ECB-baas Lagarde tekent formeel eurolidmaatschap Kroatië
BRUSSEL (ANP) - De baas van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, heeft de toetreding van Kroatië tot de eurozone per 1 januari tijdens een ondertekeningsceremonie in Brussel formeel bekrachtigd. De wisselkoers is vastgelegd op 7.53450 Kroatische kuna per 1 euro. Ook de Europese Commissie en de Tsjechische minister van Financiën zetten handtekeningen. Tsjechië is de tijdelijke voorzitter van de EU.
"Dit is een grote dag voor Kroatië", zei de Kroatische minister en vicepremier Zdravko Maric. Lagarde feliciteerde en complimenteerde de Kroatische regering. Het Balkanland is pijlsnel economisch en monetair in de EU geïntegreerd. "Heel Kroatië is overtuigd van de waarde van toetreding tot de eurozone. Uitbreiding van negentien tot twintig eurolanden is een teken dat we samen sterker zijn", aldus Lagarde.
Vorige maand gingen de Europese regeringsleiders op een top in Brussel akkoord met het aanstaande eurolidmaatschap van Kroatië. De voormalige Joegoslavische republiek werd op 1 juli 2013 lid van de Europese Unie en had nog geen tien jaar nodig om de gemeenschappelijke munt te kunnen invoeren. Ondanks de Covid-19-pandemie en de gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne is de regering in Zagreb er volgens de experts in geslaagd om te voldoen aan alle voorwaarden over onder meer inflatiepeil, rente, het begrotingstekort en de staatsschuld.
Criteria
"Kroatië heeft voldaan aan alle criteria, is stevig getoetst en heeft het recht toe te treden tot de eurozone. Dat proces is nu helemaal formeel afgerond", zei minister Sigrid Kaag na afloop. "Er valt veel te halen voor Kroatië zelf, maar het is ook een uitdaging, voor het land en de eurozone. We hebben met zijn allen de taak te zorgen dat de eurozone sterk blijft, ook in onzekere tijden."
Nadat de ECB, de commissie en de Eurogroep hun fiat al eerder hadden gegeven, moesten alleen nog alle 27 EU-ministers van Financiën de laatste juridische stappen zetten om de eurozone vanaf volgend jaar met het Balkanland te kunnen uitbreiden tot twintig landen. Dat gebeurde dinsdag in Brussel.
Alle EU-landen zijn verplicht uiteindelijk de euro in te voeren. Dat geldt alleen niet voor Denemarken, dat in 1992 een uitzondering kreeg omdat de bevolking sterk tegen invoering van de euro in het land is. Alleen Bulgarije, Tsjechië, Hongarije, Polen, Roemenië en Zweden voldoen nog niet aan de voorwaarden om die stap te kunnen zetten.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim maakt een doorstart via een overname door het Amsterdamse Yource. EUclaim biedt hulp aan gedupeerde vliegtuigpassagiers en helpt hen bij het terugkrijgen van geld bij uitval van vluchten en vertragingen. Bij de overname behoudt EUclaim zijn eigen naam en eigen website.
12 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine heeft maandag opnieuw een recordhoogte bereikt. De prijs is heel licht gestegen en heeft daarmee het record van zaterdag verder aangescherpt, blijkt uit gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met kleine winst begonnen aan de nieuwe beursweek. Beleggers bleven onder meer attent op de olieprijzen die maandag weer opliepen.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het verlies van productiviteit door de extreme hitte van afgelopen zomer kost de Nederlandse economie een schadebedrag van 9,2 miljard euro. Dat meldt kredietverzekeraar Allianz Trade in een onderzoeksrapport. Daarmee behoort Nederland tot de vijf zwaarst getroffen economieën van Europa.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in het eerste halfjaar duidelijk vaker getankt bij Duitse en Belgische tankstations. Pomphouders in de grensregio's klaagden al langer over het verlies aan klandizie door de hogere accijns en btw op brandstoffen in Nederland. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nu concrete cijfers over automobilisten die profiteren van de lagere benzineprijzen over de grens. Nederlanders rekenden 20 procent vaker af bij Belgische en Duitse tankstations dan een jaar eerder en gaven daarbij 32 procent meer uit.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven moeten meer duidelijkheid geven over hoe online prijzen tot stand komen. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt. Voor consumenten is vaak onduidelijk hoe prijzen bij webwinkels, evenementen en luchtvaartmaatschappijen worden bepaald. Dat leidt tot misvattingen over de manier waarop prijzen tot stand zijn gekomen en schaadt het consumentenvertrouwen, volgens de toezichthouder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De olieprijzen stijgen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dit weekend een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren heeft afgewezen. De heropening van de Straat van Hormuz was onderdeel van dat voorstel, maar de belangrijke zeestraat blijft voorlopig grotendeels gesloten voor scheepvaart. Zondag zei Trump tegen nieuwssite Axios dat hij deze week wel nog nieuwe gesprekken met Iran verwacht.
2 uur geleden