ECB-baas vraagt overheden om energiesteun verder af te bouwen
FRANKFURT (ANP) - Overheden moeten hun steunmaatregelen voor het compenseren van de eerder gestegen energieprijzen verder terugschroeven. Alleen dan kan de inflatie duurzaam omlaag worden gebracht. Daarop wees president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag in een toelichting op het rentebesluit van de beleidsmakers in Frankfurt.
De ECB heeft voor de vijfde keer op rij een rentepauze gehouden. De rente in de eurozone werd ongewijzigd gelaten op het huidige recordniveau. Bij de vergadering in maart verklaarde Lagarde al dat er meer bewijs nodig is dat de inflatie in de eurozone voldoende is afgekoeld voordat de rente kan worden verlaagd. De Française stelde donderdag niet van mening te zijn veranderd.
De ECB besloot eerder de rentes in de eurozone flink te verhogen om de inflatie te beteugelen. De laatste renteverhoging was in september vorig jaar. Nu is de vraag wanneer de rente weer omlaag kan. Als de rente te lang erg hoog blijft, kan dat de economie remmen.
Verwachting
De verwachting is alom dat de ECB in juni wel zal beginnen met het omlaag brengen van de leenkosten. Maar Lagarde wil zich nog niet vastpinnen op een uitgestippeld rentepad. Ze benadrukte dat de ECB elke rentevergadering opnieuw naar de beschikbare cijfers kijkt en op basis daarvan een afweging maakt.
En zolang overheden nog allemaal steunmaatregelen in stand laten, bestaat het gevaar dat ze de inflatie onbedoeld stimuleren. Vandaar dat Lagarde de steunmaatregelen aanhaalde. Een ander belangrijk punt is de loongroei. De ECB wil er ook zeker van zijn dat de recent in cao's overeengekomen loonstijgingen niet tot extra prijsstijging leiden.
Lagarde kreeg donderdag op de persconferentie ook veel vragen over een vergelijking met de situatie in de Verenigde Staten. Daar is het sentiment in de markt recent omgeslagen. Door een tegenvallend inflatiecijfer over maart wordt daar nu gerekend op een eerste renteverlaging in september. Maar Lagarde onderstreepte dat de ECB eigen keuzes maakt. "We zijn data-afhankelijk, niet Fed-afhankelijk."
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
6 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
20 uur geleden