ECB verlaagt rente eurozone opnieuw met kwart procentpunt
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt de rente in de eurozone nog verder om zo de zwakke economie te ondersteunen. Het belangrijkste rentetarief gaat opnieuw met een kwart procentpunt omlaag, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Het is daarmee de vijfde renteverlaging met een kwart procentpunt.
Het belangrijkste rentetarief gaat daarmee naar 2,75 procent. Door een lagere rente kunnen banken goedkoper geld lenen bij de centrale bank in Frankfurt. Banken kunnen de rente voor het geld dat zij uitlenen aan consumenten, bedrijven en overheden daardoor verlagen, waardoor die mogelijk meer uitgeven en investeren. Ook de hypotheekrentes kunnen dalen, maar sparen levert wel minder op.
Eerder op de dag werd bekend dat de economische groei van de eurozone in het afgelopen kwartaal tot stilstand is gekomen, mede door krimp in Frankrijk en Duitsland, de grootste economieën in de regio. De Duitse regering kwam deze week ook nog met een forse neerwaartse bijstelling van de groeiverwachting voor dit jaar. Vorig jaar kromp de Duitse economie voor het tweede jaar op rij.
2 procent
ECB-president Christine Lagarde komt later met een toelichting op het rentebesluit. Lagarde had eerder al gezegd meer renteverlagingen te verwachten. Ook president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) had aangegeven op verdere stappen te rekenen. In maart staat de volgende rentevergadering op de agenda.
In een verklaring stelt de ECB dat de inflatie zich grotendeels ontwikkelt volgens de verwachtingen en dat die in de loop van dit jaar zou moeten uitkomen op de doelstelling van 2 procent. De centrale bank herhaalde ook dat rentebesluiten afhangen van de beschikbare economische informatie en dat beslissingen stap voor stap worden genomen. Het rentepad is niet vooraf vastgelegd, aldus de ECB.
De Federal Reserve liet woensdag de rente in de Verenigde Staten juist nog onveranderd, na de drie verlagingen van vorig jaar. Fed-voorzitter Jerome Powell verklaarde ook dat de Amerikaanse centrale bank geen haast heeft met het verder verlagen van de rente.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
3 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
3 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
7 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
9 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
10 uur geleden