ECB neemt weer besluit over steunmaatregelen voor eurozone
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) neemt donderdag weer een rentebesluit. Door de oplopende inflatie in de eurozone hebben de beleidsmakers bij de centrale bank, waaronder ook president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB), waarschijnlijk veel te bepraten. Maar economen gaan er in doorsnee vanuit dat de ECB nog niet met een versnelde afbouw van steunmaatregelen zal komen.
De discussie over de hoge inflatie is inmiddels al een tijdje aan de gang. Daarbij gaat het vooral om de vraag of de hoge prijzen van tegenwoordig in bijvoorbeeld de supermarkt of aan de pomp een tijdelijk fenomeen zijn. De meeste economen houden tot nu toe vol dat de inflatie in de loop van volgend jaar weer terugzakt naar een normaal niveau van ongeveer 2 procent. Daarom zou het niet nodig zijn om in te grijpen.
Maar Knot opperde onlangs dat ook niet helemaal valt uit te sluiten dat het algehele prijsniveau een langere tijd sterk blijft stijgen. Als dat gebeurt, kan dat volgens hem een schok op de financiële markten teweegbrengen. "Vanuit gezond risicobeheer" vond hij het nodig om beleggers erop te wijzen dat ze zich ook bewust moeten zijn van "alternatieve scenario’s".
Gestegen olie- en gasprijzen
De inflatie wordt nu voor een groot deel opgedreven door de gestegen olie- en gasprijzen, die weer deels een bijeffect zijn van het economisch herstel uit de coronacrisis. Dat laatste ligt gevoelig bij de ECB omdat de centrale bank maandelijks nog steeds miljarden uittrekt om de economie van de eurozone extra steun te bieden. Daarbij liggen de rentetarieven in Frankfurt al tijden op een historisch laag niveau.
Het coronasteunpakket van de ECB loopt zeker nog, zo is vaak gezegd, tot en met maart vorig jaar maar mogelijk langer. Als Lagarde in haar toelichting op donderdag niet met meer duidelijkheid komt over de duur of eventuele vervanging van dat programma, dan lijken er nog maar een paar momenten over waarop ze dat alsnog kan doen. De volgende rentevergadering van de ECB is in december. In februari en maart zijn er ook nog rentebesluiten gepland.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Werknemers van de universitaire medische centra (UMC's) gaan de komende jaren 7 procent meer verdienen. Dat is afgesproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuwe cao, meldt vakbond FNV. Die legt het onderhandelingsresultaat net als zorgbonden CNV en NU'91 voor aan haar leden om mee in te stemmen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.
5 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.
5 uur geledenAUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.
6 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.
9 uur geleden