ECB-bestuurder: rente eurozone ook volgend jaar verder omhoog
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De rentetarieven in de eurozone moeten ook volgend jaar verder worden verhoogd om de hoge inflatie te bestrijden. Dat zei Martins Kazaks, de centralebankpresident van Letland en bestuurslid van de Europese Centrale Bank, maandag in Washington. Kazaks verwacht dat de inflatie in het eurogebied hoog zal blijven ondanks een vertraging van de economische groei. Veel economen verwachten dat de eurozone volgend jaar in een recessie zal belanden.
De ECB-bestuurder herhaalde een voorstander te zijn om de rente bij de komende beleidsvergadering op 27 oktober opnieuw met 0,75 procentpunt te verhogen. De stevige rentestap is volgens de Letse beleidsmaker nodig omdat de inflatie nog altijd ver boven de doelstelling van 2 procent ligt. Bij de laatste rentevergadering van dit jaar, die in december wordt gehouden, zou de rente volgens hem met nog eens een half tot driekwart procentpunt dienen te worden opgeschroefd, afhankelijk van de vooruitzichten voor de inflatie.
"Gezien de huidige trend, zie ik geen noodzaak om te pauzeren", aldus Kazaks. Wel zou het tempo van de renteverhogingen volgens hem volgend jaar wat kunnen vertragen. Ook Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank en ECB-bestuurder, voorziet dat de ECB de rente nog wel twee of meer keer flink zal moeten opschroeven om de inflatie onder controle te krijgen. Pierre Wunsch, gouverneur van de Belgische centrale bank, zei vorige week ook al dat een nieuwe renteverhoging van 0,75 procentpunt niet onredelijk is, gezien de aanhoudende stijging van de consumentenprijzen.
Nu het Internationaal Monetair Fonds een recessie in de eurozone voorspelt in de tweede helft van dit jaar, mede als gevolg van de energiecrisis, erkent ook Kazaks het gevaar van een economische neergang in het eurogebied. Kazaks zou "positief verrast" zijn als de nieuwe economische voorspellingen die de ECB in december naar buiten brengt, "geen recessie zouden bevatten". De hevigheid en de duur van die economische neergang zal volgens hem dan ook het pad voor het monetaire beleid van de centrale bank in de toekomst gaan bepalen.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize wil de maximale bonussen voor topbestuurders fors verhogen, staat in een voorstel voor de aanstaande aandeelhoudersvergadering. De maximale beloning voor topman Frans Muller in het nieuwe beloningsbeleid kan op 12,5 miljoen euro uitkomen. Dat was bij het oude beleid 8,3 miljoen euro.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM schort vanaf zondag 1 maart de vluchten naar Tel Aviv tot nader order op, meldt de luchtvaartmaatschappij. De luchtvaartmaatschappij zegt om "operationele en commerciële" redenen niet meer naar de Israëlische stad te vliegen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.
7 uur geleden