ECB-president Lagarde verwacht meer renteverlagingen
VILNIUS (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal volgend jaar doorgaan met het verlagen van de rente nu de inflatie afzwakt richting de doelstelling van 2 procent. Dat zei ECB-president Christine Lagarde maandag in een toespraak bij de centrale bank van Litouwen. Vorige week kwam de ECB nog met de vierde renteverlaging van dit jaar om zo de kwakkelende economie van de eurozone te ondersteunen.
"We zijn er nog niet, maar we zijn dicht bij het bereiken van onze doelstellingen. Als de inkomende cijfers onze basislijn blijven bevestigen, dan is de reisrichting duidelijk en verwachten we de rente verder te verlagen", aldus Lagarde in Vilnius.
Het belangrijkste rentetarief in de eurozone ging vorige week opnieuw met een kwart procentpunt omlaag. De centrale bank in Frankfurt vergadert op 30 januari opnieuw en dan wordt weer een rentestap met een kwart procentpunt verwacht. Door een lagere rente dalen de kredietkosten voor huishoudens en bedrijven. Die gaan daardoor mogelijk meer uitgeven en investeren.
Toerisme
De ECB verlaagde vorige week donderdag ook de groeiverwachtingen voor de economie van het eurogebied. De Europese economie kampt met name met zwakte in de industrie, waaronder in de grote Duitse autosector waar duizenden banen verloren gaan.
Die zwakte werd maandag nog eens onderstreept in de maandelijkse inkoopmanagersindex voor de eurozone van marktonderzoeker S&P Global. Daaruit bleek dat de industriële bedrijvigheid in december opnieuw fors is gekrompen. Daar staat dan wel weer tegenover dat de dienstensector in het eurogebied, met bijvoorbeeld detailhandel en toerisme, deze maand is gegroeid, na een krimp in november.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
1 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC heeft de verwachting voor de groei van de wereldwijde vraag naar olie voor dit jaar verlaagd. Dat heeft te maken met de forse prijsstijgingen van ruwe olie door de oorlog in het Midden-Oosten. OPEC verwacht echter dat de vraag volgend jaar sterker zal herstellen dan eerder werd voorzien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds de CO2-heffing voor de industrie bestaat, heeft de overheid er in 2025 geld aan overgehouden. Volgens de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) moeten bedrijven samen tussen de 37 en 97 miljoen euro betalen aan CO2-heffing.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen aan de handelsdag begonnen. Beleggers schrokken van de sterk gestegen producentenprijzen, die aangeven welke afzetprijzen fabrikanten voor hun producten vragen. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de energieprijzen hard gestegen en producenten rekenen dit door in hun verkoopprijzen. Dat kan de inflatie aanwakkeren, wat doorgaans slecht valt bij beleggers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Direct na het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten eind februari, stapten opvallend veel mensen over naar een vast energiecontract, stelt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vast. Door de stijgende energieprijzen gingen veel consumenten direct kritischer kijken naar hun energiecontract, vooral degenen met een variabel contract.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.
5 uur geleden