ECB morrelt in Amsterdam waarschijnlijk nog niet aan rente
AMSTERDAM (ANP) - Dat de rentevergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) eenmalig in Amsterdam is, geeft Nederland volgens kenners niet opeens meer invloed op het rentebeleid. Maar het begint er wel op te lijken dat de beleidsmakers bij de centrale bank binnenkort eindelijk gaan besluiten tot de eerste renteverhoging in jaren. Dat is iets waar president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) al langer op aandringt. Naar verwachting vindt de eerste rentestap alleen nog niet aanstaande donderdag plaats, maar volgende maand.
Elwin de Groot, hoofd macrostrategie bij RaboResearch, geeft aan dat Knot bij de vergadering in hotel Sofitel Legend The Grand in het centrum van Amsterdam niet opeens een extra belangrijke stem krijgt. "Mogelijk komen er hier wel andere vragen bij de persconferentie", oppert hij. In Nederland zijn de prijzen harder opgelopen dan in de eurozone als geheel, terwijl de krapte op de arbeidsmarkt hier ook groter is dan gemiddeld. Daardoor zouden de beleidsmakers bij de ECB hier extra druk kunnen voelen om wat aan de hoge inflatie te doen.
DNB-hoofdeconoom Olaf Sleijpen, die de rentevergadering bijwoont om Knot te ondersteunen, sprak onlangs al van "kopzorgen" over de inflatie, die sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne extra hard is opgelopen. Het ligt dan ook voor de hand dat een renteverhoging niet lang meer op zich laat wachten. Een hogere rente maakt het aantrekkelijker om geld op te sparen en niet meteen uit te geven. Dat kan helpen om de inflatie omlaag te krijgen.
Rentestap
De vraag is alleen wanneer de rente precies omhooggaat en met hoeveel, met een kwart of een half procentpunt. ECB-president Christine Lagarde kondigde al aan dat de weg vrij lijkt voor een eerste renteverhoging in juli. Maar ING-econoom Carsten Brzeski stelt dat de enige echt interessante vraag is waarom de ECB nu niet meteen begint met het verhogen van de rente. Hij voegt daaraan toe dat zo'n snellere rentestap niet waarschijnlijk is, maar toch ook niet helemaal uitgesloten kan worden.
Zijn collega De Groot van RaboResearch denkt dat nu al de rente opschroeven alleen maar voor paniek op de financiële markten zal zorgen. Hij rekent nu vooral op extra uitleg van de ECB. Door het vooruitzicht dat de centrale bank zijn tarieven binnenkort gaat opschroeven lopen de kapitaalmarktrentes de laatste tijd toch al op. Consumenten merken dit ook aan de stijgende hypotheekrente. Daarbij heeft de ECB al laten weten dat er binnenkort een einde komt aan het opkopen van obligaties en dat zorgt er eveneens voor dat de economie wat wordt afgeremd en de inflatie wat wordt beteugeld.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Met zijn kritische tweets over het bedrijf Twitter dupeerde Elon Musk in 2022 opzettelijk de aandeelhouders van het sociale medium. Dat oordeelde een jury vrijdag in een rechtbank in San Francisco.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten heffen tijdelijk sancties op voor Iraanse olie die momenteel al wordt verscheept. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft laten weten dat de verkoop en levering van olie en olieproducten die zich voor vrijdag op schepen bevonden, tot 19 april zijn toegestaan.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke verliezen gesloten. Dat maakte het de vierde week op rij dat Wall Street lager is geëindigd. Beleggers blijven zich zorgen maken over de Iranoorlog. Afgelopen nacht voerde Iran opnieuw vergeldingsaanvallen uit op Golfstaten en Israël voerde vrijdag weer aanvallen uit op Iran.
11 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Irak kan de meeste ruwe olie niet meer exporteren vanwege de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. Het land roept daarom overmacht uit voor alle olievelden die ontwikkeld zijn door buitenlandse oliemaatschappijen. Dat melden bronnen binnen het Iraakse ministerie van Olie aan persbureau Reuters.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën heeft de Europese Commissie opgeroepen snel met een voorstel te komen om de "crisiswinsten" in de energiesector in te zetten om consumenten te helpen. De prijzen voor onder meer olie en gas zijn flink gestegen sinds de Iranoorlog. Daardoor is bijvoorbeeld tanken duurder geworden.
13 uur geleden