ECB-beleidsmakers zinspelen op minder grote rentestap
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) zou volgende maand wel eens kunnen beslissen de rente iets minder agressief te verhogen. Beleidsmakers zouden aansturen op een renteverhoging met 0,5 procentpunt, aldus ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Tijdens de laatste twee rentevergaderingen van de ECB werd besloten de rente opeenvolgend met 0,75 procentpunt te verhogen.
Als reden voor een minder agressieve verhoging zou onder meer het toenemende recessierisico worden genoemd. Verder is er de mogelijkheid dat de druk op de consumentenprijzen zal afnemen. Ook speelt mee dat een verhoging van de depositorente met een half procentpunt tot 2 procent dicht in de buurt komt van een zogenaamd neutraal niveau. Dat niveau zou de economie niet langer stimuleren. Ook de noodzaak om te onderhandelen over een begin van balansverkorting werd genoemd.
Sommige beleidsmakers zouden nog wel graag zien dat de rente ook volgende maand met 0,75 procentpunt wordt verhoogd om daarmee de inflatie te beteugelen. Maar dat zal volgens de bronnen alleen gebeuren als bijvoorbeeld de inflatie verrassend verder zou stijgen. Met nog vier weken te gaan voor het volgende rentebesluit van de ECB op 15 december, hebben de ambtenaren nog genoeg tijd om een beslissing te nemen. Het inflatiecijfer van 30 november zal een nadrukkelijke rol spelen bij de beslissing.
De inflatie in de eurozone is momenteel 10,7 procent. Dat is het hoogste niveau sinds de invoering van de eenheidsmunt. De verwachting is dat de inflatie zeker tot in de eerste helft van volgend jaar hoog zal blijven.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
50 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
4 uur geleden