ECB houdt tweede rentepauze op rij
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft de rente in de eurozone opnieuw onveranderd gelaten op 2 procent. Economen hadden ook verwacht dat de centrale bank in Frankfurt opnieuw een rentepauze zou houden. Bij het vorige rentebesluit in juli zei ECB-president Christine Lagarde al dat de centrale bank zich in een "goede positie" bevond met het huidige rentetarief om de verdere ontwikkelingen rond het Amerikaanse handelsbeleid af te wachten.
Het besluit in juli werd genomen vlak voor het bereiken van een handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Sinds dat akkoord is de onzekerheid over de importheffingen van president Donald Trump, die de ECB op scherp hield, afgenomen. Lagarde zei in augustus al dat de Amerikaanse importheffing van 15 procent op de meeste Europese goederen iets hoger was dan verwacht, maar "ver onder" het slechtste scenario van de centrale bank bleef.
Aangezien de economie van het eurogebied tot nu toe redelijk stand weet te houden en de daadwerkelijke gevolgen van de Amerikaanse tarieven waarschijnlijk pas in de komende maanden zichtbaarder worden, zal de ECB naar verwachting voorlopig geen haast hebben om de leenkosten te verlagen.
Persconferentie
Verschillende ECB-bestuurders hebben er in de afgelopen weken ook op gewezen dat het rentetarief met 2 procent op een "neutraal" niveau staat, waarbij er dus sprake is van een remmend noch stimulerend effect voor de economie. Ook de inflatie in de eurozone lijkt onder controle. Die liep in augustus iets op tot 2,1 procent, maar bleef in de buurt van de ECB-doelstelling van 2 procent. ING-econoom Bert Colijn zei voorafgaand aan het rentebesluit dat een onveranderde rente in principe gunstig is voor de inflatie in Nederland, die nog altijd flink boven het Europees gemiddelde ligt.
Lagarde licht het rentebesluit later op de dag nog toe tijdens een persconferentie. Zij zal ongetwijfeld vragen krijgen over de onrust in Frankrijk. Onenigheid over bezuinigingen leidde deze week tot het ontslag van de Franse premier François Bayrou. Zijn opvolger Sébastien Lecornu, de vijfde premier in twee jaar tijd, moet nu steun vinden in een verdeeld parlement om het grootste begrotingstekort binnen het eurogebied aan te pakken.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.
9 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.
10 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
13 uur geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.
14 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.
15 uur geleden