Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB voert rente waarschijnlijk verder op ondanks recente onrust

ECB voert rente waarschijnlijk verder op ondanks recente onrust

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) voert de rente in de eurozone donderdag naar verwachting weer verder op, ondanks de onrust in de bankensector van de laatste dagen. ECB-president Christine Lagarde benadrukte vorige week namelijk al "alles wat nodig is" te zullen doen om de hoge inflatie omlaag te krijgen en te zorgen voor stabielere prijzen.

Door lenen duurder te maken, probeert de ECB de vraag in de economie af te remmen en dat zou de inflatie moeten beteugelen. De beleidsmakers in Frankfurt gaven bij hun vorige rentebesluit al aan dat de rente nu daarom waarschijnlijk weer met een half procentpunt omhoog moet. En dan is de ECB naar verwachting nog niet klaar. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft eerder gezegd dat wat hem betreft de rente in mei nogmaals moet worden opgekrikt.

Sinds de Russische inval in Oekraïne is het leven in het eurogebied in rap tempo duurder geworden. Vooral de energieprijzen zijn vorig jaar enorm gestegen. De laatste tijd zijn het voornamelijk boodschappen in de supermarkt waarvoor klanten steeds meer moeten betalen. Het is wel de vraag in hoeverre de ECB zich bij het rentebesluit zal laten leiden door de recente zorgen over de bankensector. In de Verenigde Staten vielen afgelopen week de Silicon Valley Bank (SVB) en Signature Bank om en woensdag was er op de Europese beurzen veel paniek over Credit Suisse.

Koers

Vooraanstaand Italiaans econoom Lorenzo Bini Smaghi zei naar aanleiding van de ontwikkelingen woensdag meteen dat de ECB beter even kan wachten met een nieuwe renteverhoging of de rente minder sterk zou moeten opvoeren. Toch lijken de meeste analisten ervan overtuigd dat de centrale bank niet zal afwijken van zijn eerder aangekondigde koers. ECB-preses Lagarde krijgt op de persconferentie na het rentebesluit waarschijnlijk wel de vraag of banken in het eurogebied allemaal in staat zijn om de sterk stijgende rentes op te vangen.

Volgens het Nederlandse ministerie van Financiën beschikken Nederlandse banken over voldoende financiële buffers en zijn ze daarmee "weerbaar om schokken op de markten op te vangen". Enkele dagen terug noemde DNB banken in ons land ook al weerbaar. Eurocommissaris Mairead McGuinness (Financiële Diensten en Stabiliteit) heeft er daarnaast op gewezen dat de de rechtstreekse gevolgen van het omvallen van de banken in de VS voor de EU "beperkt" lijken. "Deze banken waren niet aan dezelfde strikte liquiditeitsvereisten onderworpen" als alle Europese banken, aldus de Ierse.

Meer uit Financieel

EU-hof vernietigt uitspraak rond ongeldigheid KLM-coronasteun

LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Hof van Justitie heeft een eerdere gerechtelijke uitspraak vernietigd waarin de goedkeuring van miljardensteun door de Nederlandse staat aan KLM tijdens de coronapandemie nietig was verklaard. KLM's rivaal Ryanair klaagde jarenlang over de steun, die volgens de Ierse budgetvlieger onrechtmatig was.

27 minuten geleden
Nexperia bevestigt rechtszaken en claim van 2 miljard dollar

NIJMEGEN (ANP) - Chipfabrikant Nexperia uit Nijmegen bevestigt dat er "meerdere rechtszaken lopen" tussen Nexperia, het Chinese moederbedrijf Wingtech en Nexperia China, zowel bij Nederlandse als Chinese rechtbanken. Het Nijmeegse bedrijf bevestigde ook dat Nexperia een schadevergoeding eist van 2 miljard dollar van Wingtech, Nexperia China en voormalig topman Zhang Xuezheng. Eerder deze week maakte Wingtech bekend dat Nexperia een rechtszaak had aangespannen.

47 minuten geleden
Benzineprijs zakt onder 2,50 euro, laagste stand sinds begin juli

EINDHOVEN (ANP) - De prijs voor een liter benzine aan de Nederlandse pomp is donderdag gezakt tot onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli. Dat is het gevolg van de recente daling van de olieprijzen.

2 uur geleden
Emirates ziet halfjaarwinst fors dalen door impact oorlog

DUBAI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De winst van de Emirates Group is het afgelopen halfjaar met meer dan de helft gedaald. De eigenaar van de grootste luchtvaartmaatschappij in het Midden-Oosten had last van verstoringen en hoge brandstofprijzen die het gevolg zijn van het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Air France-KLM flink hoger op beurs na banenreductie bij KLM

AMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM behoorde donderdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie boekte afgelopen kwartaal meer winst ondanks de hogere brandstofprijzen. Ook bij KLM steeg de winst hard, maar dat was voor de Nederlandse maatschappij niet genoeg om pijnlijke ingrepen te voorkomen. Om kosten te besparen schrapt KLM ongeveer 5000 banen, zo'n 15 procent van het personeelsbestand.

3 uur geleden
KLM-topvrouw Rintel: 5000 banen gaan komende twee jaar weg

AMSTELVEEN (ANP) - De ingrepen van KLM waarbij 5000 banen verloren gaan, worden de komende twee jaar uitgevoerd. Topvrouw Marjan Rintel zegt dat ingrijpen nu nodig is omdat de luchtvaartmaatschappij "vet op de botten nodig heeft".

3 uur geleden
CNV heeft 'grote zorgen' over gevolgen bezuinigingen KLM

SCHIPHOL (ANP) - De aangekondigde kostenbesparing van KLM leidt tot "grote zorgen" bij vakbond CNV. "De plannen van KLM zijn zeer ingrijpend en hebben grote gevolgen voor de werknemers", zegt CNV-onderhandelaar Souleiman Amallah over de ingreep. De luchtvaartmaatschappij wil onder meer zo'n 5000 banen schrappen en werk uitbesteden aan andere partijen.

3 uur geleden