ECB-bestuurder: rente moet verder omhoog tot kerninflatie afneemt
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet de rentetarieven verder blijven verhogen totdat de zogeheten kerninflatie, ofwel de prijsstijgingen zonder de sterk schommelende energie- en voedselprijzen, begint af te nemen. Dat zei ECB-bestuurslid François Villeroy de Galhau, die daarbij aangaf dat de renteverhogingen mogelijk wel in een wat lager tempo zouden kunnen worden voortgezet.
"Zolang de onderliggende inflatie in het eurogebied niet duidelijk haar hoogtepunt heeft bereikt, moeten we niet stoppen met het verhogen van de rentetarieven", verklaarde de gouverneur van de Franse centrale bank in een interview met de Irish Times.
De focus op de onderliggende componenten van de inflatie zou kunnen betekenen dat de ECB de rentetarieven tot ver in het volgende jaar zal blijven verhogen, zelfs als het algehele prijspeil begint te dalen door afnemende energieprijzen. Het Europese statistiekbureau Eurostat maakte eerder al bekend dat zowel de algehele inflatie als de kerninflatie in oktober tot recordniveaus zijn gestegen.
Inflatie
Villeroy verwacht dat de algehele inflatie in de eerste helft van 2023 het hoogtepunt zal bereiken, waarbij de bijdrage van de energieprijzen "waarschijnlijk vanaf volgend voorjaar" begint af te nemen. Hoewel de Franse centrale bankier verwacht dat de rente ook volgend jaar nog een aantal keren zal worden verhoogd, denkt hij wel dat de ECB zou kunnen overschakelen naar kleinere rentestappen dan bij de afgelopen vergaderingen. In oktober werd de rente in de eurozone voor de tweede keer op rij met driekwart procentpunt opgeschroefd.
Kleinere rentestappen in de toekomst zijn volgens hem mogelijk aangezien de rente al dicht bij het niveau ligt waarop de economie niet langer wordt gestimuleerd. "Het is nog te vroeg om te zeggen wat de zogenaamde eindrente zou kunnen zijn, maar we zijn niet ver verwijderd van dat neutrale rentetarief", aldus Villeroy.
Het risico dat een recessie in het eurogebied de centrale bank zou dwingen om te stoppen met het verhogen van de rente, acht hij klein omdat de arbeidsmarkt nog steeds sterk is. "We kunnen de rente verhogen zonder aanzienlijke werkloosheid te veroorzaken", aldus Villeroy. Volgens hem speelt energie een belangrijkere rol bij het bepalen van de economische groei volgend jaar dan het beleid van de ECB. "Ons doel is niet om een recessie uit te lokken, maar om de inflatie te temmen."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
10 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
12 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
15 uur geleden