Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB kritisch over klimaatbeleid grote Europese banken

ECB kritisch over klimaatbeleid grote Europese banken

FRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De meeste grote banken in Europa slagen er niet in om voldoende te vergroenen, constateert de Europese Centrale Bank (ECB) na nieuw onderzoek. Hierdoor dreigen voor hen grotere financiële risico's. Ook komt hun reputatie hierdoor mogelijk in het geding en de banken dreigen te maken te krijgen met bijvoorbeeld rechtszaken.

"Uit onze analyse bij 95 banken die 75 procent van de leningen in het eurogebied dekken, blijkt dat de kredietportefeuilles van banken momenteel substantieel niet in overeenstemming zijn met de doelstellingen van het Klimaatakkoord van Parijs", stelt het Nederlandse directielid bij de ECB Frank Elderson in een blog. Volgens hem leidt dit tot verhoogde risico's bij ongeveer 90 procent van deze banken.

De ECB wil al jaren dat banken klimaatoverwegingen meenemen bij het verstrekken van leningen en bij het inschatten van financiële risico's. Wanneer ze bijvoorbeeld massaal blijven investeren in de fossiele industrie zonder te letten op de overgang naar wind- en zonne-energie, zou dit voor financiële verliezen kunnen zorgen.

Aandringen

In totaal zouden de banken nog zo'n 189 miljard euro hebben uitstaan bij bedrijven die zich bezighouden met bijvoorbeeld olie, gas, steenkool en de auto- en staalindustrie. Dat komt neer op 5 procent van hun kredietverlening. "Het is niet aan ons als toezichthouders om banken te vertellen aan wie ze wel of niet moeten lenen", aldus Elderson. "We zullen er echter op blijven aandringen dat banken de risico's goed inschatten."

Elderson wijst er ook op dat het handelen van de banken vaak afwijkt van wat ze zelf in hun eigen communicatie beweren. "70 procent van deze banken zou te maken kunnen krijgen met grotere risico's op rechtszaken, omdat ze zich publiekelijk hebben verbonden aan het Klimaatakkoord van Parijs, maar hun kredietportefeuille daar nog steeds niet meetbaar op is afgestemd."

Reëel risico

Dat dit laatste een reëel risico is, laat de vorige week aangekondigde rechtszaak tegen ING zien. Milieudefensie, dat eerder succes behaalde in een klimaatzaak tegen Shell, wil via de rechter afdwingen dat de grootste bank van Nederland de samenwerking stopt met vervuilende bedrijven.

De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) reageerde daarop met de opmerking dat banken en milieuorganisaties beter samen kunnen optrekken dan elkaar voor de rechter bestrijden. Volgens de koepelorganisatie hebben banken in Nederland zich al toegelegd op het halen van klimaatdoelen. ING benadrukte te blijven geloven in de eigen klimaataanpak.

Meer uit Financieel

Zweden zet eerste stap in kernenergie sinds jaren tachtig

STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Een groep Zweedse bedrijven, waaronder energieconcern Vattenfall, ingenieursgroep ABB en staalbedrijf SSAB, gaat investeren in de bouw van de eerste kernreactoren van het land sinds de jaren tachtig. De kernreactoren zijn nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag naar stroom in Zweden.

1 uur geleden
Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit locatie in Eelde

EELDE (ANP) - Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit zijn locatie in Eelde. Volgens het bedrijf is de bijna honderd jaar oude veiling in het noorden van Drenthe niet meer rendabel. Royal FloraHolland, met het hoofdkantoor in Aalsmeer, heeft in Nederland ook vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg.

2 uur geleden
Shell stopt met twee windparken in de Noordzee

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Britse olie- en gasconcern Shell trekt zich terug uit twee windparken in de Noordzee, voor de oostkust van Schotland. Na "een strategische herziening" stopt het bedrijf met de projecten MarramWind en CampionWind.

3 uur geleden
Europese beurzen veren op om mogelijk einde shutdown VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn de nieuwe handelsweek met plussen begonnen. Ook aan het Amsterdamse Damrak waren beleggers hoopvol door een mogelijk einde aan de shutdown van de overheid in de Verenigde Staten. Die heeft steeds meer invloed op de economie in het land, onder meer door de vele annuleringen van vluchten, maar een oplossing lijkt nabij.

3 uur geleden
Jumbo verhoogt koffieprijzen opnieuw

VEGHEL (ANP) - Jumbo heeft de prijzen van koffie in de supermarkt opnieuw verhoogd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van Distrifood. Volgens het vakmedium gaat het bijvoorbeeld bij een pak van 500 gram Aroma Rood van Douwe Egberts om een prijsverhoging van ruim 10 procent tot 8,99 euro, even duur als bij Albert Heijn en Plus.

4 uur geleden
Trump wil dat luchtverkeersleiders in VS weer aan het werk gaan

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gezegd dat luchtverkeersleiders in de Verenigde Staten weer aan het werk moeten. De Amerikaanse president dreigde met straffen voor degenen die dat niet doen. Daarnaast stelde Trump een bonus van 10.000 dollar voor voor elke luchtverkeersleider die geen vrij heeft genomen tijdens de shutdown.

4 uur geleden
Amazon aangeklaagd om verkoop sekspoppen met kinderlijk uiterlijk

STOCKHOLM (ANP/BELGA) - De Zweedse kinderrechtenorganisatie ChildX heeft een klacht ingediend tegen Amazon en twee andere webshops om de verkoop van sekspoppen met kinderlijk uiterlijk. De klacht volgt op dagenlange ophef rond de Chinese webwinkel Shein in Frankrijk.

4 uur geleden