Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB schroeft rente verder op ondanks onrust in bankensector

ECB schroeft rente verder op ondanks onrust in bankensector

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft de rente in de eurozone met de eerder aangekondigde half procentpunt verhoogd. Dat betekent dat de beleidsmakers in Frankfurt zich niet van de wijs hebben laten brengen door de onrust in de bankensector van de afgelopen dagen.

Volgens de ECB is de renteverhoging nodig om de inflatie te beteugelen die sinds de uitbraak van de oorlog in Oekraïne hard is opgelopen. Door de ingreep maakt de centrale bank lenen duurder. Mensen en bedrijven zullen op den duur dan wat minder geld gaan uitgeven. Zo hoopt de ECB de vraag in de economie af te remmen en ervoor te zorgen dat de prijzen niet meer zo hard omhooggaan.

In de Verenigde Staten vielen afgelopen week echter de Silicon Valley Bank (SVB) en de Signature Bank om. Die banken waren onder meer in de problemen gekomen doordat de rente in de VS de laatste tijd hard is opgelopen. Woensdag was er op de Europese beurzen vervolgens veel paniek over de financiële situatie van het Zwitserse Credit Suisse, waardoor er angst leefde dat de Amerikaanse perikelen zouden overwaaien naar Europa.

Tumult

Beleggers keken daarom in spanning uit naar de reactie van de ECB op dit tumult. Sommige kenners speculeerden dat de ECB mogelijk zou besluiten tot een kleinere rentestap van een kwart procentpunt. Maar andere deskundigen dachten juist dat afwijken van het eerder uitgestippelde pad alleen maar voor meer onrust zou zorgen op de financiële markten. Na het verschijnen van het rentebesluit zakte de AEX-index op de Amsterdamse beurs licht in het rood.

In een verklaring stelt de centrale bank de huidige spanningen op de markt van nabij te volgen. Ook zegt de ECB klaar te staan om zo nodig in te grijpen, maar vooralsnog zou dat niet nodig zijn. "De bankensector in het eurogebied is schokbestendig", wordt benadrukt.

Geen nieuwe voorspelling

Maar de centrale bank doet nu geen nieuwe voorspelling over een mogelijke volgende rentestap bij het volgende beslismoment. De spanningen op de markt zorgen volgens de ECB voor extra onzekerheid als het gaat om voorspellingen voor de inflatie en de groei van de economie. De ECB zei wel dat de inflatie op de langere termijn nog steeds te hoog blijft.

Door het nieuwe rentebesluit komt de zogeheten depositorente, de rente die banken betalen over geld dat ze tijdelijk bij de ECB stallen, weer terug op 3 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. Voor de consument is de hogere rente onder meer te merken bij het afsluiten van een hypotheek. Door de hogere rentetarieven van de ECB kunnen banken als ING en ABN AMRO ook hun spaarrentes langzaam weer verhogen.

Meer uit Financieel

Stroom rond Tilburg kort uitgezet om dreigende overbelasting

TILBURG (ANP) - Netbeheerder Enexis heeft zondag tegen het einde van de ochtend de stroom voor zo'n 18.000 klanten in en rond Tilburg kort afgeschakeld om te voorkomen dat het elektriciteitsnet daar overbelast zou raken. Dat bevestigt een woordvoerster van Enexis na berichtgeving door onder meer Omroep Brabant. Door de noodmaatregel zaten mensen zonder stroom.

3 uur geleden
Oliekartel OPEC+ verhoogt olieproductie in augustus opnieuw

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Zeven landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in augustus verder verhogen. De landen hebben zondag besloten opnieuw de productiequota met 188.000 vaten olie per dag te verhogen. Voor juni en juli werden even grote verhogingen afgesproken.

5 uur geleden
Duitse geschillencommissie voor reizen ziet recordaantal klachten

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse geschillencommissie voor reizen en vervoer heeft in de eerste helft van dit jaar een recordaantal klachten ontvangen. Dat is grotendeels te wijten aan het slechte weer in het voorjaar en de Iranoorlog.

5 uur geleden
Ticketprijzen WK-wedstrijd België tegen VS dalen flink

SEATTLE (ANP/RTR) - Wie nog een ticket wil kopen om België te zien spelen tegen de Verenigde Staten tijdens het WK voetbal hoeft daar nu veel minder geld voor neer te leggen dan enkele dagen eerder. De ticketprijzen zijn de afgelopen dagen flink gedaald volgens TicketData.com, een dienst die deze prijzen bijhoudt.

7 uur geleden
Uber stelt meeste Europese uitbreidingen uit, meldt FT

SAN FRANCISCO (ANP) - Uber heeft het grootste deel van zijn geplande uitbreiding voor maaltijdbezorging in Europa gepauzeerd. Ingewijden melden aan de Financial Times dat het Amerikaanse bedrijf niet meer van plan is later dit jaar uit te breiden naar vijf van de zeven landen, onder meer Oostenrijk, Noorwegen en Griekenland. Volgens een bron uit de sector heeft het besluit te maken met het plan om de Duitse concurrent Delivery Hero over te nemen.

9 uur geleden
ECB-bestuurder: inflatie koelt af, vooruitzichten verbeteren

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat er na de renteverhoging van vorige maand "goed voor", nu de inflatie afzwakt door de scherpe daling van de olieprijzen. Dat zei ECB-bestuurslid Emmanuel Moulin zaterdag op een conferentie in het Franse Aix-en-Provence.

1 dag geleden
Modi: India blijft investeren in nieuwe olieraffinaderijen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India blijft nieuwe olieraffinaderijen bouwen om zeker te zijn van voldoende aanvoer, terwijl westerse landen juist raffinagecapaciteit afbouwen. Dat heeft de Indiase premier Narendra Modi zaterdag gezegd bij de opening van een nieuwe raffinaderij.

1 dag geleden