ECB-bestuurder waarschuwt voor hogere inflatie door natuurschade
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet rekening houden met risico's die voortvloeien uit schade aan de natuur, waarschuwt het Nederlandse ECB-bestuurslid Frank Elderson. Volgens Elderson kan het proces van de achteruitgang van de natuur de inflatie op dezelfde manier aanjagen als klimaatverandering.
"Als de degradatie van de natuur doorgaat, zullen economische activiteiten die afhankelijk zijn van ecosysteemdiensten worden beïnvloed door problemen zoals verstoringen in de toeleveringsketen, die weer van invloed zijn op de prijzen en uiteindelijk op de inflatie", zei Elderson dinsdag in een toespraak tijdens de Euro Finance Week in Frankfurt.
Volgens Elderson zijn natuurdegradatie en klimaatverandering beide relevant voor het mandaat van de ECB om prijsstabiliteit te garanderen in de eurozone. De Nederlandse bestuurder, die ook vicevoorzitter is van de Toezichthoudende Raad van de ECB, heeft herhaaldelijk gewaarschuwd dat milieugerelateerde uitdagingen voor meer grilligheid in de economie zorgen.
De ECB bekijkt momenteel de strategie voor het monetaire beleid en de uitkomsten van die evaluatie worden in de tweede helft van 2025 verwacht. De evaluatie van de strategie biedt volgens Elderson een kans om rekening te houden met de risico's van natuurschade en klimaatverandering voor het monetaire beleid. Bij de vorige evaluatie, die in 2021 werd afgerond, stelde de ECB al een klimaatactieplan op.
Meer uit Financieel
BASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe algoritme van berichtendienst X wordt volledig openbaar. Dat belooft de eigenaar van het sociale medium, Elon Musk, op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Spaanse olieproducent Repsol is bereid meer te investeren in de olie-industrie van Venezuela. Dat zei topman Josu Jon Imaz bij de bijeenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump en bazen van olieconcerns in het Witte Huis.
10 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Boeren in Europa hebben opnieuw protestacties gehouden tegen de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen. Meerdere Belgische wegen werden geblokkeerd. In Frankrijk maakte de politie een einde aan een dagenlange blokkade door boeren van een brandstoffendepot in de buurt van Bordeaux. In Ierland demonstreerden duizenden boeren tegen het akkoord.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM verwachten zaterdag geen grote problemen. De afgelopen week gingen vele honderden vluchten op de luchthaven niet door als gevolg van de sneeuw en vrieskou, wat de reisplannen van 300.000 passagiers in de war schopte. Ondanks de temperaturen onder nul gaan verreweg de meeste vluchten nu door.
15 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Indonesië heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.
16 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
1 dag geleden