Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB-bestuurder: rente eurozone ook volgend jaar verder omhoog

ECB-bestuurder: rente eurozone ook volgend jaar verder omhoog

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De rentetarieven in de eurozone moeten ook volgend jaar verder worden verhoogd om de hoge inflatie te bestrijden. Dat zei Martins Kazaks, de centralebankpresident van Letland en bestuurslid van de Europese Centrale Bank, maandag in Washington. Kazaks verwacht dat de inflatie in het eurogebied hoog zal blijven ondanks een vertraging van de economische groei. Veel economen verwachten dat de eurozone volgend jaar in een recessie zal belanden.

De ECB-bestuurder herhaalde een voorstander te zijn om de rente bij de komende beleidsvergadering op 27 oktober opnieuw met 0,75 procentpunt te verhogen. De stevige rentestap is volgens de Letse beleidsmaker nodig omdat de inflatie nog altijd ver boven de doelstelling van 2 procent ligt. Bij de laatste rentevergadering van dit jaar, die in december wordt gehouden, zou de rente volgens hem met nog eens een half tot driekwart procentpunt dienen te worden opgeschroefd, afhankelijk van de vooruitzichten voor de inflatie.

"Gezien de huidige trend, zie ik geen noodzaak om te pauzeren", aldus Kazaks. Wel zou het tempo van de renteverhogingen volgens hem volgend jaar wat kunnen vertragen. Ook Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank en ECB-bestuurder, voorziet dat de ECB de rente nog wel twee of meer keer flink zal moeten opschroeven om de inflatie onder controle te krijgen. Pierre Wunsch, gouverneur van de Belgische centrale bank, zei vorige week ook al dat een nieuwe renteverhoging van 0,75 procentpunt niet onredelijk is, gezien de aanhoudende stijging van de consumentenprijzen.

Nu het Internationaal Monetair Fonds een recessie in de eurozone voorspelt in de tweede helft van dit jaar, mede als gevolg van de energiecrisis, erkent ook Kazaks het gevaar van een economische neergang in het eurogebied. Kazaks zou "positief verrast" zijn als de nieuwe economische voorspellingen die de ECB in december naar buiten brengt, "geen recessie zouden bevatten". De hevigheid en de duur van die economische neergang zal volgens hem dan ook het pad voor het monetaire beleid van de centrale bank in de toekomst gaan bepalen.

Meer uit Financieel

Batterijbedrijf ACC schrapt plannen voor bouw Europese fabrieken

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.

13 uur geleden
Recordaantal passagiers op Belgische luchthavens in 2025

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.

14 uur geleden
Saudische delegatie in Syrië om te praten over economie

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.

14 uur geleden
Duitse metaalelektro-industrie: 2025 was verschrikkelijk jaar

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.

16 uur geleden
Chinese centrale bank blijft goud opkopen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.

17 uur geleden
Trump trekt strafheffing tegen India om aankoop Russische olie in

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.

1 dag geleden
Dow-Jonesindex sluit voor het eerst boven de 50.000 punten

NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.

1 dag geleden