
ECB-besluit en kwartaalcijfers centraal op druk Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs hebben beleggers donderdag vooral oog voor het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die zal het rentetarief in het eurogebied later op de dag vrijwel zeker gaan verhogen om de nog altijd hoge inflatie aan te pakken.
Europese beleggers verwerken daarnaast nog het besluit van de Amerikaanse centrale bank om het rentetarief verder te verhogen tot het hoogste niveau sinds 2001. Ook liet centralebankpresident Jerome Powell de deur open voor verdere renteverhogingen om de inflatie te bestrijden en sloot hij een renteverlaging dit jaar uit.
Op het Damrak kwamen verder de AEX-bedrijven ArcelorMittal, Shell en Besi met resultaten. Staalconcern ArcelorMittal boekte in het tweede kwartaal flink minder omzet en winst dan een jaar eerder. Ten opzichte van het eerste kwartaal was er wel sprake van verbetering. Het bedrijf verlaagde daarnaast de groeiverwachting voor de wereldwijde staalvraag, met uitzondering van China, voor dit jaar. Olie- en gasproducent Shell zag de nettowinst in het tweede kwartaal flink dalen tot 3,1 miljard dollar, van 18 miljard dollar vorig jaar. Het bedrijf kampte onder meer met de lagere prijzen voor olie en gas.
UMG
Chiptoeleverancier Besi zag de omzet afgelopen kwartaal met bijna 22 procent stijgen. Dat lag in lijn met de verwachting van het bedrijf. De nieuwe orders namen wel af. Topman Richard Blickman sprak van solide resultaten in een uitdagende sector. Voor het derde kwartaal rekent het bedrijf op een flinke daling van de omzet.
UMG opende woensdag na de slotbel al de boeken. Het muzieklabel behaalde afgelopen kwartaal meer inkomsten uit streamingdiensten. Vooral artiesten als Taylor Swift, de Koreaanse band SEVENTEEN en countryzanger Morgan Wallen zorgden voor veel inkomsten.
Drukke cijferdag
De AEX-index lijkt licht hoger te beginnen aan de drukke cijferdag. In de MidKap kwamen bedrijven als Arcadis, Fugro, AMG en Aperam met cijfers. Advies- en ingenieursbureau Arcadis boekte afgelopen kwartaal een recordomzet, maar zag de winst dalen. Bodemonderzoeker Fugro profiteerde van de grote vraag naar zijn diensten voor windmolenparken op zee en boekte flink meer winst in de eerste jaarhelft. Metalengroep AMG verlaagde zijn jaarverwachting en roestvrijstaalmaker Aperam zag de kwartaalwinst flink dalen.
De euro was 1,1092 dollar waard, tegen 1,1075 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent meer op 79,49 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 83,55 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag iets lager gesloten. Beleggers kijken met name uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. De verwachting is dat de Amerikaanse koepel van centrale banken woensdag de leenkosten in de grootste economie ter wereld voor het eerst dit jaar gaat verlagen.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft gaat de komende vier jaar 30 miljard dollar (meer dan 25 miljard euro) investeren in het Verenigd Koninkrijk, onder meer in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat is de grootste financiële toezegging die het Amerikaanse softwareconcern ooit in het VK heeft gedaan.
7 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Werkende Nederlanders met een modaal inkomen gaan er volgend jaar maandelijks netto 38,50 euro op vooruit. Dat volgt uit doorrekeningen van hr-dienstverlener Youforce, voorheen Visma Raet, na de bekendmaking van de rijksbegroting op Prinsjesdag.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Het Witte Huis schuift de deadline voor de verkoop van de Amerikaanse onderdelen van TikTok verder op, tot 16 december. Eigenlijk moest het Chinese moederbedrijf ByteDance de populaire app voor woensdag verkopen, op straffe van een verbod in de Verenigde Staten.
8 uur geledenVEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Voorzitter van het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé Paul Bulcke treedt vervroegd af. Dit komt enkele weken nadat topman Laurent Freixe werd ontslagen vanwege een romantische relatie met een directe ondergeschikte.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is op Prinsjesdag lager geëindigd. Beleggers namen wat gas terug na de flinke winst van de Amsterdamse hoofdindex een dag eerder en hadden daarnaast oog voor de begrotingsplannen van het kabinet die zijn gepresenteerd. Verder ging de aandacht vooral uit naar de Verenigde Staten, waar de Amerikaanse Federal Reserve begint aan zijn tweedaagse rentevergadering. De verwachting dat de centrale bank woensdag de leenkosten in de grootste economie ter wereld gaat verlagen, zorgde maandag voor nieuwe recordstanden op Wall Street.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De stakingen van FNV en CNV bij KLM brengen de toekomst van de luchtvaartmaatschappij in gevaar. Dat laat een woordvoerster van KLM weten nadat de vakbonden dinsdag nieuwe, langere stakingen hadden aangekondigd van het grondpersoneel. De nieuwe stakingen noemt KLM "onnodig en onverantwoord".
11 uur geleden