ECB start project voor ontwikkeling digitale euro
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Europese Centrale Bank (ECB) zet een grote stap richting de ontwikkeling van een digitale euro. De centrale bank kondigde aan van start te gaan met een onderzoeksfase die tot twee jaar mag duren. Daarna wordt gekeken of het project wordt doorgezet.
De ECB praat al langer over de mogelijkheden voor een digitale munt. Die moet een stabiel alternatief vormen voor cryptomunten als bitcoin. Bovendien zou een digitale euro op termijn als alternatief voor contant geld kunnen gaan dienen. De ECB benadrukt echter dat het geen vervanging voor contanten zal worden.
In de onderzoeksfase gaat de ECB zich richten op zaken als hoe de munt veilig en toch makkelijk in gebruik kan zijn en hoe die gedistribueerd zal worden. Een e-euro moet voorzien in de behoefte van Europeanen en illegale activiteiten zoals witwassen helpen voorkomen, maar mag tegelijkertijd de stabiliteit van het financiële systeem en het monetaire beleid niet in gevaar brengen, geeft de ECB aan.
Enkele jaren
Veel centrale banken denken na over digitale munten of werken er al aan. China test een digitale yuan renminbi al in enkele steden en de Bank of England heeft een taskforce in het leven geroepen om de mogelijkheden voor een zogenoemde britcoin te bekijken. Ook de Federal Reserve in de Verenigde Staten en de Bank of Japan bekijken de mogelijkheden.
Als de digitale euro er komt, zal dat nog wel enkele jaren duren. De ECB zei eerder dat het een jaar of vijf duurt om zo'n munt te ontwikkelen. De digitale euro zou door burgers in een digitale portemonnee worden bewaard. Daarbij wordt gespeculeerd dat burgers daardoor ook een eigen rekening bij de ECB zouden krijgen. Om concurrentie met de banksector te voorkomen zou er een maximumbedrag moeten komen dat in de digitale portemonnee kan worden gehouden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben na overleg beloofd om sneller olievoorraden vrij te geven onder afspraken die stammen uit maart. Daarmee hopen ze iets te doen tegen de sterk gestegen dieselprijzen, die onlangs in meerdere landen recordhoogtes bereikten.
31 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Vijf oud-handelaren van de Britse bank Barclays die waren veroordeeld in een reeks fraudezaken, hebben een overwinning behaald bij het hof van beroep in Londen. Eerder werden ze veroordeeld voor het manipuleren van rentetarieven. Rechters hebben die veroordelingen in hun hoger beroep nu vernietigd.
33 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De lage waterstand heeft voor een flinke toename van het aantal riviercruiseschepen in Rotterdam gezorgd. In augustus en september kwamen er ruim twee keer zoveel schepen naar Rotterdam vergeleken met vorig jaar, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Riviercruiseaanbieders hebben reizen naar onder meer Duitsland geschrapt om de uitzonderlijk lage waterstanden en kiezen voor andere bestemmingen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager aan de handel begonnen. Daarmee werd een stapje teruggedaan op Wall Street na de nieuwe records van de brede S&P 500-index en op de technologiebeurs Nasdaq een dag eerder. De techfondsen gaven daarbij terrein prijs. Later op de dag komen nog de notulen van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank van vorige maand.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern Shell heeft recordresultaten geboekt met de raffinage van olie. Het verschil in prijs tussen ruwe aardolie en geraffineerde producten, zoals brandstoffen als diesel en benzine, was nooit zo groot als in het derde kwartaal. Daarbij profiteert het Britse bedrijf van de schaarste die is ontstaan door de Iranoorlog en Oekraïense aanvallen op raffinaderijen in Rusland, die leidden tot een Russisch exportverbod voor benzine en diesel.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Maar een op de tien Duitse bedrijven is gewapend tegen cyberaanvallen met kunstmatige intelligentie (AI). Terwijl een op de zes afgelopen jaar waarschijnlijk of misschien doelwit was van zo'n aanval, maken de toezichthouder en de koepel van cyberinspectiebedrijven op uit gezamenlijk onderzoek.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering heeft de verkoop van een logistiek bedrijf aan de Chinese staatsrederij Cosco geblokkeerd. Dat doet Duitsland vanwege zorgen over de veiligheid, meldt het ministerie van Economische Zaken.
3 uur geleden