afhankelijk hij van andere landen wil zijn.

Meer uit Financieel

Ebusco voert gesprekken over verkoop belang in busactiviteiten

DEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.

55 minuten geleden
Spotify komt met verificatie voor echte artiesten vanwege AI

STOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.

56 minuten geleden
Energiebedrijven bezorgd over ACM-plan tarief stroomproducenten

DEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.

2 uur geleden
Europese Commissie wil meer ruimte voor grote fusies in EU

BRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer ruimte geven aan grote fusies binnen de Europese Unie. Dat staat in een herziene richtlijn voor fusies die de Europese Commissie donderdag naar buiten brengt.

3 uur geleden
Binnenlandse patentaanvragen stijgen voor het eerst in vier jaar

DEN HAAG (ANP) - Het aantal patentaanvragen in Nederland is vorig jaar toegenomen. Volgens Octrooicentrum Nederland is de hoeveelheid Nederlandse verzoeken voor het eerst vier jaar gestegen, terwijl buitenlandse aanvragen terugliepen.

4 uur geleden
AEX sluit fors hoger na reeks kwartaalcijfers en rentebesluit ECB

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag flink hoger geƫindigd. Beleggers hadden aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op het Damrak en het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in de eurozone onveranderd te laten. De olieprijzen daalden, nadat ze de afgelopen dagen waren opgelopen naar het hoogste niveau in vier jaar door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Economie VS ondanks Iranoorlog harder gegroeid

WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten heeft in het eerste kwartaal nog weinig te lijden gehad onder de oorlog in Iran. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg harder dan in de laatste drie maanden van 2025, meldt het Bureau of Economic Analysis op basis van een eerste raming. Nu veel bedrijven geld steken in de ontwikkeling of inzet van kunstmatige intelligentie, stijgen de investeringen hard.

4 uur geleden