Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB zet meer in op groene obligaties

ECB zet meer in op groene obligaties

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank maakte maandag bekend zijn portefeuille bedrijfsobligaties te gaan vergroenen. De toezichthouder zet in op "betere klimaatprestaties" en kiest daarom voor het koolstofvrij maken van zijn investeringen.

De komende jaren verwacht de ECB een groot deel van de gelden die terugvloeien in de kas te herinvesteren. Daarbij zal nadrukkelijk worden gezocht naar groen, koolstofvrij schuldpapier. "Betere klimaatprestaties zullen worden gemeten aan de hand van lagere broeikasgasemissies, ambitieuzere koolstofreductiedoelstellingen en betere klimaatgerelateerde informatieverschaffing", aldus de ECB.

Volgens de centrale bank zijn er steeds meer zorgen over de opwarming van de aarde. Een werkgroep van de Verenigde Naties die de klimaatverandering in kaart brengt, berekende onlangs dat de aarde op weg is naar een temperatuurstijging die twee keer zo hoog zou kunnen zijn als de limiet die is vastgesteld in het klimaatakkoord van Parijs.

Intussen heeft de ECB herhaaldelijk kritiek gekregen van milieuactivisten. die wijzen op de belangen van de centrale bank in vervuilende bedrijven als Shell, Eni en TotalEnergies. Tegelijk is er een debat gaande over de vraag of het gepast is om het monetaire beleid te herdefiniƫren om het te laten aansluiten bij de strijd tegen de klimaatverandering.

Verklaring

In de verklaring van maandag zei de ECB bij de aankoop van obligaties zoals altijd te kijken wat er nodig is om het inflatiedoel van 2 procent te bewerkstelligen. "Met deze besluiten zetten we onze belofte om klimaatverandering tegen te gaan om in echte actie", aldus ECB-president Christine Lagarde in de verklaring. "Binnen ons mandaat nemen we verdere concrete stappen om klimaatverandering in onze monetaire beleidsoperaties te integreren. En, als onderdeel van onze evoluerende klimaatagenda, zullen er meer stappen worden gezet om onze activiteiten af te stemmen op de doelstellingen van het Akkoord van Parijs."

De ECB had eerder al laten weten werk te maken van verduurzaming. Los daarvan heeft de centrale bank ook een zogeheten klimaatstresstest uitgevoerd onder banken, waaruit moet blijken of kredietverstrekkers voldoende inzien in welke mate de opwarming van de aarde hun balansen zal treffen. De resultaten van de test zullen op 8 juli worden gepubliceerd, maar de prestaties zullen niet worden uitgesplitst naar het niveau van individuele banken.

Meer uit Financieel

Recordaantal buitenlandse toeristen in Frankrijk in 2025

PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.

32 minuten geleden
Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in platform Herbalife

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.

1 uur geleden
Maaltijdbezorger DoorDash stijgt op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - DoorDash behoorde donderdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het maaltijdbezorgbedrijf zag het totale aantal bestellingen in het vierde kwartaal met bijna een derde stijgen ten opzichte van een jaar eerder. De omzet steeg met 38 procent. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel werd daarop 4,6 procent hoger gezet.

1 uur geleden
BAM: dit jaar mogelijk meer last van stikstofproblemen

AMSTERDAM (ANP) - Bouwer BAM had vorig jaar last van tragere vergunningverlening voor de bouw van nieuwe woningen door de stikstofcrisis. Daardoor kon het grootste bouwbedrijf van Nederland minder nieuwe huizen realiseren dan gepland, zei topman Ruud Joosten van BAM tijdens een gesprek met journalisten over de jaarresultaten. Hij verwacht dat zijn bedrijf hier dit jaar mogelijk nog meer last van krijgt.

2 uur geleden
VolkerWessels-dochters krijgen 480.000 euro boete voor omkoping

ZWOLLE (ANP) - Twee dochterbedrijven van bouwconcern VolkerWessels moeten samen 480.000 euro boete betalen voor de omkoping van politicus Theo Heyliger in Sint Maarten, heeft de rechtbank in Zwolle geoordeeld. Een voormalige directeur krijgt een geldstraf van 30.000 euro voor zijn rol bij de corruptie.

2 uur geleden
Kinepolis ontvangt minder bezoekers door 'minder topfilms'

GENT (ANP) - De Belgische bioscoopketen Kinepolis ontving vorig jaar opnieuw minder bezoekers. Ook in Nederland, waar het bedrijf achttien vestigingen heeft, liep het bezoekersaantal verder terug. De keten wijt het aan een "onvolledig Hollywood-aanbod" en "het ontbreken van Franse succesfilms".

2 uur geleden
Philips achtervolgd door juridische zaken slaapapneu-affaire

AMSTERDAM (ANP) - Philips wordt nog steeds achtervolgd door juridische zaken rond de grote terugroepactie van slaapapneuapparaten die in 2021 begon. Amerikaanse beleggers die enkele jaren terug al een claimprocedure waren gestart, hebben in december een verzoek ingediend om ook Philips-topman Roy Jakobs in die zaak te betrekken. Dit volgt uit het donderdag verschenen jaarverslag en ook NRC berichtte over de kwestie.

3 uur geleden