Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB-baas Lagarde tekent formeel eurolidmaatschap Kroatië

ECB-baas Lagarde tekent formeel eurolidmaatschap Kroatië

BRUSSEL (ANP) - De baas van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, heeft de toetreding van Kroatië tot de eurozone per 1 januari tijdens een ondertekeningsceremonie in Brussel formeel bekrachtigd. De wisselkoers is vastgelegd op 7.53450 Kroatische kuna per 1 euro. Ook de Europese Commissie en de Tsjechische minister van Financiën zetten handtekeningen. Tsjechië is de tijdelijke voorzitter van de EU.

"Dit is een grote dag voor Kroatië", zei de Kroatische minister en vicepremier Zdravko Maric. Lagarde feliciteerde en complimenteerde de Kroatische regering. Het Balkanland is pijlsnel economisch en monetair in de EU geïntegreerd. "Heel Kroatië is overtuigd van de waarde van toetreding tot de eurozone. Uitbreiding van negentien tot twintig eurolanden is een teken dat we samen sterker zijn", aldus Lagarde.

Vorige maand gingen de Europese regeringsleiders op een top in Brussel akkoord met het aanstaande eurolidmaatschap van Kroatië. De voormalige Joegoslavische republiek werd op 1 juli 2013 lid van de Europese Unie en had nog geen tien jaar nodig om de gemeenschappelijke munt te kunnen invoeren. Ondanks de Covid-19-pandemie en de gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne is de regering in Zagreb er volgens de experts in geslaagd om te voldoen aan alle voorwaarden over onder meer inflatiepeil, rente, het begrotingstekort en de staatsschuld.

Criteria

"Kroatië heeft voldaan aan alle criteria, is stevig getoetst en heeft het recht toe te treden tot de eurozone. Dat proces is nu helemaal formeel afgerond", zei minister Sigrid Kaag na afloop. "Er valt veel te halen voor Kroatië zelf, maar het is ook een uitdaging, voor het land en de eurozone. We hebben met zijn allen de taak te zorgen dat de eurozone sterk blijft, ook in onzekere tijden."

Nadat de ECB, de commissie en de Eurogroep hun fiat al eerder hadden gegeven, moesten alleen nog alle 27 EU-ministers van Financiën de laatste juridische stappen zetten om de eurozone vanaf volgend jaar met het Balkanland te kunnen uitbreiden tot twintig landen. Dat gebeurde dinsdag in Brussel.

Alle EU-landen zijn verplicht uiteindelijk de euro in te voeren. Dat geldt alleen niet voor Denemarken, dat in 1992 een uitzondering kreeg omdat de bevolking sterk tegen invoering van de euro in het land is. Alleen Bulgarije, Tsjechië, Hongarije, Polen, Roemenië en Zweden voldoen nog niet aan de voorwaarden om die stap te kunnen zetten.

Meer uit Financieel

DNB en ECB reageren niet op ontslag Fed-bestuurder door Trump

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) wil niet reageren op Donald Trumps beslissing om Federal Reserve-bestuurder Lisa Cook te ontslaan. "Dat is iets tussen de Fed, mevrouw Cook en het Witte Huis", laat een woordvoerder weten. In algemene zin wil de Nederlandse centrale bank wel kwijt dat monetair beleid en prijsstabiliteit gebaat zijn bij een onafhankelijke centrale bank.

50 minuten geleden
Ontwikkelaars: nieuwbouw heeft weinig aan nieuw stikstofplan

DEN HAAG (ANP) - De nieuwbouwsector heeft weinig aan de versoepelde regels voor stikstofuitstoot bij verduurzamingsprojecten, die het demissionaire kabinet maandag naar buiten bracht. Dit meldt jurist Nicolette Zandvliet van NEPROM, de brancheorganisatie van projectontwikkelaars.

1 uur geleden
Duitsland en Canada gaan nauwer samenwerken bij aardmetalen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland en Canada gaan nauwer samenwerken op het gebied van zeldzame aardmetalen. Dat hebben de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Canadese premier Mark Carney afgesproken tijdens gesprekken in Berlijn. Zo willen de landen nieuwe projecten gaan financieren voor winning van belangrijke grondstoffen als kobalt, lithium, wolfraam en nikkel.

1 uur geleden
Duitse rechter: Apple misleidt met reclame 'groene' smartwatches

FRANKFURT (ANP/DPA) - Het Amerikaanse technologieconcern Apple moet advertenties in Duitsland intrekken waarin wordt beweerd dat zijn smartwatches 'CO2-neutraal' zijn. Een rechtbank in Frankfurt oordeelde dinsdag dat de claims misleidend zijn.

1 uur geleden
Zwitserse fabrikanten willen productie verplaatsen door tarief VS

BERN (ANP/BLOOMBERG) - Ongeveer een derde van de Zwitserse fabrikanten is van plan productie te verplaatsen naar de Europese Unie door de hoge Amerikaanse importheffing van 39 procent op Zwitserse goederen. Dat meldt brancheorganisatie Swissmem na een enquête onder leden. Ook zijn veel producenten van plan om werktijdverkorting in te voeren of werknemers te ontslaan.

1 uur geleden
EY: in een jaar ruim 51.000 banen weg in Duitse auto-industrie

BERLIJN (ANP/DPA) - In de omvangrijke Duitse auto-industrie zijn binnen een jaar tijd meer dan 51.000 arbeidsplaatsen verdwenen, door de moeilijke marktomstandigheden voor autobouwers en toeleveranciers. Dat meldt advies- en accountancybureau EY in een onderzoek. Dat zou neerkomen op bijna 7 procent van het totale personeelsbestand in de Duitse auto-industrie.

2 uur geleden
Terughoudendheid op Damrak na ontslag Fed-bestuurder door Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omlaag. Beleggers bleven voorzichtig na het ontslag van Lisa Cook, een bestuurder van de Federal Reserve, door president Donald Trump. Cook werd in 2022 aangesteld door toenmalig president Joe Biden en Trump beschuldigt haar van hypotheekfraude. Het is nog nooit voorgekomen dat een Amerikaanse president een Fed-gouverneur uit diens functie heeft gezet. De stap wordt gezien als een nieuwe aanval van Trump op de onafhankelijkheid van de centrale bank.

3 uur geleden