ECB-vicepresident waarschuwt bonden over buitensporige looneisen
FRANKFURT (ANP/AFP) - Vakbonden moeten geen buitensporige eisen voor loonsverhogingen op tafel leggen omdat daardoor de inflatie kan worden aangewakkerd. Dat zei vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) tegen de krant Süddeutsche Zeitung. Volgens De Guindos moet namelijk een loon-prijsspiraal worden voorkomen, waarbij bedrijven de hogere loonkosten doorberekenen in de verkoopprijzen, wat de inflatie verder aanjaagt.
De Guindos zegt wel dat werknemers gelijk hebben om hogere lonen te vragen om zo de sterk gestegen prijzen te compenseren. "Maar de vakbonden kunnen geneigd zijn om excessieve loonsverhogingen te vragen. We moeten voorzichtig zijn", aldus de ECB-bestuurder. Hij stelt dat er bij een loon-prijsspiraal geen winnaars zijn.
Het is volgens De Guindos vooral belangrijk dat overheden in de eurozone met gerichte steunmaatregelen komen voor mensen die het hardst zijn geraakt door de inflatie. Daardoor kunnen mensen beperkter zijn met looneisen. Hij verwacht overigens wel dat de inflatie dit jaar verder zal afzwakken naar een gemiddelde van circa 6 procent.
Forse loonsverhogingen
Door heel Europa zijn vakbonden met eisen voor forse loonsverhogingen gekomen vanwege de hoge kosten voor levensonderhoud. Ook zijn er veel stakingen om die looneisen kracht bij te zetten.
Ook in het Verenigd Koninkrijk klonk de waarschuwing dat forse loonsverhogingen de prijzen verder kunnen opdrijven. Andrew Bailey, gouverneur van de Bank of England, noemde in een gesprek met parlementariërs vooral de risico's van hogere loonkosten bij overheidsinstellingen. Als de regering meer moet lenen om de eisen van ambtenaren- of zorgvakbonden in te willigen, zal de centrale bank de rente alleen maar verder moeten verhogen om de inflatie de beteugelen.
Op dit moment hebben de Britten te maken met de grootste stakingsgolf sinds de jaren zeventig. Premier Rishi Sunak probeert juist de gemoederen wat tot bedaren te brengen, wat lastiger kan worden door het commentaar van de centralebankbaas.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Zo'n vijftig winkels van slijterijketen Gall & Gall blijven vrijdag dicht omdat medewerkers het werk opnieuw neerleggen, stelt FNV. De vakbond is ontevreden met het eindbod van Gall & Gall voor een nieuwe cao. Vooral in de regio's Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven zouden veel vestigingen gesloten blijven.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar reisden minder passagiers via Nederlandse luchthavens, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zo'n 16,2 miljoen reizigers maakten in de eerste drie maanden van dit jaar gebruik van Nederlandse vliegvelden. Winters weer in januari en het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten in februari zorgden voor veel geannuleerde vluchten en dus minder passagiers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen waren in april gemiddeld 4,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van het Kadaster. Daarmee vlakt de stijging verder af. In maart lagen de huizenprijzen nog 5 procent hoger dan diezelfde maand vorig jaar.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
14 uur geleden