ECB-kandidaat Elderson belooft meer vrouwen in top banken
BRUSSEL (ANP) - De Nederlander Frank Elderson zal zich als directielid van de Europese Centrale Bank (ECB) "sterk inzetten" voor een betere man-vrouwverhouding bij de bank in Frankfurt zelf en bij de nationale toezichtautoriteiten. Hij wil ook maatregelen treffen tegen banken die zich niet houden aan doelstellingen van gendergelijkheid en diversiteit, zei hij op een hoorzitting van het Europees Parlement. Dat heeft grote bezwaren tegen de benoeming van een man in de ECB-top.
Volgens Elderson heeft hij bij zijn huidige werkgever De Nederlandsche Bank al hard "geduwd" aan diversiteit en gendergelijkheid. Hij werd in oktober voorgedragen als opvolger van de Luxemburger Yves Mersch, wiens benoeming acht jaar geleden met maanden werd vertraagd omdat het parlement een vrouw wilde in de ECB-top. "U krijgt dit op uw dak", zei de Duitser Sven Giegold (Groenen) in de commissie economische en monetaire zaken. "U dreigt het slachtoffer te worden van een conflict tussen het parlement en de Europese regeringen."
Zowel de Eurogroep (ministers van Financiën van de eurolanden) als de ECB-directie zelf vindt Elderson de juiste kandidaat, maar de keuze bestond uit slechts twee personen, allebei man. Het ECB-bestuur bestaat nu uit een zeskoppige directie met, inclusief voorzitter Christine Lagarde, twee vrouwen plus de negentien centralebankpresidenten van de eurolanden, allemaal mannen.
Ambassadeur voor de gendergelijkheid
Europarlementariër Paul Tang (PvdA) zei dat het "natuurlijk niet over u gaat, maar over de procedure". "Het parlement vertrouwt niet dat er gendergelijkheid ontstaat." Volgens collega Caroline Nagtegaal (VVD) "twijfelt niemand aan uw capaciteiten" en kan Elderson "ambassadeur voor de gendergelijkheid worden".
Het parlement kan de benoeming per 15 december voor acht jaar niet tegenhouden en geeft alleen een niet-bindend advies. Daarover wordt dinsdag gestemd waarna het nog door het voltallige parlement moet worden goedgekeurd. Wel kan het parlement zich bemoeien met Eldersons toekomstige portefeuille.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
1 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
14 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
19 uur geleden