ECB-bestuurder: rente moet verder omhoog tot kerninflatie afneemt
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet de rentetarieven verder blijven verhogen totdat de zogeheten kerninflatie, ofwel de prijsstijgingen zonder de sterk schommelende energie- en voedselprijzen, begint af te nemen. Dat zei ECB-bestuurslid François Villeroy de Galhau, die daarbij aangaf dat de renteverhogingen mogelijk wel in een wat lager tempo zouden kunnen worden voortgezet.
"Zolang de onderliggende inflatie in het eurogebied niet duidelijk haar hoogtepunt heeft bereikt, moeten we niet stoppen met het verhogen van de rentetarieven", verklaarde de gouverneur van de Franse centrale bank in een interview met de Irish Times.
De focus op de onderliggende componenten van de inflatie zou kunnen betekenen dat de ECB de rentetarieven tot ver in het volgende jaar zal blijven verhogen, zelfs als het algehele prijspeil begint te dalen door afnemende energieprijzen. Het Europese statistiekbureau Eurostat maakte eerder al bekend dat zowel de algehele inflatie als de kerninflatie in oktober tot recordniveaus zijn gestegen.
Inflatie
Villeroy verwacht dat de algehele inflatie in de eerste helft van 2023 het hoogtepunt zal bereiken, waarbij de bijdrage van de energieprijzen "waarschijnlijk vanaf volgend voorjaar" begint af te nemen. Hoewel de Franse centrale bankier verwacht dat de rente ook volgend jaar nog een aantal keren zal worden verhoogd, denkt hij wel dat de ECB zou kunnen overschakelen naar kleinere rentestappen dan bij de afgelopen vergaderingen. In oktober werd de rente in de eurozone voor de tweede keer op rij met driekwart procentpunt opgeschroefd.
Kleinere rentestappen in de toekomst zijn volgens hem mogelijk aangezien de rente al dicht bij het niveau ligt waarop de economie niet langer wordt gestimuleerd. "Het is nog te vroeg om te zeggen wat de zogenaamde eindrente zou kunnen zijn, maar we zijn niet ver verwijderd van dat neutrale rentetarief", aldus Villeroy.
Het risico dat een recessie in het eurogebied de centrale bank zou dwingen om te stoppen met het verhogen van de rente, acht hij klein omdat de arbeidsmarkt nog steeds sterk is. "We kunnen de rente verhogen zonder aanzienlijke werkloosheid te veroorzaken", aldus Villeroy. Volgens hem speelt energie een belangrijkere rol bij het bepalen van de economische groei volgend jaar dan het beleid van de ECB. "Ons doel is niet om een recessie uit te lokken, maar om de inflatie te temmen."
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
6 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
8 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
12 uur geleden