ECB-hoofdeconoom waarschuwt voor loon-prijsspiraal
FRANKFURT (ANP/DPA) - Het buitensporig verhogen van de lonen is niet de juiste reactie op de extreme prijsstijgingen. Dat zei Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB). Volgens hem zal de hoge inflatie tot uiting komen in hogere lonen. "Maar er moet een evenwicht zijn", waarschuwde hij in een interview met een Oostenrijkse krant.
De lonen zullen volgens Lane meer stijgen dan in voorgaande jaren. "Maar proberen om werknemers volledig te beschermen tegen inflatie door de lonen te verhogen, zal de bedrijfskosten aanzienlijk opdrijven en leiden tot tweede-ronde-effecten." Tweede-ronde-effecten verwijzen naar een loon-prijsspiraal. Als de lonen te veel stijgen in reactie op de hoge inflatie, kan dit de prijzen nog verder opdrijven.
"Een terugkeer naar een lager inflatieniveau vereist de erkenning dat de bedrijfswinsten enige tijd zullen dalen. Daarbij zullen de lonen geen gelijke tred houden met de inflatie", aldus Lane.
Daling van de inflatie
Scherpe stijgingen van de energieprijzen en tekorten in het aanbod wakkeren de inflatie al maanden aan. De ECB probeert dit tegen te gaan met hogere rentetarieven. De centrale bank streeft naar stabiele prijzen met een inflatie van 2 procent voor de eurozone op de middellange termijn. In augustus lagen de consumentenprijzen in de eurozone 9,1 procent boven het niveau van dezelfde maand een jaar eerder.
De ECB verwacht dat "de inflatie in 2023 en verder in 2024 aanzienlijk zal dalen", aldus Lane. De daling van de inflatie zal grotendeels komen doordat de energieprijzen stabiliseren en de aanbodbeperkingen afnemen. "De lonen zullen na verloop van tijd een zekere inhaalbeweging maken, zodat de levensstandaard van de mensen weer zal verbeteren", verwacht de hoofdeconoom.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Twee Russische hackgroepen beweren te hebben samengewerkt aan de reeks hacks op diepvriezers die Europese supermarkten hebben getroffen, meldt de BBC. Noname057(16) en Z-Pentest Alliance eisten de verantwoordelijkheid op via berichtenservice Telegram, maar hun berichten zijn inmiddels verwijderd. Ook worden de beweringen met de nodige scepsis ontvangen door experts.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag positief begonnen na de ruime verkiezingszege van de Democraten bij de midterms. Eerder op de dag leken de Amerikaanse beurzen nog flink lager te gaan openen door de vrees dat de Democraten strengere regels voor AI en datacenters zullen invoeren. Beleggers lijken echter opgelucht dat de congresverkiezingen nu achter de rug zijn.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - ABN AMRO heeft een juridische overwinning geboekt op een Europese toezichthouder in een geschil over bijdragen aan een noodfonds voor banken. Daarbij is de Nederlandse bank gedeeltelijk in het gelijk gesteld. Hiermee komt een einde aan een jarenlange juridische strijd over deze betalingen.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Uber zag het aantal taxiritten en maaltijdbezorgingen in het afgelopen kwartaal minder hard groeien dan verwacht. Dat kwam doordat de Amerikaanse onderneming achter de gelijknamige taxi- en maaltijdbezorgapps in meerdere landen kampt met een tekort aan chauffeurs.
4 uur geledenLE RELECQ-KERHUON (ANP/AFP) - De Franse regionale bank Crédit Mutuel Arkéa is getroffen door een cyberaanval waardoor frauduleuze transacties mogelijk waren. Daarbij zou volgens berichten zo'n 118 miljoen euro zijn buitgemaakt. De bank zegt dat de aanval onder controle is en dat er geen financiële gevolgen zijn voor klanten.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De stakingsacties bij ABN AMRO beginnen donderdag in Diemen. Het personeel op het kantoor daar legt het werk tussen 11.00 en 15.00 uur neer, maakte FNV bekend. Volgens een woordvoerder van de vakbond doen een paar honderd medewerkers mee. Als de werkonderbreking niet het gewenste effect heeft, schaalt de vakbond de acties verder op.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland draagt Klaas Knot voor als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) aan de Tweede Kamer. Eurolanden hebben tot komende vrijdag de tijd om mogelijke opvolgers aan te dragen voor Christine Lagarde, die in februari vervroegd terugtreedt.
7 uur geleden