Economen: Duitsland niet goed voorbereid op presidentschap Trump
FRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsland is niet goed voorbereid op het komende presidentschap van Donald Trump in de Verenigde Staten. Dat komt naar voren uit een onderzoek onder vooraanstaande Duitse economen en professoren door onderzoeksinstituut Ifo en de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zo zijn er grote zorgen dat de importheffingen die Trump wil invoeren de Duitse export en economie hard kunnen raken.
Het onderzoek werd gedaan onder 180 economen. Een meerderheid van bijna 90 procent denkt dat een tweede termijn voor Trump in het Witte Huis schadelijk zal zijn voor de Duitse economie, die erg afhankelijk is van de export. De VS behoren tot de belangrijkste exportmarkten van Duitsland en heffingen op bijvoorbeeld Duitse auto's of bedrijfsmachines kunnen die uitvoer sterk ondermijnen.
De economen zeggen ook in meerderheid (85 procent) dat Duitsland niet goed is voorbereid op Trump. Bijvoorbeeld omdat er nog geen voorbereidingen bij de overheid zijn getroffen om de Duitse economie te beschermen tegen schokken op het gebied van handel en buitenlandse politiek. De onderzoekers stellen daarbij onder meer dat in Duitsland te lang werd gehoopt op een overwinning van de Democratische presidentskandidaat Kamala Harris.
Politieke onrust
De schuld van de problemen wordt gelegd bij de regeringscoalitie in Berlijn die inmiddels uit elkaar is gevallen. Die politieke onrust draagt ook bij aan de negatieve verwachtingen voor Duitsland bij een presidentschap van Trump door gebrek aan politieke daadkracht in Berlijn.
Verder wordt ook gezegd dat Duitsland op defensiegebied niet is voorbereid op Trump, die in het verleden heeft gedreigd om uit het militaire NAVO-bondgenootschap te stappen en Amerikaanse troepen uit Europa te halen. Ook op andere gebieden van internationale samenwerking, zoals bij de aanpak van klimaatverandering, verwachten economen negatieve gevolgen door de komst van Trump.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Het enorme containerschip Galapagos van de Franse rederij CMA CGM is zondagochtend door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens CMA CGM is dat een belangrijke mijlpaal. Het onder de Franse vlag varende schip met een lengte van 366 meter is afkomstig uit de Verenigde Arabische Emiraten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, Kevin Warsh, gaat komende week naar het jaarlijkse forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in het Portugese Sintra. Dat wordt zijn eerste publieke optreden buiten de Verenigde Staten. Warsh nam in mei het voorzitterschap van de Federal Reserve over van Jerome Powell, die twee termijnen heeft gediend.
8 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australiƫ gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
1 dag geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
1 dag geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
1 dag geleden