ECB overwoog bij laatste rentebesluit ook kleinere verhoging
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Enkele bestuurders van de Europese Centrale Bank waren in oktober voorstander van een kleinere verhoging van de rente in de eurozone. Dat blijkt uit de notulen van de laatste rentevergadering van de ECB. Het voorstel om de rente toch met 0,75 procentpunt te verhogen werd uiteindelijk gesteund door een ruime meerderheid van de beleidsmakers.
De bestuursleden die de voorkeur gaven aan een minder agressieve stap van 0,5 procentpunt wezen onder meer op de kwetsbare stemming op de markten en het toenemende risico op een recessie. Vanwege de aanhoudende hoge inflatie in de eurozone, die in oktober een nieuw record bereikte van 10,6 procent, werd besloten de rente opnieuw met 0,75 procentpunt te verhogen.
Volgens hoofdeconoom Carsten Brzeski van ING wijzen de notulen van de oktobervergadering op een groeiende bezorgdheid over een recessie, althans bij sommige bestuursleden, die de komende maanden zou kunnen leiden tot een pauze van de renteverhogingen.
Ook sturen meer beleidsmakers van de ECB de laatste tijd aan op een mogelijke kleinere rentestap bij de rentevergadering op 15 december. Het nieuwe inflatiecijfer van de eurozone over november, dat volgende week naar buiten komt, zal echter een nadrukkelijke rol spelen bij die beslissing.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
6 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
8 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
9 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden