Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB-hoofdeconoom waarschuwt voor loon-prijsspiraal

ECB-hoofdeconoom waarschuwt voor loon-prijsspiraal

FRANKFURT (ANP/DPA) - Het buitensporig verhogen van de lonen is niet de juiste reactie op de extreme prijsstijgingen. Dat zei Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB). Volgens hem zal de hoge inflatie tot uiting komen in hogere lonen. "Maar er moet een evenwicht zijn", waarschuwde hij in een interview met een Oostenrijkse krant.

De lonen zullen volgens Lane meer stijgen dan in voorgaande jaren. "Maar proberen om werknemers volledig te beschermen tegen inflatie door de lonen te verhogen, zal de bedrijfskosten aanzienlijk opdrijven en leiden tot tweede-ronde-effecten." Tweede-ronde-effecten verwijzen naar een loon-prijsspiraal. Als de lonen te veel stijgen in reactie op de hoge inflatie, kan dit de prijzen nog verder opdrijven.

"Een terugkeer naar een lager inflatieniveau vereist de erkenning dat de bedrijfswinsten enige tijd zullen dalen. Daarbij zullen de lonen geen gelijke tred houden met de inflatie", aldus Lane.

Daling van de inflatie

Scherpe stijgingen van de energieprijzen en tekorten in het aanbod wakkeren de inflatie al maanden aan. De ECB probeert dit tegen te gaan met hogere rentetarieven. De centrale bank streeft naar stabiele prijzen met een inflatie van 2 procent voor de eurozone op de middellange termijn. In augustus lagen de consumentenprijzen in de eurozone 9,1 procent boven het niveau van dezelfde maand een jaar eerder.

De ECB verwacht dat "de inflatie in 2023 en verder in 2024 aanzienlijk zal dalen", aldus Lane. De daling van de inflatie zal grotendeels komen doordat de energieprijzen stabiliseren en de aanbodbeperkingen afnemen. "De lonen zullen na verloop van tijd een zekere inhaalbeweging maken, zodat de levensstandaard van de mensen weer zal verbeteren", verwacht de hoofdeconoom.

Meer uit Financieel

Minder auto's gestolen in eerste helft 2026

APELDOORN (ANP) - In de eerste helft van 2026 zijn in Nederland 3476 personenvoertuigen gestolen. Dat is 9 procent minder dan in dezelfde periode een jaar eerder, meldt Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV). Door de daling van het aantal diefstallen daalde ook de schadelast voor verzekeraars.

20 minuten geleden
Rechter keurt schikking Musk met SEC ondanks bedenkingen goed

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Verenigde Staten heeft de schikking van Elon Musk met beurswaakhond SEC goedgekeurd. Dit deed ze ondanks "serieuze bedenkingen" over de overeenkomst, meldde ze.

8 uur geleden
Oplaaiend conflict rond Iran zorgt voor verliezen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen gesloten, nadat de Amerikaanse president Donald Trump zich strijdbaar had getoond tegenover Iran. Na beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz verklaarde het staatshoofd dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en zinspeelde hij op zware aanvallen.

9 uur geleden
Grote vleesverwerker JBS zwakt klimaatambitie fors af

AMSTELVEEN (ANP) - 's Werelds grootste vleesverwerker, JBS, zwakt zijn klimaatdoelstellingen fors af. Het van oorsprong Braziliaanse bedrijf streeft er niet langer naar om in 2040 per saldo geen broeikasgassen meer uit te stoten, maakt duurzaamheidschef Jason Weller bekend.

9 uur geleden
Amsterdams techbedrijf Mews schrapt 15 procent van de banen om AI

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse techbedrijf Mews schrapt ongeveer 15 procent van de banen, wat neerkomt op zo'n 170 medewerkers. De leverancier van software voor hotels wil meer inzetten op kunstmatige intelligentie (AI) en verwacht daarom met minder medewerkers verder te kunnen gaan.

12 uur geleden
Oorlogsretoriek rond Iran zet Europese beurzen lager

AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen zijn flink lager gesloten. De verliezen volgen op oorlogszuchtige taal van de Amerikaanse president Donald Trump richting Iran, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor meerdere aanvallen op tankers in de Straat van Hormuz. Trump verklaarde dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en dat de VS zware aanvallen op het land voorbereiden.

13 uur geleden
Rusland verbiedt export van diesel om tekorten te voorkomen

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Rusland heeft de export van diesel verboden om binnenlandse tekorten te voorkomen na Oekraïense aanvallen op Russische olieraffinaderijen. Moskou stelde eerder al beperkingen in op de export van benzine en kerosine om dezelfde reden.

13 uur geleden