ECB houdt rekening met langer hogere inflatie
FRANKFURT (ANP) - Hoewel het waarschijnlijk is dat de inflatie dit jaar weer afneemt, kan niet uitgesloten worden dat de geldontwaarding langer hoog blijft. Die mogelijkheid benoemden de beleidsbepalers van de Europese Centrale Bank (ECB) tijdens hun laatste beleidsvergadering halverwege december, zo valt uit de notulen op te maken.
Tegelijkertijd gaven de centrale bankiers aan dat er risico's kleven aan het te laag inschatten van de inflatie. Als de verwachtingen steeds naar boven moeten worden bijgesteld is dat slecht voor het vertrouwen van het publiek in de ECB. Andersom, als de inflatieverwachtingen dus omlaag moeten worden aangepast, geldt dat minder omdat consumenten meer last hebben van hogere prijzen.
Verder gaat het goed met het herstel van de economie, maar is die nog wel kwetsbaar. Daarom moet er ook niet te snel worden gestopt met de opkoopprogramma's om de economie te ondersteunen. Het coronasteunpakket wordt wel afgebouwd, maar de beleidsbepalers willen dat er geen einddatum komt voor het eerdere opkoopprogramma dat na de financiële crisis werd opgetuigd. Ondanks het gebrek aan een einddatum moet "vermeden worden" dat het beeld ontstaat dat de ECB aan dit steunpakket vastit.
Hoofdeconoom Philip Lane riep het bestuur van de ECB verder op de wisselwerking tussen monetair beleid en financiële stabiliteit twee keer per jaar te bekijken. Dat is nodig omdat er momenteel veel onzekerheid is over de economische ontwikkelingen door het verloop van de coronapandemie.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen zijn in het derde kwartaal 7,8 procent duurder geworden in vergelijking met een jaar daarvoor. Dat melden het Kadaster en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in nieuwe cijfers. De stijging is iets afgezwakt ten opzichte van het voorgaande kwartaal.
2 minuten geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Meta, het bedrijf achter sociale media als Facebook en Instagram, zegt begin december meer dan 540.000 Australische sociale media-accounts te hebben afgesloten. Op 10 december ging in het land een verbod in op sociale media voor kinderen en tieners onder de 16 jaar.
37 minuten geledenEDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
14 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
15 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
15 uur geleden