ECB bezorgd over Italiaanse belasting op 'overwinsten' banken
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) oordeelt hard over een door de Italiaanse regering aangekondigde belasting op "overwinsten" van banken. Kredietverstrekkers in Europa hebben de winst flink kunnen opvoeren dankzij de renteverhogingen van de centrale bank. De regering van premier Giorgia Meloni kwam daarop met het besluit een extra heffing van 40 procent in te voeren op een deel van die winst, maar volgens de ECB brengt dit grote risico's voor de stabiliteit van banken met zich mee.
"Een buitengewone belasting voor de bankensector kan het voor kredietverstrekkers moeilijker maken om extra kapitaalbuffers op te bouwen, omdat de ingehouden winst lager zal zijn", schrijft de ECB in een officiële reactie op het wetsvoorstel. Dit maakt ze "minder weerbaar tegen economische schokken."
Ook wijst de ECB erop dat de renteverhogingen van het in Frankfurt gevestigde instituut weliswaar gunstig zijn voor de winsten van banken op de korte termijn, maar na verloop van tijd juist ongunstig kunnen uitpakken. Banken zijn op de langere termijn bijvoorbeeld meer kwijt aan het geld dat ze zelf lenen en al verstrekte leningen kunnen verlieslatend worden. En hogere rentes maken het ook onaantrekkelijker om een lening af te sluiten, waardoor banken uiteindelijk minder nieuwe kredieten verstrekken.
Starters woningmarkt
De regering-Meloni is van plan starters op de woningmarkt te steunen met de opbrengsten uit de extra heffing. Maar de ECB waarschuwt dat het voor Italianen uiteindelijk moeilijker kan worden geld te lenen bij banken als de maatregel doorgaat. Met minder kapitaalbuffers zijn banken namelijk ook voorzichtiger met het uitlenen van geld.
Het is niet de eerste keer dat de ECB kritiek uit op extra belastingen op hoge winsten van banken. Ook na soortgelijke plannen van Spanje en Litouwen waarschuwde de centrale bank voor de eurolanden voor de mogelijk zwakkere buffers als gevolg van die maatregelen.
Kritiek over en weer
Maar de ECB is ook kritisch op het ontbreken van belangrijke details rond de nieuwe wetgeving. Ook zorgt een plan om met terugwerkende kracht hoge winsten te belasten voor onzekerheid rond de Italiaanse bankensector. Die krijgt het daardoor moeilijker om extra kapitaal aan te trekken, luidt de waarschuwing.
Overigens is de Italiaanse regering geregeld kritisch over het rentebeleid van de ECB zelf, die de inflatie omlaag wil krijgen door lenen duurder te maken. Zo hekelt Meloni het feit dat de renteverhogingen ten koste gaan van economische groei.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
15 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
18 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
1 dag geleden