ECB-directielid waarschuwt voor te brede steun tegen inflatiepijn
AMSTERDAM (ANP) - Het is belangrijk dat regeringen met steun komen voor gezinnen die de rekeningen niet meer kunnen betalen, maar daarbij moeten ze oppassen dat ze prijzen niet verder de hoogte injagen. Daarvoor waarschuwde Frank Elderson, directielid van de Europese Centrale Bank (ECB), in het tv-programma Buitenhof.
Als financiële steun terechtkomt bij huishoudens die dit eigenlijk niet nodig hebben, stroomt er alleen maar meer geld de economie in wat de inflatie kan versterken, zegt Elderson. Maar dat regeringen in actie komen om iets te doen tegen onbetaalbare energierekeningen of boodschappen is volgens de Nederlander "een buitengewoon goede zaak".
"We hebben gehoord hoe prangend de problemen zijn. Ik was geschokt toen ik in de krant las hoe een scholier maandag onwel was geworden omdat bleek dat die sinds vrijdag niet meer had gegeten", verwees Elderson naar een bericht van NRC. "Het is buitengewoon belangrijk dat regeringen de ernst van de situatie onder ogen zien."
"Ik juich het toe dat het hoofd van de Eurogroep heeft gezegd dat het van belang is dat overheden daarbij oppassen dat ze hun steunpakketten niet te breed trekken. Omdat dit uiteindelijk een opdrijvend effect heeft op de inflatie", vervolgt hij. "Gelukkig is dit geen noodzakelijke tegenstelling, want de oplossing om hieruit te komen is om dit zo gericht mogelijk te doen."
De ECB voerde vorige week de grootste renteverhoging in de geschiedenis van de euro door om de torenhoge inflatie in te dammen. Elderson herhaalde de boodschap van centralebankpresident Christine Lagarde dat er meer forse renteverhogingen aankomen. Die doen weliswaar niets aan de beschikbaarheid van gas, maar zijn belangrijk om "de geest in de fles" te houden. "Het is belangrijk dat mensen er vertrouwen in hebben dat we onze doelstelling van 2 procent inflatie zullen halen", zegt Elderson. Als het vertrouwen verloren gaat, zou dit een prijsopdrijvende loon-prijsspiraal kunnen veroorzaken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
21 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
21 uur geleden