
ECB-president Lagarde belooft harde aanpak hoge inflatie
SINTRA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) belooft er alles aan te zullen doen om de hoge inflatie in het eurogebied aan te pakken. Volgens ECB-president Christine Lagarde zal de centrale bank daarbij "zo ver gaan als nodig is". Ook zal de inflatie de komende tijd nog "ongewenst hoog" blijven.
Dat zei Lagarde op een bijeenkomst van de ECB in het Portugese Sintra. De ECB gaat bij de beleidsvergadering van volgende maand voor het eerst in meer dan tien jaar de rente verhogen, waarschijnlijk met een kwart procentpunt.
De inflatie in de eurozone lag in mei op een recordniveau van 8,1 procent, vooral aangejaagd door de hoge prijzen voor energie en levensmiddelen vanwege de oorlog in Oekraïne. Lagarde zegt dat de hoge inflatie een "grote uitdaging" is en dat de ECB er dus alles aan zal doen om te zorgen dat de inflatie op de middelbare termijn stabiliseert op de doelstelling van 2 procent. Daarmee sluit ze nog sterkere renteverhogingen niet uit.
Koopkracht
Lagarde stelde dat de huidige niveaus van prijsstijgingen in industriële en agrarische goederen niet meer zijn gezien sinds de jaren tachtig en dat de inflatiedruk groter en breder wordt. Daarnaast drukt de hoge inflatie op de koopkracht van huishoudens en zorgt "economische turbulentie" voor zwakkere groei.
De ECB denkt overigens niet dat de economie van de eurozone in een recessie zal belanden. Er wordt nog steeds gerekend op positieve cijfers. De bank had eerder gezegd niet te verwachten dat de eurozone een periode van stagflatie zal doormaken zoals in de jaren zeventig. Er is sprake van stagflatie als de economische groei vertraagt en de inflatie snel stijgt.
Vrijdag komen nieuwe cijfers naar buiten over de inflatie in de eurolanden. Economen verwachten in doorsnee dat de consumentenprijzen in juni met 8,5 procent zijn gestegen in vergelijking met een jaar eerder. Daarmee zou dus een nieuw record worden aangetikt.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, heeft in het afgelopen kwartaal flink hogere resultaten behaald. Dat maakte Meta na het slot van de beurshandel in New York bekend.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen gesloten. Beleggers op Wall Street verwerkten het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente opnieuw onveranderd te laten, ondanks herhaalde oproepen van president Donald Trump voor een verlaging. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van Starbucks, Booking Holdings en Harley-Davidson.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten opnieuw onveranderd gelaten. Bij de vorige vier rentebesluiten hield de Fed de leenkosten ook al ongewijzigd. Het besluit zal naar verwachting opnieuw een stortvloed van kritiek opleveren van de Amerikaanse president Donald Trump die de centrale bank herhaaldelijk heeft opgeroepen om de rente te verlagen.
4 uur geledenTURIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Indiase Tata Motors neemt de Italiaanse truck- en bussenbouwer Iveco over voor in totaal 3,8 miljard euro. Daarnaast verkoopt het in Turijn gevestigde Iveco zijn activiteiten met militaire voertuigen aan het Italiaanse defensiebedrijf Leonardo voor 1,7 miljard euro.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault heeft een nieuwe topman benoemd na het onverwachte vertrek van de vorige bestuursvoorzitter. François Provost, het hoofd van de inkoopactiviteiten van het bedrijf, gaat nu de hoogste functie bij Renault bekleden. Hij werd eerder al genoemd als een van de kandidaten voor de topfunctie.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar minder nieuwe vliegtuigen aan klanten geleverd dan vorig jaar. De Europese vliegtuigbouwer kampt onder meer met beperkingen in de productiecapaciteit bij de A320-toestellen door vertragingen bij motorleveringen. De A320-vliegtuigen zijn de bestverkopende toestellen van Airbus.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het UWV krijgt veel meer tijd om te beslissen in zaken waarin een medisch advies van een verzekeringsarts noodzakelijk is. Dat heeft de rechter in Rotterdam geoordeeld in drie zaken.
8 uur geleden