ECB-president Lagarde denkt dat inflatie tot in 2027 hoog blijft
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verwacht dat de stijging van de energieprijzen de inflatie waarschijnlijk tot in de eerste helft van volgend jaar hoog houdt. Dat heeft ze donderdag gezegd in een toelichting op het besluit eerder op de dag om de rente in de eurozone onveranderd te laten.
Met de beslissing wil de centrale bank meer tijd nemen om de impact van de hernieuwde aanvallen rond de oorlog in het Midden-Oosten op de inflatie te beoordelen. Door het opgelaaide geweld in die regio zijn de brandstofprijzen de afgelopen tijd weer toegenomen, waardoor bijvoorbeeld tanken duurder is geworden.
Lagarde zei dat de stijging van de energieprijzen er "waarschijnlijk voor zal zorgen dat de inflatie tot in de eerste helft van 2027 ruim boven de doelstelling blijft". De ECB heeft een doelstelling voor een inflatie van ongeveer 2 procent.
Inflatie
In juni verhoogde de ECB de rente nog tot het huidige niveau van 2,25 procent om de inflatie te beteugelen. Diezelfde maand kwam de inflatie in de eurozone uit op 2,8 procent. Dat was minder dan de inflatie van 3,2 procent in mei, maar wel hoger dan voor het begin van de oorlog in februari en dus ook boven de doelstelling van de ECB.
Lagarde zei donderdag tijdens haar toelichting ook dat het besluit unaniem was genomen, maar dat er enkele beleidsmakers waren die zich afvroegen "of we een verhoging niet zouden moeten overwegen". Dat kan een teken zijn dat de ECB de rente tijdens de volgende vergadering in september mogelijk wel verhoogt.
Voorzorgsmaatregel
ING-econoom Carsten Brzeski vermoedt dat de ECB dit gaat doen. "Met energieprijzen die de pan uit rijzen, en ervan uitgaande dat de renteverhoging van juni niet alleen een voorzorgsmaatregel was, lijkt een verhoging in september vrijwel zeker."
Ingewijden zeiden tegen persbureau Bloomberg dat beleidsmakers van de ECB bereid zijn de rente in september te verhogen, tenzij de inflatievooruitzichten voor de eurozone aanzienlijk verbeteren. Op basis van de huidige informatie, vooral rond de oorlog in het Midden-Oosten en de economische gevolgen daarvan, is het waarschijnlijk dat nog een renteverhoging van een kwart procentpunt nodig zal zijn om de druk op de consumentenprijzen te beheersen, aldus de bronnen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, en elektrische-autofabrikant Tesla stonden donderdag bij de dalers op de beurzen in New York, na publicatie van de resultaten. Alphabet presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de sterke groei van zijn cloudactiviteiten. Het bedrijf kondigde echter aan nog meer te investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers vragen zich af of de enorme investeringen in AI ook rendementen zullen opleveren.
56 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De door Unilever afgestoten voedingsmiddelentak gaat niet naar de beurs in Amsterdam, maar naar die van Londen. Het Amerikaanse McCormick, dat een groot deel van Unilevers voedingsmerken overneemt, heeft de Britse hoofdstad gekozen als locatie voor zijn tweede beursnotering. Dit is een flinke tegenvaller voor het Damrak, dat daarmee een grote mogelijke nieuwkomer misloopt.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) houdt de rente in de eurozone onveranderd op 2,25 procent. Met de rentepauze wil de centrale bank in Frankfurt meer tijd winnen om de impact van de nieuwe escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten op de inflatie beter te kunnen beoordelen. Door het recent opgelaaide geweld in de regio zijn de brandstofprijzen deze maand weer hard gestegen.
2 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - De Amerikaanse motorfabrikant Harley-Davidson heeft een zwak financieel kwartaal gedraaid, vooral door lagere resultaten bij het financieringsonderdeel. De nettowinst ging in het tweede kwartaal met ruim een kwart omlaag tot 80 miljoen dollar.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven maakt zich zorgen om de staat van de Nederlandse infrastructuur. Dat zei topman Boudewijn Siemons tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers. De plotse afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtwagenverkeer is volgens hem een voorbeeld dat we in Nederland te maken hebben met "babyboominfrastructuur".
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven heeft weer meer lege containers geëxporteerd en dat is een slecht teken, zei topman Boudewijn Siemons tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers. Volgens de topman gaan er steeds meer lege containers naar Azië om vol terug te keren. "Dat duidt erop dat onze afhankelijkheid aan het toenemen is", stelt Siemons.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) roept centrale banken op beter te kijken naar de invloed van kunstmatige intelligentie (AI) op de financiële stabiliteit. "Toekomstige plotselinge marktcrashes zullen wellicht minder het gevolg zijn van programmeerfouten, en vaker doordat talloze AI-systemen tegelijkertijd op dezelfde informatie reageren", waarschuwt IMF-econoom Tobias Adrian in een nieuw rapport van het fonds.
2 uur geleden