ECB wil meer personeel Londense banken naar eurozone
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) wil internationale zakenbanken die Europese klanten bedienen vanuit Londen dwingen om meer personeel naar EU-lidstaten te verhuizen. Volgens het hoofd voor bankentoezicht Andrea Enria werken na de brexit nog te veel grote financiële concerns voornamelijk vanuit de Britse hoofdstad voor klanten in de eurozone. Dat is een probleem omdat daar na het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie niet langer automatisch dezelfde regels gelden voor banken.
Na de brexit verplaatsten veel banken met vestigingen in Londen, wereldwijd een belangrijk financieel centrum, personeel naar steden in de EU zodat ze klanten in het landenblok kunnen blijven bedienen. Maar volgens Enria is dat niet genoeg. Hij kondigt in een blog aan dat de ECB "bindende besluiten" wil uitvaardigen bij belangrijke investeringsfirma's die te weinig personeel hebben in de landen waar de centrale bank toezicht houdt. Het gaat vooral om het aanstellen van genoeg ervaren personeel voor het beheren van de risico's bij afzonderlijke afdelingen van de bank. De ECB zou van banken kunnen eisen om een afdelingshoofd in de eurozone te benoemen met duidelijke regels over hoe hij of zij verslag doet.
Volgens Enria zijn de maatregelen die de ECB moet nemen volledig nieuw, omdat nooit eerder in korte tijd zoveel financiële instituten met een hoofdkantoor in een land buiten de eurozone onder het toezicht van de centrale bank moeten worden geplaatst. Hij pleit er daarom voor per bank met een grote Londense vestiging te kijken welke stappen nodig zijn.
Uit een inventarisatie onder 264 afdelingen van zeven zakenbanken die handelen op de financiële markten komt volgens Enria naar voren dat nog veel van de risicobeheersing buiten de eurozone gebeurt. Een op de vijf zogeheten trading-desks in de eurozone werkt met een identieke afdeling buiten de muntunie die een deel of alle risico's van de handelsactiviteiten afdekt. Dat is een probleem, omdat daar dan geen ECB-toezicht op is. Daarnaast hanteert 70 procent van de onderzochte afdelingen een methode waarbij ze de risico's niet zelf afdekken, maar overdragen aan een andere afdeling of externe partij. Die aanpak is controversieel.
Meer uit Financieel
MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
3 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Nederlandse Transavia-reizigers worden niet geraakt door geschrapte vluchten om de hoge kerosineprijzen. Volgens een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij heeft alleen het Franse deel van Transavia besloten om in mei en juni een deel van haar vluchten te schrappen. Vluchten vanuit Nederland worden niet getroffen.
4 uur geledenJERSEY CITY (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Farmaciebedrijf Organon, met een productievestiging in Oss, komt in Indiase handen. Het bedrijf Sun Pharmaceutical telt bijna 12 miljard dollar neer voor de onderneming die gespecialiseerd is in geneesmiddelen voor vrouwen. Het gaat om een van de grootste buitenlandse overnames door een Indiaas bedrijf ooit.
5 uur geledenALMERE (ANP) - Oud-ASML-bestuurder Martin van den Brink is per direct vertrokken als commissaris bij chiptoeleverancier ASMI. Die stap volgt volgens het bedrijf uit Almere op een "beoordeling dat de andere professionele activiteiten van de heer Van den Brink op termijn zouden kunnen leiden tot belangenverstrengeling".
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index aan de beurs in Amsterdam liet maandagochtend een klein verlies zien. Daarmee raakte een mogelijk nieuw record voor de hoofdgraadmeter aan het Damrak tijdens de dunne handel op Koningsdag weer wat uit beeld. Beleggers verwerkten onder meer wisselende signalen over de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geleden