Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB laat rente in eurozone opnieuw onveranderd

ECB laat rente in eurozone opnieuw onveranderd

FLORENCE (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente in de eurozone opnieuw onveranderd, zoals algemeen werd verwacht op de financiële markten. Het belangrijkste rentetarief blijft staan op 2 procent. Het is de derde rentepauze op rij van de ECB.

De tweedaagse rentevergadering was ditmaal in de Italiaanse stad Florence in plaats van op het hoofdkantoor in Frankfurt. Een keer per jaar vergadert de ECB over de rente buiten Frankfurt.

ECB-president Christine Lagarde verklaarde bij de vergadering in september nog dat de centrale bank in een "goede positie" verkeert als het gaat om de rente met een inflatie in het eurogebied die rond het doel van 2 procent ligt. Kenners verwachten dan ook niet dat er voorlopig een nieuwe verlaging komt.

Laatste keer

De laatste keer dat de ECB de rente verlaagde was in juli. Sinds juni vorig jaar zijn er acht renteverlagingen van een kwart procentpunt geweest van de centrale bank om zo de kwakkelende economie van de eurozone te stimuleren. De Amerikaanse Federal Reserve kwam woensdag juist nog met de tweede renteverlaging op rij.

Een lagere rente maakt het voor banken goedkoper om geld te lenen bij de ECB. De banken kunnen de rente voor het geld dat zij uitlenen aan consumenten, bedrijven en overheden daardoor verlagen. Die gaan daardoor mogelijk meer uitgeven en investeren. Ook de hypotheekrentes kunnen dalen. Sparen levert echter minder op.

Economische groei

Eerder op de dag werd nog bekend dat de economische groei in het eurogebied in het derde kwartaal is aangetrokken tot 0,2 procent in vergelijking met de voorgaande periode. In het tweede kwartaal ging het om een plus van 0,1 procent. Bij de vergadering van de ECB in december publiceert de centrale bank nieuwe prognoses voor de economische groei en inflatie, waaronder een eerste verwachting voor 2028.

In een verklaring stelt de ECB dat de economie blijft groeien, ondanks het "uitdagende" wereldwijde economische klimaat. Er blijft wel onzekerheid door vooral de aanhoudende handelsonrust en geopolitieke spanningen in de wereld, aldus de centrale bank. De ECB herhaalde verder dat er geen vastgelegd rentepad is en dat per vergadering over het renteniveau wordt besloten op basis van de economische gegevens.

Meer uit Financieel

Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

1 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

4 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

5 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

6 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

8 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

8 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

8 uur geleden