Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB onderzoekt gevolgen uitsluiten Rusland van SWIFT voor EU

ECB onderzoekt gevolgen uitsluiten Rusland van SWIFT voor EU

PARIJS (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) en de Europese Commissie gaan onderzoeken wat de precieze gevolgen voor de eurolanden zijn als de EU zou besluiten Rusland uit te sluiten van het internationale betaalsysteem SWIFT. Dat gebeurt op verzoek van de ministers van Financiën. SWIFT is een van de opties waarover de EU nadenkt om Rusland financieel en economisch hard te raken voor de invasie in Oekraïne.

Sommige lidstaten zijn huiverig om Rusland via SWIFT te treffen. Door het land uit het samenwerkingsverband van banken te gooien zou het voor 'gewone' mensen een stuk moeilijker worden om geld over te maken naar familie in Rusland, vreest bijvoorbeeld Duitsland. Ook zou het Europese bedrijfsleven eronder lijden omdat betalingen van klanten of betalingen aan leveranciers dan ingewikkelder worden. De EU-ministers van Financiën zijn in Parijs bijeen om onder meer over de gevolgen van de situatie in Oekraïne voor de Europese economie te praten.

De Franse minister Bruno Le Maire zei op een persconferentie dat ̈Frankrijk niet tegen het gebruiken van SWIFT is, wat hij een "nucleaire optie" noemde. De gevraagde analyse kan er volgens hem heel snel komen.

Kaag

Minister Sigrid Kaag zei eerder vrijdag dat "alle opties, ook SWIFT" als mogelijke sanctie op tafel liggen. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat Rusland wordt afgesloten van het systeem. In het nieuwe sanctiepakket dat de EU-leiders donderdag overeenkwamen zit deze stap niet omdat niet alle lidstaten erachter stonden.

Via SWIFT wordt geen geld overgemaakt. Het is een elektronische financiële berichtendienst tussen banken uit ongeveer tweehonderd landen waarmee onder meer het grensoverschrijdend betalingsverkeer gemakkelijker wordt gemaakt. Dagelijks gaan er miljoenen betaalinstructies door het netwerk. Het hoofdkantoor is in België gevestigd, maar datacentra staan onder meer in Nederland.

Alternatief

Rusland heeft al een alternatief maar veel kleiner systeem in ontwikkeling sinds de Amerikanen in 2014 na de annexatie van de Krim dreigden met uitsluiting van SWIFT. Dat zou kunnen worden versterkt als Rusland zich zou aansluiten op het Chinese systeem voor grensoverschrijdende betalingen.

ECB-baas Christine Lagarde, die ook in Parijs aanschoof, bleef laconiek over de mogelijkheid dat de Russische machthebbers hun toevlucht zouden kunnen zoeken in andere betaalmiddelen als antwoord op sancties, zoals bitcoins. "Er zijn altijd criminele manieren om sancties te omzeilen", zei ze. Maar ze voegde eraan toe dat het belangrijk is dat er een juridisch kader voor cryptovaluta's komt.

Meer uit Financieel

Ørsted mag verder met bouwen groot windpark voor kust New York

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.

1 uur geleden
KLM gaat onder herbenoemde Rintel kosten sneller verlagen

AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.

3 uur geleden
VS en India akkoord over handelsdeal, meldt Trump

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.

3 uur geleden
AEX sluit hoger, verkopen van goud en zilver nemen af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.

3 uur geleden
Bronnen: VS steken miljarden in voorraad strategische aardmetalen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten werken aan een miljardenfonds om voorraden aan te leggen van strategische aardmetalen. Zo wil de regering van president Donald Trump dat bedrijven minder vatbaar worden voor verstoringen in de toelevering vanuit andere landen, zoals China.

4 uur geleden
EU mist grondstoffen om klimaatdoel te halen, stelt EU-rekenkamer

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie ligt momenteel niet op schema om de grondstoffen te verkrijgen die nodig zijn om haar energie- en klimaatdoelen te halen, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK).

4 uur geleden
Cosmeticabedrijf Rituals boekt recordomzet en opent meer winkels

AMSTERDAM (ANP) - Cosmeticabedrijf Rituals heeft afgelopen jaar een recordomzet geboekt, mede dankzij de opening van honderden nieuwe winkels wereldwijd. De omzet kwam in het 25e jaar van het bestaan uit op 2,4 miljard euro, een groei van zo'n 16 procent ten opzichte van een jaar eerder.

5 uur geleden