ECB heeft meer zorgen over economische groei
LJUBLJANA (ANP) - De zorgen over zwakke economische groei in de eurolanden zijn toegenomen bij de Europese Centrale Bank, Dat komt naar voren uit de toelichting op het nieuwe rentebesluit. De centrale bank voor de eurozone verlaagde de rentetarieven voor de derde keer dit jaar. In een persconferentie zei ECB-president Christine Lagarde dat de economische activiteit "wat zwakker was dan verwacht".
Voor de ECB is een zwakkere economische groei een zorg "voor zover dat van invloed is op de inflatie", legde Lagarde uit. Wat de centrale bank betreft moet de inflatie nog blijvend omlaag naar de doelstelling van 2 procent, maar een te zwakke economische groei kan ook zorgen voor te zwakke prijsstijgingen.
Volgens de centralebankpresident wijzen kwakkelende investeringen en uitgaven van consumenten op zwakte. Ook het vertrouwen in de economie is zwak. Daarmee zijn er vooral risico's dat de economische groei laag blijft. Maar meermaals benadrukte Lagarde tegenover journalisten dat ze geen recessie verwacht in de eurozone.
Restrictief
Kort na het vorige besluit over de rentes in september, toen de ECB ze ook met een kwart procentpunt verlaagde, was de algehele verwachting nog dat de centrale bank ze bij de oktobervergadering onveranderd zou houden. Dat het beeld snel veranderde, kwam doordat de economie sneller afzwakte dan eerder verwacht.
Maar tegelijkertijd benadrukte Lagarde dat de rentes op dit moment nog "restrictief" zijn, wat betekent dat ze in principe de economische groei en kredietverstrekking remmen om de inflatie te temperen. Onlangs daalde de inflatie weliswaar tot onder de doelstelling, maar de komende maanden zal die volgens de beleidsmakers weer stijgen. Lagarde zei ook dat de ECB in de aanloop naar het volgende rentebesluit alle binnenkomende informatie over de economie bestudeert en zich nog niet vastpint op een van de mogelijke besluiten over de leenkosten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers deden het rustig aan na het lange kerstweekeinde. Met nog twee volle handelsdagen en een halve handelsdag te gaan, stevent de Amsterdamse hoofdindex af op een winst van ruim 7 procent in 2025. Op oudejaarsdag kennen de beurzen in Amsterdam, Brussel, Parijs en Londen een verkorte handelssessie en zijn de markten in Frankfurt, Zürich en Milaan gesloten. Op 1 januari blijven alle beurzen dicht. Op vrijdag 2 januari wordt de handel weer hervat.
14 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Verzekeraar Allianz Direct verwacht een forse stijging van het aantal schadeclaims rond de jaarwisseling door het naderende vuurwerkverbod. Volgens het bedrijf zorgt dat er waarschijnlijk voor dat veel mensen deze jaarwisseling nog extra vuurwerk zullen afsteken.
45 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Chinese BYD is dit jaar waarschijnlijk 's werelds grootste verkoper van elektrische auto's. Het neemt die titel over van Tesla. De twee autobedrijven komen binnenkort met hun verkoopcijfers over 2025. Volgens een maandag verschenen analyse van het Franse persbureau AFP op basis van verkoopgegevens die al bekend zijn, is het vrijwel uitgesloten dat het Amerikaanse bedrijf onder leiding van Elon Musk zijn leidende positie behoudt.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De wapenexport van Duitsland is dit jaar gedaald, na de records van de afgelopen twee jaar door de sterk toegenomen export van defensiemateriaal naar Oekraïne. Volgens het Duitse ministerie van Economische Zaken werden tot 8 december van dit jaar vergunningen gegeven voor een export ter waarde van 8,4 miljard euro. In 2024 was dat nog 13,3 miljard en in 2023 ruim 12,1 miljard.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Het Zuid-Koreaanse e-commercebedrijf Coupang heeft maandag een compensatieregeling aangekondigd ter waarde van 1,69 biljoen won (ongeveer 1 miljard euro) voor bijna 34 miljoen gebruikers vanwege een groot datalek. Het verlies van klantgegevens werd op 18 november bekendgemaakt en leidde tot een golf van protesten van gebruikers en parlementariërs in Zuid-Korea. Topman Park Dae-jun stapte eerder deze maand op.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Zilver heeft maandag voor het eerst een prijs van 80 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Door speculatieve handel en een aanhoudende mismatch tussen vraag en aanbod gaat de eindejaarsrally door.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar opnieuw een recordaantal Tikkies gestuurd. Ook het gevraagde totaalbedrag lag nog nooit zo hoog als in 2025. Daarmee heeft de betaalapp het oude record van vorig jaar verbroken. Dit meldt ABN AMRO, de eigenaar van Tikkie.
9 uur geleden