ECB hint bij rentebesluit op langdurigere steun voor economie
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) hint bij zijn nieuwe rentebesluit op een langdurigere steun voor de economie van de eurozone om het herstel uit de coronacrisis te stutten. De centrale bankiers benadrukken namelijk dat ze het oké vinden als de inflatie tijdelijk wat hoger uitkomt voordat ze hun steun gaan afbouwen.
Met het verhogen van de rente willen ze bijvoorbeeld pas beginnen als in de prognoses voor de inflatie blijkt dat die langdurig op ten minste 2 procent zou liggen. De inflatie is de afgelopen maanden al opgelopen tot rond dat niveau, maar tot nu toe zijn de centrale bankiers ervan overtuigd dat de toename van het prijspeil tijdelijk zal zijn en later weer wat zal inzakken.
De inflatie zou nu vooral worden opgedreven door de gestegen olieprijzen. Die lagen in de vergelijkbare periode vorig jaar, aan het begin van de coronacrisis, echter extreem laag. De inflatie zou pas blijvend op een hoger niveau komen als de lonen meer omhoog gaan.
Coronasteunpakket
De ECB pompt maandelijks nog miljarden in de economie van de eurozone. Het huidige coronasteunpakket, waarmee de ECB in totaal voor 1850 miljard euro aan obligaties en staatsleningen opkoopt, zal zeker tot en met maart lopen. De aanhoudende historisch lage rentetarieven betekenen onder meer dat banken gratis geld kunnen lenen bij de ECB. Daarnaast moeten ze betalen om geld bij de centrale bank te stallen.
ECB-president Christine Lagarde benadrukt dat dit alles in het belang is van de prijsstabiliteit. Afgelopen kwartaal ging het wel weer duidelijk de goede kant op met de economie. Maar volgens het centralebankhoofd kan de sterke opkomst van de Delta-variant van het coronavirus nog roet in het eten gooien. Als er weer nieuwe lockdowns nodig zouden zijn, zou dat bijvoorbeeld kunnen drukken op de winkelverkopen. Lagarde blijft daarom voorzichtig.
Belangrijke beleidsvergadering
De Française kondigde onlangs al aan dat de beleidsvergadering voor dit rentebesluit "een belangrijke" zou worden. Begin deze maand is de ECB namelijk met een strategiewijziging gekomen. Daarbij is het inflatiedoel voor de eurozone veranderd van "dichtbij, maar lager dan 2 procent" naar "2 procent". Die opwaartse bijstelling leek de beleidsmakers van de ECB al wat meer ruimte te bieden om met de opgelopen inflatie om te gaan. Maar hoe de strategiewijziging in de praktijk in een rentebesluit zou uitpakken was nog afwachten.
Kenners hadden de boodschap van donderdag wel zien aankomen. De beursgraadmeters veerden na het rentebesluit slechts kortstondig op, wel ging de rente op Italiaanse staatsobligaties duidelijk omlaag. Na afloop klonk er ook een kritisch geluid. Volgens een deskundige van Crédit Agricole CIB komt de opstelling van de ECB er in feite op neer dat de centrale bank de rente in ieder geval binnen afzienbare tijd nooit zal verhogen. De analist kan zich namelijk niet voorstellen dat er voor 2030 überhaupt twee opeenvolgende jaren zullen zijn waarin de inflatie aanhoudend boven de 2 procent zal uitkomen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) krijgt vrijdag een notering aan de aandelenbeurs in Amsterdam. Daarbij gaat het om een verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten in een zogeheten directe plaatsing. Het gaat dan bijvoorbeeld om pensioenfondsen en andere grote investeringspartijen.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het bezit van cryptobeleggingen in Nederland is explosief gestegen, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Volgens de centrale bank bezaten Nederlandse bedrijven, instellingen en huishoudens eind 2020 nog voor zo'n 81 miljoen euro aan dergelijke beleggingen. In oktober vorig jaar was dit opgelopen tot 1,2 miljard euro.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index ging dinsdag verder omlaag na de zware koersval een dag eerder, die volgde op de heffingsdreiging van Donald Trump. De Amerikaanse president wil acht Europese landen, waaronder Nederland, straffen met een extra importheffing van 10 procent vanwege hun steun aan Groenland. Na de eerste schrikreactie letten beleggers nu vooral op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Daar staat de kwestie Groenland hoog op de agenda.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Adyen wil Herna Verhagen als nieuwe president-commissaris. Verhagen stond dertien jaar aan het roer bij PostNL en vertrok daar in april vorig jaar. De huidige president-commissaris Piero Overmars stelt zich na zijn huidige termijn niet opnieuw verkiesbaar en treedt eind 2026 terug uit de raad van commissarissen.
1 uur geledenWAALWIJK (ANP/BLOOMBERG) - Coatingspecialist Stahl uit Waalwijk komt mogelijk in Duitse handen. Het Duitse chemieconcern Henkel, onder meer bekend van de wasmiddelen van Persil en haarverzorging van Schwarzkopf, is in gesprek met de Franse investeerder Wendel over een mogelijke overname van de Nederlandse onderneming. Dat hebben Henkel en Wendel laten weten.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Het aantal Chinese toeristen in Japan is in december sterk gedaald door de oplopende diplomatieke spanningen tussen China en Japan over Taiwan. Volgens de Japanse overheid nam het aantal Chinese bezoekers in de laatste maand van 2025 met bijna de helft af tot 300.000 in vergelijking met een jaar eerder.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een importheffing van 200 procent in te voeren op Franse wijnen en champagnes, door de weigering van Frankrijk om zich aan te sluiten bij zijn vredesraad. Trump haalde ook uit naar Emmanuel Macron nadat hij te horen had gekregen dat de Franse president zijn uitnodiging zou afwijzen.
2 uur geleden