Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB-vicepresident waarschuwt bonden over buitensporige looneisen

ECB-vicepresident waarschuwt bonden over buitensporige looneisen

FRANKFURT (ANP/AFP) - Vakbonden moeten geen buitensporige eisen voor loonsverhogingen op tafel leggen omdat daardoor de inflatie kan worden aangewakkerd. Dat zei vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) tegen de krant Süddeutsche Zeitung. Volgens De Guindos moet namelijk een loon-prijsspiraal worden voorkomen, waarbij bedrijven de hogere loonkosten doorberekenen in de verkoopprijzen, wat de inflatie verder aanjaagt.

De Guindos zegt wel dat werknemers gelijk hebben om hogere lonen te vragen om zo de sterk gestegen prijzen te compenseren. "Maar de vakbonden kunnen geneigd zijn om excessieve loonsverhogingen te vragen. We moeten voorzichtig zijn", aldus de ECB-bestuurder. Hij stelt dat er bij een loon-prijsspiraal geen winnaars zijn.

Het is volgens De Guindos vooral belangrijk dat overheden in de eurozone met gerichte steunmaatregelen komen voor mensen die het hardst zijn geraakt door de inflatie. Daardoor kunnen mensen beperkter zijn met looneisen. Hij verwacht overigens wel dat de inflatie dit jaar verder zal afzwakken naar een gemiddelde van circa 6 procent.

Forse loonsverhogingen

Door heel Europa zijn vakbonden met eisen voor forse loonsverhogingen gekomen vanwege de hoge kosten voor levensonderhoud. Ook zijn er veel stakingen om die looneisen kracht bij te zetten.

Ook in het Verenigd Koninkrijk klonk de waarschuwing dat forse loonsverhogingen de prijzen verder kunnen opdrijven. Andrew Bailey, gouverneur van de Bank of England, noemde in een gesprek met parlementariërs vooral de risico's van hogere loonkosten bij overheidsinstellingen. Als de regering meer moet lenen om de eisen van ambtenaren- of zorgvakbonden in te willigen, zal de centrale bank de rente alleen maar verder moeten verhogen om de inflatie de beteugelen.

Op dit moment hebben de Britten te maken met de grootste stakingsgolf sinds de jaren zeventig. Premier Rishi Sunak probeert juist de gemoederen wat tot bedaren te brengen, wat lastiger kan worden door het commentaar van de centralebankbaas.

Meer uit Financieel

Trump na rapport dat Fed vrijpleit: Powell moet uit bestuur

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt nog altijd aan op een vertrek van Jerome Powell uit het bestuur van de Federal Reserve. Tijdens Powells termijn als voorzitter van de centrale bank greep Trump kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van een hoofdkantoor aan om hem onder druk te zetten. Hoewel een nieuw rapport Powell grotendeels vrijpleit, zegt Trump dat het ministerie van Justitie naar de kwestie moet kijken.

1 uur geleden
Rechter maakt weg vrij voor overname Warner Bros. door Paramount

OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Een rechtbank in de Amerikaanse stad Oakland heeft de weg vrijgemaakt voor de overname van mediaconcern Warner Bros. Discovery door branchegenoot Paramount Skydance. Een groep van twaalf staten spande een rechtszaak aan om die deal van 110 miljard dollar tegen te houden, maar trof vervolgens een schikking met Paramount. De rechter heeft die overeenkomst nu goedgekeurd.

2 uur geleden
Gemengd slot op beurzen New York na inflatiemeevaller

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld gesloten. Techbedrijven behoorden tot de winnaars, maar aandelen van veel andere bedrijven daalden. Beleggers hadden aandacht voor nieuwe inflatiecijfers en hielden de rentes op langer lopende staatsobligaties in de gaten. Die zijn de afgelopen tijd sterk gestegen, wat voor nervositeit op de beurzen heeft gezorgd.

2 uur geleden
Volkswagen zegt arbeidsovereenkomsten op, bonden reageren boos

HANNOVER (ANP) - Volkswagen wil het merendeel van de collectieve arbeidsovereenkomsten bij het autoconcern eind dit jaar opzeggen. Het bedrijf hoopt zo meerdere regelingen aan te kunnen passen als onderdeel van een grote kostenbesparingsronde. Vakbondsleiders reageren furieus en dreigen met stakingen.

3 uur geleden
Air France-KLM en Lufthansa doen beter bod op Portugees TAP

LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM en Lufthansa hebben allebei een verbeterd, definitief bod gedaan op een groot belang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Dat meldt Parpública, de beheerder van staatsdeelnemingen van Portugal. Naar verwachting valt halverwege oktober de beslissing.

3 uur geleden
Toezichthouder Fed ziet geen strafbare feiten bij verbouwing

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De interne toezichthouder van de Federal Reserve heeft geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten rondom de verbouwing van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank. De inspecteur-generaal van de Fed zag ook geen wangedrag door het bestuur.

5 uur geleden
Eigenaar bioplasticfabriek Delfzijl mag extra miljoenen ophalen

AMSTERDAM (ANP) - Aandeelhouders van bioplasticmaker Avantium hebben het bedrijf woensdag toestemming gegeven om tientallen miljoenen euro's extra op te halen met de uitgifte van aandelen. De eigenaar van een bioplasticfabriek in Delfzijl heeft extra geld nodig omdat het langer dan verwacht duurde om die productielocatie op te starten.

6 uur geleden