ECB houdt rentepauze na eerste verlaging in jaren
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft het belangrijkste rentetarief in de eurozone onveranderd gelaten. In juni besloten de beleidsbepalers van de centrale bank in Frankfurt nog om de leenkosten met een kwart procentpunt te verlagen tot 3,75 procent. Dat was de eerste renteverlaging sinds september 2019.
Het besluit om de rente niet te wijzigen was conform de verwachting van economen. Met de rentepauze willen de ECB-bestuurders meer tijd winnen om er zeker van te zijn dat de inflatie in het eurogebied op het goede spoor zit voordat ze de rente opnieuw gaan verlagen. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde eerder deze maand al dat de centrale bankiers meer tijd nodig hebben om "voldoende gegevens te verzamelen" voordat ze hun volgende stap kunnen nemen.
Bij de vorige vergadering in juni waarschuwde Lagarde al dat de strijd tegen de inflatie nog niet voorbij is en dat verdere renteverlagingen per vergadering worden bekeken. De inflatie in de eurozone daalde in juni licht tot 2,5 procent, van 2,6 procent in mei. De kerninflatie, die de sterk schommelende prijzen voor voeding en energie buiten beschouwing laat, bleef in juni echter hardnekkig hoog op 2,9 procent. De ECB heeft een inflatiedoelstelling van 2 procent.
'Hobbelige' prijsontwikkelingen
Hoewel de inflatie nog steeds boven de doelstelling ligt, gaf Lagarde onlangs aan dat het wel "de goede kant opgaat", maar dat de prijsontwikkelingen waarschijnlijk tot eind dit jaar "hobbelig" zullen zijn. Volgens de in juni bekendgemaakte prognose verwacht de ECB dat de inflatie eind 2025 weer op het streefdoel zal uitkomen.
Bij de persconferentie die Lagarde later op de dag houdt zal vooral worden gelet op hints over toekomstige rentestappen. In september vergadert de ECB opnieuw over de rente. Op de financiële markten wordt gehoopt dat de ECB de rente dan weer gaat verlagen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag hoger geëindigd, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve en belangrijke bedrijfscijfers later deze week. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Verwacht wordt dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd laat. Dat besluit leidt naar verwachting tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
41 minuten geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
7 uur geleden