ECB voert rente waarschijnlijk verder op ondanks recente onrust
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) voert de rente in de eurozone donderdag naar verwachting weer verder op, ondanks de onrust in de bankensector van de laatste dagen. ECB-president Christine Lagarde benadrukte vorige week namelijk al "alles wat nodig is" te zullen doen om de hoge inflatie omlaag te krijgen en te zorgen voor stabielere prijzen.
Door lenen duurder te maken, probeert de ECB de vraag in de economie af te remmen en dat zou de inflatie moeten beteugelen. De beleidsmakers in Frankfurt gaven bij hun vorige rentebesluit al aan dat de rente nu daarom waarschijnlijk weer met een half procentpunt omhoog moet. En dan is de ECB naar verwachting nog niet klaar. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft eerder gezegd dat wat hem betreft de rente in mei nogmaals moet worden opgekrikt.
Sinds de Russische inval in Oekraïne is het leven in het eurogebied in rap tempo duurder geworden. Vooral de energieprijzen zijn vorig jaar enorm gestegen. De laatste tijd zijn het voornamelijk boodschappen in de supermarkt waarvoor klanten steeds meer moeten betalen. Het is wel de vraag in hoeverre de ECB zich bij het rentebesluit zal laten leiden door de recente zorgen over de bankensector. In de Verenigde Staten vielen afgelopen week de Silicon Valley Bank (SVB) en Signature Bank om en woensdag was er op de Europese beurzen veel paniek over Credit Suisse.
Koers
Vooraanstaand Italiaans econoom Lorenzo Bini Smaghi zei naar aanleiding van de ontwikkelingen woensdag meteen dat de ECB beter even kan wachten met een nieuwe renteverhoging of de rente minder sterk zou moeten opvoeren. Toch lijken de meeste analisten ervan overtuigd dat de centrale bank niet zal afwijken van zijn eerder aangekondigde koers. ECB-preses Lagarde krijgt op de persconferentie na het rentebesluit waarschijnlijk wel de vraag of banken in het eurogebied allemaal in staat zijn om de sterk stijgende rentes op te vangen.
Volgens het Nederlandse ministerie van Financiën beschikken Nederlandse banken over voldoende financiële buffers en zijn ze daarmee "weerbaar om schokken op de markten op te vangen". Enkele dagen terug noemde DNB banken in ons land ook al weerbaar. Eurocommissaris Mairead McGuinness (Financiële Diensten en Stabiliteit) heeft er daarnaast op gewezen dat de de rechtstreekse gevolgen van het omvallen van de banken in de VS voor de EU "beperkt" lijken. "Deze banken waren niet aan dezelfde strikte liquiditeitsvereisten onderworpen" als alle Europese banken, aldus de Ierse.
Meer uit Financieel
KOLKATA (ANP/AFP) - Een omstreden Indiaas megaproject op een eiland in de Andamanse Zee mag toch doorgaan. Het milieuhof van India heeft toestemming gegeven voor het strategisch belangrijke infrastructuurproject op het eiland Great Nicobar, ondanks wijdverspreide zorgen over ecologische schade. Het National Green Tribunal verwierp een reeks bezwaren tegen het megaproject met de mededeling dat er "voldoende waarborgen" in acht waren genomen.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Alfen behoorde dinsdag tot de grote verliezers op de Amsterdamse beurs. De producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet werd door beleggingsadviseur Oddo BHF op de verkooplijst gezet en verloor ruim 5 procent. De algehele stemming op het Damrak was terughoudend in afwachting van de hervatting van de beurshandel op Wall Street. De beurzen in New York bleven maandag dicht vanwege President's Day.
38 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse regering heeft aanklagers opgedragen een onderzoek te beginnen naar socialmediaplatforms X, Meta en TikTok. Op die platforms zouden met kunstmatige intelligentie gegenereerde beelden van seksueel misbruik van kinderen worden verspreid. Dat schreef premier Pedro Sánchez dinsdag op zijn X-account.
40 minuten geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het kan moeilijk worden om met zekerheid de doodsoorzaak vast te stellen van de Franse baby's van wie het overlijden onlangs in verband is gebracht met teruggeroepen babyvoeding. Daarvoor hebben Franse autoriteiten gewaarschuwd.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in 2025 sterker gegroeid dan verwacht. Volgens het Israëlische statistiekbureau groeide het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, vorig jaar met 3,1 procent. Dat is hoger dan de voorspellingen van zowel het ministerie van Financiën als de centrale bank, die uitgingen van een groei van 2,8 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/DPA) - Voorzitter Thomas Pritzker van de grote internationale hotelketen Hyatt legt zijn functie neer vanwege zijn contacten met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. De 75-jarige miljardair behoort tot de erfgenamen van de familie die Hyatt heeft opgericht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe motoren in Nederland is vorig jaar voor het eerst in ruim tien jaar teruggelopen. In totaal zijn 19.608 motorfietsen op kenteken gezet, 211 stuks minder dan in 2024, blijkt uit cijfers van RDC, het databedrijf dat voertuigregistraties bijhoudt. Vergeleken met tien jaar geleden is de verkoop van nieuwe motorfietsen met ruim de helft gestegen.
3 uur geleden