Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB-hoofdeconoom waarschuwt voor loon-prijsspiraal

ECB-hoofdeconoom waarschuwt voor loon-prijsspiraal

FRANKFURT (ANP/DPA) - Het buitensporig verhogen van de lonen is niet de juiste reactie op de extreme prijsstijgingen. Dat zei Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB). Volgens hem zal de hoge inflatie tot uiting komen in hogere lonen. "Maar er moet een evenwicht zijn", waarschuwde hij in een interview met een Oostenrijkse krant.

De lonen zullen volgens Lane meer stijgen dan in voorgaande jaren. "Maar proberen om werknemers volledig te beschermen tegen inflatie door de lonen te verhogen, zal de bedrijfskosten aanzienlijk opdrijven en leiden tot tweede-ronde-effecten." Tweede-ronde-effecten verwijzen naar een loon-prijsspiraal. Als de lonen te veel stijgen in reactie op de hoge inflatie, kan dit de prijzen nog verder opdrijven.

"Een terugkeer naar een lager inflatieniveau vereist de erkenning dat de bedrijfswinsten enige tijd zullen dalen. Daarbij zullen de lonen geen gelijke tred houden met de inflatie", aldus Lane.

Daling van de inflatie

Scherpe stijgingen van de energieprijzen en tekorten in het aanbod wakkeren de inflatie al maanden aan. De ECB probeert dit tegen te gaan met hogere rentetarieven. De centrale bank streeft naar stabiele prijzen met een inflatie van 2 procent voor de eurozone op de middellange termijn. In augustus lagen de consumentenprijzen in de eurozone 9,1 procent boven het niveau van dezelfde maand een jaar eerder.

De ECB verwacht dat "de inflatie in 2023 en verder in 2024 aanzienlijk zal dalen", aldus Lane. De daling van de inflatie zal grotendeels komen doordat de energieprijzen stabiliseren en de aanbodbeperkingen afnemen. "De lonen zullen na verloop van tijd een zekere inhaalbeweging maken, zodat de levensstandaard van de mensen weer zal verbeteren", verwacht de hoofdeconoom.

Meer uit Financieel

NS: treinen zijn wat viezer dan normaal door staking schoonmakers

UTRECHT (ANP) - Treinen van NS zijn dinsdag wat viezer dan normaal door een staking van schoonmakers, laat een woordvoerster van NS weten. Reizigers kunnen daar overlast van hebben, maar volgens de NS is de impact van de staking wel te overzien. Ook op Schiphol leggen schoonmakers het werk neer. Daar helpen kantoormedewerkers mee om de terminal schoon te houden.

23 minuten geleden
Ahold Delhaize: geen aanwijzingen voor gestolen persoonsgegevens

ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize heeft op dit moment geen aanwijzingen dat gegevens van klanten, medewerkers of andere bedrijven zijn gestolen bij een cyberveiligheidsincident. Vanwege dat IT-incident haalde het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos en Gall&Gall meerdere systemen offline. Het bedrijf zegt op dit moment bepaalde systemen weer op te starten. Het onderzoek naar het incident loopt nog, meldt Ahold Delhaize.

36 minuten geleden
Groep wetenschappers eist onafhankelijk toezicht op AI

DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Een groep van honderden wetenschappers eist dat er onafhankelijk toezicht komt op de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-modellen. Technologie die de cyberveiligheid in het gevaar kan brengen zou tijdens tests volledig van het internet moeten worden afgeschermd, betogen de ondertekenaars van een open brief. Onder hen zijn ook Geoffrey Hinton en Yoshua Bengio, die bekendstaan als 'peetvaders' van AI.

1 uur geleden
Nederlandse organisaties spannen kort geding aan om Meta-bril

AMSTERDAM (ANP) - Verschillende Nederlandse organisaties stappen naar de rechter vanwege de brillen van socialmediabedrijf Meta. De Consumentenbond en Offlimits en The Firewall vragen dinsdagmiddag een datum voor een kort geding aan om de brillen met een camera.

2 uur geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize akkoord met nieuwe topman Garnier

ZAANDAM (ANP) - Aandeelhouders van Ahold Delhaize hebben in een buitengewone algemene vergadering Thierry Garnier benoemd tot lid van de raad van bestuur. Hij volgt volgend jaar Frans Muller op als topman van het moederconcern van bedrijven als Albert Heijn, bol en Etos.

2 uur geleden
Albert Heijn gaat supermarkten dinsdag extra bevoorraden

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn (AH) gaat dinsdag zijn supermarkten extra beleveren. Dat meldt de supermarktketen, nadat in sommige winkels eerder op de dag lege schappen te zien waren. Dat kwam doordat moederbedrijf Ahold Delhaize IT-systemen had uitgeschakeld na een cyberincident zondag.

2 uur geleden
ING: nog te vroeg voor inschatting schade cyberincident Ahold

ZAANDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk wat de mogelijke gevolgen van het cyberincident bij Ahold Delhaize op de financiële prestaties van het Belgisch-Nederlandse supermarktconcern zullen zijn, stellen analisten van ING. Volgens hen is het nog te vroeg om een inschatting te maken van de schade door de IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop & Shop.

3 uur geleden