ECB-president Lagarde verwacht meer renteverlagingen
VILNIUS (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal volgend jaar doorgaan met het verlagen van de rente nu de inflatie afzwakt richting de doelstelling van 2 procent. Dat zei ECB-president Christine Lagarde maandag in een toespraak bij de centrale bank van Litouwen. Vorige week kwam de ECB nog met de vierde renteverlaging van dit jaar om zo de kwakkelende economie van de eurozone te ondersteunen.
"We zijn er nog niet, maar we zijn dicht bij het bereiken van onze doelstellingen. Als de inkomende cijfers onze basislijn blijven bevestigen, dan is de reisrichting duidelijk en verwachten we de rente verder te verlagen", aldus Lagarde in Vilnius.
Het belangrijkste rentetarief in de eurozone ging vorige week opnieuw met een kwart procentpunt omlaag. De centrale bank in Frankfurt vergadert op 30 januari opnieuw en dan wordt weer een rentestap met een kwart procentpunt verwacht. Door een lagere rente dalen de kredietkosten voor huishoudens en bedrijven. Die gaan daardoor mogelijk meer uitgeven en investeren.
Toerisme
De ECB verlaagde vorige week donderdag ook de groeiverwachtingen voor de economie van het eurogebied. De Europese economie kampt met name met zwakte in de industrie, waaronder in de grote Duitse autosector waar duizenden banen verloren gaan.
Die zwakte werd maandag nog eens onderstreept in de maandelijkse inkoopmanagersindex voor de eurozone van marktonderzoeker S&P Global. Daaruit bleek dat de industriële bedrijvigheid in december opnieuw fors is gekrompen. Daar staat dan wel weer tegenover dat de dienstensector in het eurogebied, met bijvoorbeeld detailhandel en toerisme, deze maand is gegroeid, na een krimp in november.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het lijkt er volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) niet op dat tankstations meer winst maken door de hogere brandstofprijzen vanwege de Iranoorlog. De toezichthouder ziet geen aanwijzingen dat hun winstmarges zijn gestegen.
34 minuten geledenJIAXING (ANP) - Wingtech, het Chinese moederbedrijf van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia, wil een arbitrageprocedure tegen Nederland beginnen. Het bedrijf zint op compensatie omdat Nederlands ingrijpen voor ruim 8 miljard dollar aan schade zou hebben gezorgd. Dat meldt Wingtech na berichtgeving door Het Financieele Dagblad.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de afwijzing van het Iraanse vredesvoorstel door de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal wil Iran zijn nucleaire installaties niet ontmantelen en eist het land dat de Amerikaanse sancties worden opgeheven. Trump noemde het voorstel van Iran "volkomen onacceptabel". De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende patstelling in het conflict.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelvastgoedconcern Wereldhave ziet op het laatste moment alsnog af van de aanstelling van zijn beoogde financieel topman Marcel Eggenkamp. Het komt niet vaak voor bij grotere bedrijven dat een beoogd topbestuurder vertrekt nog voordat zijn aanstelling is voorgelegd aan de aandeelhouders. Dat had eigenlijk deze week moeten gebeuren.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in april onverwacht gestegen, meldt het Chinese statistiekbureau NBS. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de toegenomen vraag naar vakantiereizen door verschillende vakantieperioden in bepaalde delen van het land stuwde de inflatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn in het tweede kwartaal van dit jaar veel negatiever geworden over de Nederlandse economie. Het ondernemersvertrouwen liet de grootste daling zien sinds begin 2022, tijdens de laatste coronalockdown. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen liepen in de nacht van zondag op maandag op na de mededeling van de Amerikaanse president Donald Trump dat een Iraans vredesvoorstel "volkomen onacceptabel" is. Amerikaanse olie werd ruim 4 procent duurder en liep op naar ruim 99 dollar per vat. Een vat Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging met ruim 3 procent in prijs omhoog tot zo'n 105 dollar per vat.
4 uur geleden