ECB: winstgroei zal bedrijven helpen met absorberen hogere lonen
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Europese bedrijven kunnen dankzij de stijgende winsten een deel van de fors hogere lonen absorberen, zonder die kosten gelijk volledig door te berekenen aan afnemers. Dat schrijft een econoom van de Europese Centrale Bank (ECB) in een nieuw onderzoeksrapport.
Volgens de econoom zijn de winsten per eenheid product de afgelopen kwartalen flink toegenomen. Maar die hogere winsten zullen ook een buffer vormen voor ondernemingen bij het verwerken van loonsverhogingen. Vanwege de hoge inflatie zijn in veel bedrijfssectoren de lonen sterk gestegen, vaak onder druk van vakbonden, om zo personeel te compenseren voor de gestegen consumentenprijzen. Ook wordt daarmee nieuw personeel gelokt gezien de krapte op de arbeidsmarkt.
Het bedrijfsleven wordt wel eens beticht van "graaiflatie", waarbij bedrijven veel extra kosten door proberen te berekenen om hun winstmarges op peil te houden. Sommige ECB-functionarissen hebben gezegd dat graaiflatie een belemmering kan zijn bij het terugdringen van de inflatie.
Maar volgens de studie komen ondernemingen door de afzwakkende economie juist onder meer druk te staan om de prijzen niet verder te verhogen, omdat ze anders de concurrentiestrijd met andere bedrijven kunnen verliezen. Ook nemen de problemen in toeleveringsketens af, waardoor de prijsdruk aan de inkoopkant aan het verminderen is.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
3 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
5 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geleden