ECB verlaagt rente eurozone opnieuw met kwart procentpunt
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt de rente in de eurozone nog verder om zo de zwakke economie te ondersteunen. Het belangrijkste rentetarief gaat opnieuw met een kwart procentpunt omlaag, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Het is daarmee de vijfde renteverlaging met een kwart procentpunt.
Het belangrijkste rentetarief gaat daarmee naar 2,75 procent. Door een lagere rente kunnen banken goedkoper geld lenen bij de centrale bank in Frankfurt. Banken kunnen de rente voor het geld dat zij uitlenen aan consumenten, bedrijven en overheden daardoor verlagen, waardoor die mogelijk meer uitgeven en investeren. Ook de hypotheekrentes kunnen dalen, maar sparen levert wel minder op.
Eerder op de dag werd bekend dat de economische groei van de eurozone in het afgelopen kwartaal tot stilstand is gekomen, mede door krimp in Frankrijk en Duitsland, de grootste economieën in de regio. De Duitse regering kwam deze week ook nog met een forse neerwaartse bijstelling van de groeiverwachting voor dit jaar. Vorig jaar kromp de Duitse economie voor het tweede jaar op rij.
2 procent
ECB-president Christine Lagarde komt later met een toelichting op het rentebesluit. Lagarde had eerder al gezegd meer renteverlagingen te verwachten. Ook president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) had aangegeven op verdere stappen te rekenen. In maart staat de volgende rentevergadering op de agenda.
In een verklaring stelt de ECB dat de inflatie zich grotendeels ontwikkelt volgens de verwachtingen en dat die in de loop van dit jaar zou moeten uitkomen op de doelstelling van 2 procent. De centrale bank herhaalde ook dat rentebesluiten afhangen van de beschikbare economische informatie en dat beslissingen stap voor stap worden genomen. Het rentepad is niet vooraf vastgelegd, aldus de ECB.
De Federal Reserve liet woensdag de rente in de Verenigde Staten juist nog onveranderd, na de drie verlagingen van vorig jaar. Fed-voorzitter Jerome Powell verklaarde ook dat de Amerikaanse centrale bank geen haast heeft met het verder verlagen van de rente.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
12 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden