Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB schroeft rente verder op ondanks onrust in bankensector

ECB schroeft rente verder op ondanks onrust in bankensector

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft de rente in de eurozone met de eerder aangekondigde half procentpunt verhoogd. Dat betekent dat de beleidsmakers in Frankfurt zich niet van de wijs hebben laten brengen door de onrust in de bankensector van de afgelopen dagen.

Volgens de ECB is de renteverhoging nodig om de inflatie te beteugelen die sinds de uitbraak van de oorlog in Oekraïne hard is opgelopen. Door de ingreep maakt de centrale bank lenen duurder. Mensen en bedrijven zullen op den duur dan wat minder geld gaan uitgeven. Zo hoopt de ECB de vraag in de economie af te remmen en ervoor te zorgen dat de prijzen niet meer zo hard omhooggaan.

In de Verenigde Staten vielen afgelopen week echter de Silicon Valley Bank (SVB) en de Signature Bank om. Die banken waren onder meer in de problemen gekomen doordat de rente in de VS de laatste tijd hard is opgelopen. Woensdag was er op de Europese beurzen vervolgens veel paniek over de financiële situatie van het Zwitserse Credit Suisse, waardoor er angst leefde dat de Amerikaanse perikelen zouden overwaaien naar Europa.

Tumult

Beleggers keken daarom in spanning uit naar de reactie van de ECB op dit tumult. Sommige kenners speculeerden dat de ECB mogelijk zou besluiten tot een kleinere rentestap van een kwart procentpunt. Maar andere deskundigen dachten juist dat afwijken van het eerder uitgestippelde pad alleen maar voor meer onrust zou zorgen op de financiële markten. Na het verschijnen van het rentebesluit zakte de AEX-index op de Amsterdamse beurs licht in het rood.

In een verklaring stelt de centrale bank de huidige spanningen op de markt van nabij te volgen. Ook zegt de ECB klaar te staan om zo nodig in te grijpen, maar vooralsnog zou dat niet nodig zijn. "De bankensector in het eurogebied is schokbestendig", wordt benadrukt.

Geen nieuwe voorspelling

Maar de centrale bank doet nu geen nieuwe voorspelling over een mogelijke volgende rentestap bij het volgende beslismoment. De spanningen op de markt zorgen volgens de ECB voor extra onzekerheid als het gaat om voorspellingen voor de inflatie en de groei van de economie. De ECB zei wel dat de inflatie op de langere termijn nog steeds te hoog blijft.

Door het nieuwe rentebesluit komt de zogeheten depositorente, de rente die banken betalen over geld dat ze tijdelijk bij de ECB stallen, weer terug op 3 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. Voor de consument is de hogere rente onder meer te merken bij het afsluiten van een hypotheek. Door de hogere rentetarieven van de ECB kunnen banken als ING en ABN AMRO ook hun spaarrentes langzaam weer verhogen.

Meer uit Financieel

Funderingsspecialist voor windmolens Sif verwacht minder winst

ROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft zijn winstverwachting voor dit jaar naar beneden bijgesteld. Het beursgenoteerde bedrijf rekent de komende jaren op een lage vraag naar offshore-windenergie en verlaagt daarom nu alvast de productie. Daardoor stelt Sif zijn winstverwachting bij van 135 miljoen euro naar 95 miljoen euro.

12 minuten geleden
WSJ: Tesla onderzoekt afsplitsing Chinese tak voor fusie SpaceX

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De fabrikant van elektrische auto's Tesla overweegt zijn Chinese activiteiten af te splitsen om zo de weg vrij te maken voor een mogelijke fusie met SpaceX. Dat schrijft The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Het afsplitsen van Tesla's activiteiten in China, waaronder een fabriek in Shanghai, zou een oplossing kunnen bieden voor mogelijke belangenconflicten die voortvloeien uit het werk van SpaceX als grote Amerikaanse defensieaannemer.

47 minuten geleden
Bodemonderzoeker Fugro krijgt minder opdrachten door onzekerheid

NOOTDORP (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro heeft veel last van de wereldwijde economische onzekerheid en de oorlog in het Midden-Oosten. De beursgenoteerde onderneming uit Nootdorp ziet dat klanten van het bedrijf, zoals energiebedrijven en overheden, daardoor voorzichtiger worden en de strijd om de laagste prijs met concurrenten groter is.

1 uur geleden
Beurzen Zuid-Korea en Japan flink omhoog door chipaandelen

TOKIO (ANP) - De beurzen in Zuid-Korea en Japan lieten vrijdag flinke winsten zien. Vooral de chipbedrijven in beide landen schoten omhoog na de koersrally in de Amerikaanse tech- en chipsector. De chipaandelen laten de afgelopen tijd sterke koersschommelingen zien door de zorgen over de hoge AI-investeringen.

1 uur geleden
Inflatie stijgt tot 3,1 procent in juli door hogere energieprijs

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in juli 3,1 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee weer gestegen na de stevige daling in juni tot 2,9 procent.

2 uur geleden
Meer reizigers via Nederlandse luchthavens ondanks Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben afgelopen kwartaal gevlogen via een Nederlands vliegveld, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In april, mei en juni maakten ruim 21 miljoen passagiers gebruik van een van de vijf luchthavens van ons land. Dit was een half miljoen meer dan dezelfde periode in 2025, ondanks de verstoring van de luchtvaart door de Iranoorlog.

2 uur geleden
Anthropic: AI-modellen hebben 3 organisaties gehackt tijdens test

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - AI-modellen van het Amerikaanse Anthropic hebben een testomgeving verlaten en drie organisaties gehackt, meldt het AI-bedrijf zelf. Vorige week werd ook al bekend dat AI-modellen van OpenAI, de maker van ChatGPT, tijdens veiligheidstests op hol waren geslagen en op eigen initiatief hadden ingebroken in een populair platform voor programmeurs.

2 uur geleden