ECB-president Lagarde: rentebesluit unaniem genomen
FRANKFURT (ANP) - Het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente te verhogen tegen de hoge inflatie is unaniem genomen door de bestuurders van de centrale bank. Dat zei ECB-president Christine Lagarde in een toelichting. Het belangrijkste rentetarief in de eurozone gaat daarbij met een kwart procentpunt omhoog tot 2,25 procent. Het is de eerste renteverhoging door de ECB sinds 2023.
Volgens Lagarde werd de renteverhoging unaniem goedgekeurd door de beleidsmakers van de bank en was er geen discussie over een andere stap. De ECB noemt het een "robuust" besluit waarbij is gekeken naar verschillende scenario's rond de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de inflatie en economie.
Lagarde verklaarde ook dat de renteverhoging geen bedreiging vormt voor de economie doordat de leenkosten stijgen, ondanks zorgen van economen over een negatieve impact op de groei. "Het is niet alsof we in een omgeving zijn met afwezige groei of dat er een significante dreiging is."
Consumentenvertrouwen
Het zou volgens haar een groter risico zijn om geen besluit te nemen, want als de inflatie buiten controle raakt, is het veel moeilijker om die weer omlaag te krijgen naar het gewenste niveau. De inflatie is volgens haar nu namelijk te hoog voor burgers en de prijsstabiliteit in de eurozone. Een hoge inflatie ondermijnt de koopkracht van huishoudens en dat raakt de consumentenbestedingen en het consumentenvertrouwen.
De ECB-voorzitter herhaalde ook het vaste standpunt dat per vergadering zal worden besloten over de rente op basis van de beschikbare economische cijfers. De ECB is volgens Lagarde goed gepositioneerd als het gaat om het rentebeleid. De bank heeft een doelstelling voor een inflatie van ongeveer 2 procent. In mei bedroeg de inflatie in het eurogebied nog 3,2 procent.
Nieuwe renteverhoging
Economen denken dat er later dit jaar nog een verhoging kan komen om de inflatie in toom te houden, mogelijk bij de vergadering in september.
ING-econoom Carsten Brzeski schrijft in een commentaar dat Lagarde de deur openhoudt voor een nieuwe renteverhoging, mogelijk in juli of in september. Hij verwacht niet dat de centrale bank een agressief beleid met verhogingen zal gaan voeren, wat de economische afzwakking verder kan verergeren.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Gasunie heeft de capaciteit voor groen gas vergroot met een nieuwe koppeling tussen de gasnetwerken bij Ossendrecht in Noord-Brabant en Axel in Zeeland. Noord-Brabant kan dankzij reststromen uit de landbouw veel groen gas produceren en met de nieuwe verbinding kan er meer aan het bestaande netwerk worden geleverd. Met volgende vernieuwingen wil Gasunie de capaciteit in de provincie de komende tijd verder laten groeien.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Prins Bernhard van Oranje verkoopt al zijn zakelijke belangen, onder meer die in circuit Zandvoort en vastgoed. De belangen worden verkocht aan zijn zakenpartners Menno de Jong en Coen Groeneveld. Dat meldt een woordvoerder van prins Bernhard in een verklaring.
2 uur geledenBORDEAUX (ANP/RTR) - De grote natuurbrand nabij de Franse stad Bordeaux is een grote klap voor de lokale economie omdat bijvoorbeeld toerisme en horeca worden geraakt. Dat heeft de Franse minister van Financiƫn en Economische Zaken Roland Lescure gezegd. Hij heeft overleg gevoerd met de burgemeester van Bordeaux over de economische impact van de natuurbrand.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbonden CNV en FNV dreigen met acties van beveiligers op luchthaven Schiphol. In een gezamenlijke verklaring laten de vakbonden weten te zijn "uitonderhandeld". Volgens de bonden zijn de voorstellen van de luchthaven te vaag, te traag en onvoldoende om de hoge werkdruk en gezondheidsklachten van het beveiligingspersoneel op korte termijn aan te pakken.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Alliander, het bedrijf achter netbeheerder Liander, heeft voor het eerst zijn wachtlijst voor de stroomaansluiting van bedrijven kunnen verkleinen. Mede dankzij oplossingen voor slimmer energieverbruik konden in het eerste halfjaar 1800 bedrijven worden aangesloten. Dat meldt Alliander in zijn halfjaarverslag.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. De aandacht van beleggers bleef uitgaan naar het Midden-Oosten. De olieprijzen daalden flink door een gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olie- en gasprijzen zijn maandag flink gezakt nadat de Verenigde Staten hun aanvallen op Iran hebben opgeschort. Nu hopen handelaren erop dat de spanningen in het Midden-Oosten afnemen en de versperring van de Straat van Hormuz binnenkort voorbij is. Dan zouden olie- en gastankers weer normaal uit de Perzische Golf kunnen varen.
4 uur geleden