ECB-bestuurder: rente eurozone ook volgend jaar verder omhoog
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De rentetarieven in de eurozone moeten ook volgend jaar verder worden verhoogd om de hoge inflatie te bestrijden. Dat zei Martins Kazaks, de centralebankpresident van Letland en bestuurslid van de Europese Centrale Bank, maandag in Washington. Kazaks verwacht dat de inflatie in het eurogebied hoog zal blijven ondanks een vertraging van de economische groei. Veel economen verwachten dat de eurozone volgend jaar in een recessie zal belanden.
De ECB-bestuurder herhaalde een voorstander te zijn om de rente bij de komende beleidsvergadering op 27 oktober opnieuw met 0,75 procentpunt te verhogen. De stevige rentestap is volgens de Letse beleidsmaker nodig omdat de inflatie nog altijd ver boven de doelstelling van 2 procent ligt. Bij de laatste rentevergadering van dit jaar, die in december wordt gehouden, zou de rente volgens hem met nog eens een half tot driekwart procentpunt dienen te worden opgeschroefd, afhankelijk van de vooruitzichten voor de inflatie.
"Gezien de huidige trend, zie ik geen noodzaak om te pauzeren", aldus Kazaks. Wel zou het tempo van de renteverhogingen volgens hem volgend jaar wat kunnen vertragen. Ook Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank en ECB-bestuurder, voorziet dat de ECB de rente nog wel twee of meer keer flink zal moeten opschroeven om de inflatie onder controle te krijgen. Pierre Wunsch, gouverneur van de Belgische centrale bank, zei vorige week ook al dat een nieuwe renteverhoging van 0,75 procentpunt niet onredelijk is, gezien de aanhoudende stijging van de consumentenprijzen.
Nu het Internationaal Monetair Fonds een recessie in de eurozone voorspelt in de tweede helft van dit jaar, mede als gevolg van de energiecrisis, erkent ook Kazaks het gevaar van een economische neergang in het eurogebied. Kazaks zou "positief verrast" zijn als de nieuwe economische voorspellingen die de ECB in december naar buiten brengt, "geen recessie zouden bevatten". De hevigheid en de duur van die economische neergang zal volgens hem dan ook het pad voor het monetaire beleid van de centrale bank in de toekomst gaan bepalen.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.
1 uur geledenDETROIT (ANP/RTR) - Het Amerikaanse autoconcern Ford Motor trekt zich grotendeels terug uit de productie van grote elektrische voertuigen. Het bedrijf moet een afschrijving doen van 19,5 miljard dollar (16,7 miljard euro) om de activiteiten te beƫindigen, verspreid over meerdere jaren. Ford zet nu sterk in op benzine- en hybrideauto's en verwacht op termijn duizenden mensen aan te nemen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten leverden maandag hun openingswinsten al snel weer in en sloten lager. Technologieaandelen stonden, net als vorige week, onder druk door zorgen over hoge waarderingen in de AI-sector die opnieuw de kop opstaken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam krijgt naar verwachting woensdag het laatste woord over het ingrijpen bij FNV. De vakbond kreeg eerder tot 17 december de tijd om met een definitief hervormingsplan te komen na de ontstane bestuurscrisis. Ook na een vergadering van het Ledenparlement van FNV over de kwestie maandagavond lijkt er nog geen oplossing.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, heeft een jarenlange samenwerking met de Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock beƫindigd. De vermogensbeheerder zou zich niet genoeg inspannen op het gebied van onder meer klimaat en duurzaamheid.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursindex van Amsterdam, herstelde maandag gedeeltelijk van de verliezen van afgelopen vrijdag. Nieuwkomer The Magnum Ice Cream Company was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen en won 6,6 procent. Ook de dataleveranciers Wolters Kluwer en RELX, die dit jaar flink in waarde zijn gedaald, waren gewild. Ze werden respectievelijk 3,4 en 2,3 procent meer waard.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen voor eieren en kippenvlees in supermarkten zullen de komende jaren waarschijnlijk niet meer zo hard stijgen door de vogelgriep als nu. Dit verwacht econoom pluimveehouderij Nico Bondt van Wageningen University & Research (WUR). Hij denkt dat de vogelgriep wel blijft zorgen voor een krap aanbod.
14 uur geleden