ECB-bestuurder waarschuwt voor hogere inflatie door natuurschade
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet rekening houden met risico's die voortvloeien uit schade aan de natuur, waarschuwt het Nederlandse ECB-bestuurslid Frank Elderson. Volgens Elderson kan het proces van de achteruitgang van de natuur de inflatie op dezelfde manier aanjagen als klimaatverandering.
"Als de degradatie van de natuur doorgaat, zullen economische activiteiten die afhankelijk zijn van ecosysteemdiensten worden beïnvloed door problemen zoals verstoringen in de toeleveringsketen, die weer van invloed zijn op de prijzen en uiteindelijk op de inflatie", zei Elderson dinsdag in een toespraak tijdens de Euro Finance Week in Frankfurt.
Volgens Elderson zijn natuurdegradatie en klimaatverandering beide relevant voor het mandaat van de ECB om prijsstabiliteit te garanderen in de eurozone. De Nederlandse bestuurder, die ook vicevoorzitter is van de Toezichthoudende Raad van de ECB, heeft herhaaldelijk gewaarschuwd dat milieugerelateerde uitdagingen voor meer grilligheid in de economie zorgen.
De ECB bekijkt momenteel de strategie voor het monetaire beleid en de uitkomsten van die evaluatie worden in de tweede helft van 2025 verwacht. De evaluatie van de strategie biedt volgens Elderson een kans om rekening te houden met de risico's van natuurschade en klimaatverandering voor het monetaire beleid. Bij de vorige evaluatie, die in 2021 werd afgerond, stelde de ECB al een klimaatactieplan op.
Meer uit Financieel
DANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
3 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
16 uur geleden