Ecologie extra criterium voor bouwers nieuw windpark op zee
AMSTERDAM (ANP) - Aanstaande bouwers van een van de twee kavels van het nieuwe windpark Hollandse Kust West moeten extra hun best doen voor het leven onder water. De inschrijving voor potentiële ontwikkelaars van het project opent op 14 april. Anders dan bij soortgelijke projecten maakt de ecologie een wezenlijk onderdeel uit van de vergunning.
Hollandse Kust West ligt straks 52 kilometer uit de kust en zal nauwelijks te zien zijn vanaf het strand. De stroom wordt op het landelijk elektriciteitsnet gebracht door kabels die bij Wijk aan Zee aan land komen.
Volgens de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) moet het ecologische criterium ertoe bijdragen dat inschrijvers gedwongen worden innovatief te zijn. Het duurzame extraatje geldt voor kavel VI. Bij kavel VII moeten inschrijvers met wat nieuws komen om systemen beter op elkaar te laten aansluiten.
Financieel bod
Hollandse Kust West wordt zonder subsidie uitgevoerd. De te bouwen windparken zullen elk een vermogen realiseren van circa 700 megawatt. Samen is dit goed voor ongeveer 6 procent van het huidige Nederlandse elektriciteitsverbruik. De windparken moeten tegen 2025-2026 in gebruik worden genomen.
Volgens de RVO is het ook nieuw dat bieders voor het eerst ook een financieel bod kunnen doen. Het gaat dan niet om een veiling, maar om een maximale bijdrage van 50 miljoen euro aan de financiering van de windmolenparken om extra punten te scoren. Waar de overheid eerst bedrijven moest lokken met subsidies, is windenergie nu zo populair dat ze het bedrijfsleven geld kan vragen om nieuwe projecten te mogen ontwikkelen, zo is de gedachte volgens een woordvoerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery was dinsdag een duidelijke winnaar op Wall Street. Het bedrijf won meer dan 4 procent aan beurswaarde na een bericht van entertainmentblad Variety over een mogelijk bod van 71 miljard dollar op het mediaconcern achter onder andere televisiezenders CNN en Discovery en streamingdienst HBO Max.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een tekort aan chips van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia lijkt voor toenemende problemen in de auto-industrie te zorgen. Het Japanse Nissan vermindert zijn productie volgende week met nog eens 1400 voertuigen, meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden. Verder heeft de Duitse toeleverancier Bosch laten weten op drie locaties met verstoringen te kampen.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schrapt tot halverwege volgend jaar meer dan een kwart van haar personeelsbestand. Dit komt neer op een verlies van meer dan 2000 banen, ingegeven door de bezuinigingen bij de WHO vanwege het vertrek van de Verenigde Staten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
12 uur geleden