Economen: Duitsland in recessie bij directe stop Russisch aardgas
BERLIJN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De economie van Duitsland kan in een "scherpe recessie" belanden als het land onmiddellijk stopt met de import van Russisch aardgas. Dat zeggen economen van vijf vooraanstaande Duitse onderzoeksinstituten. De oorlog in Oekraïne zorgt dit jaar al voor een veel minder sterke groei van de Duitse economie dan eerder werd verwacht, aldus de experts.
De groeiverwachting voor de grootste economie van Europa, en de belangrijkste handelspartner van Nederland, is neerwaarts bijgesteld naar 2,7 procent. Eerder rekenden de instituten op een plus van 4,8 procent. Voor volgend jaar wordt een groei van 3,1 procent voorspeld.
De economen spreken van een "schokgolf" voor de economie door de oorlog in Oekraïne. Zo jagen de sterk gestegen energieprijzen de inflatie aan, wat de koopkracht van huishoudens onder druk zet. Duitsland is voor zijn gas, maar ook voor olie en steenkool, erg afhankelijk van Rusland. De Duitse brancheorganisatie voor energiebedrijven stelt dat er een tijdplan moet worden opgesteld om los te komen van Russisch gas.
De raming komt van het Institut für Wirtschaftsforschung in Berlijn, Ifo in München, het Institut für Weltwirtschaft in Kiel, het Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung in Halle en RWI in Essen. Zij publiceren twee keer per jaar een prognose waar veel waarde aan wordt gehecht. De bevindingen vormen ook de basis voor ramingen van de Duitse overheid.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
32 minuten geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het aantal mensen dat geld wil lenen om hun huis te verduurzamen, stijgt verder. Het Nationaal Warmtefonds zag 73 procent meer aanvragen in maart vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. De energieprijzen zijn flink gestegen sinds de Iran-oorlog.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt vanaf 12 juli brievenbuspost standaard binnen twee dagen, in plaats van de volgende dag. Dit is noodzakelijk om het bezorgen van post betrouwbaar te houden, stelt het postbedrijf. Het kabinet besloot vorig jaar dat PostNL de bezorgtijd per 1 juli dit jaar mag verruimen. De postbezorger had die wens al langer omdat er hoge kosten verbonden zijn aan het verplicht bezorgen van post de volgende dag.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
10 uur geleden