Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB-baas Lagarde tekent formeel eurolidmaatschap Kroatië

ECB-baas Lagarde tekent formeel eurolidmaatschap Kroatië

BRUSSEL (ANP) - De baas van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, heeft de toetreding van Kroatië tot de eurozone per 1 januari tijdens een ondertekeningsceremonie in Brussel formeel bekrachtigd. De wisselkoers is vastgelegd op 7.53450 Kroatische kuna per 1 euro. Ook de Europese Commissie en de Tsjechische minister van Financiën zetten handtekeningen. Tsjechië is de tijdelijke voorzitter van de EU.

"Dit is een grote dag voor Kroatië", zei de Kroatische minister en vicepremier Zdravko Maric. Lagarde feliciteerde en complimenteerde de Kroatische regering. Het Balkanland is pijlsnel economisch en monetair in de EU geïntegreerd. "Heel Kroatië is overtuigd van de waarde van toetreding tot de eurozone. Uitbreiding van negentien tot twintig eurolanden is een teken dat we samen sterker zijn", aldus Lagarde.

Vorige maand gingen de Europese regeringsleiders op een top in Brussel akkoord met het aanstaande eurolidmaatschap van Kroatië. De voormalige Joegoslavische republiek werd op 1 juli 2013 lid van de Europese Unie en had nog geen tien jaar nodig om de gemeenschappelijke munt te kunnen invoeren. Ondanks de Covid-19-pandemie en de gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne is de regering in Zagreb er volgens de experts in geslaagd om te voldoen aan alle voorwaarden over onder meer inflatiepeil, rente, het begrotingstekort en de staatsschuld.

Criteria

"Kroatië heeft voldaan aan alle criteria, is stevig getoetst en heeft het recht toe te treden tot de eurozone. Dat proces is nu helemaal formeel afgerond", zei minister Sigrid Kaag na afloop. "Er valt veel te halen voor Kroatië zelf, maar het is ook een uitdaging, voor het land en de eurozone. We hebben met zijn allen de taak te zorgen dat de eurozone sterk blijft, ook in onzekere tijden."

Nadat de ECB, de commissie en de Eurogroep hun fiat al eerder hadden gegeven, moesten alleen nog alle 27 EU-ministers van Financiën de laatste juridische stappen zetten om de eurozone vanaf volgend jaar met het Balkanland te kunnen uitbreiden tot twintig landen. Dat gebeurde dinsdag in Brussel.

Alle EU-landen zijn verplicht uiteindelijk de euro in te voeren. Dat geldt alleen niet voor Denemarken, dat in 1992 een uitzondering kreeg omdat de bevolking sterk tegen invoering van de euro in het land is. Alleen Bulgarije, Tsjechië, Hongarije, Polen, Roemenië en Zweden voldoen nog niet aan de voorwaarden om die stap te kunnen zetten.

Meer uit Financieel

Duitse rederij noemt heffing Hormuz 'fundamenteel verkeerd'

HAMBURG (ANP/RTR) - Betalen voor een doorvaart door internationale wateren is "fundamenteel verkeerd", stelt de Duitse rederij Hapag-Lloyd. De Amerikaanse president Donald Trump zei maandag dat hij compensatie wil voor het beschermen van scheepvaart in de Straat van Hormuz. Hij spreekt van een heffing van 20 procent over de verscheepte lading.

22 minuten geleden
AEX-index begint voorzichtig, focus op Iran en kwartaalcijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien. Beleggers bleven voorzichtig na de aanhoudende Amerikaanse aanvallen op Iran en het tolplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Trump wil een heffing van 20 procent over alle verscheepte ladingen in de Straat van Hormuz innen ter compensatie voor de kosten voor de bescherming van de scheepvaart door de belangrijke zeestraat.

1 uur geleden
Benzine en diesel duurder door oplopende spanningen VS en Iran

EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland stijgen verder. De adviesprijzen lopen op nu het geweld tussen de Verenigde Staten en Iran weer is opgelaaid, waardoor de olieprijzen omhooggaan.

1 uur geleden
Nederlandse start-up voor CO2-verwijdering komt in Britse handen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse start-up Carbyon komt in Britse handen. Het bedrijf, dat een technologie heeft ontwikkeld die CO2 rechtstreeks uit de lucht haalt en een testlocatie in Eindhoven heeft, wordt overgenomen door zijn concurrent Airhive uit Londen.

2 uur geleden
Olieproductie Venezuela niet getroffen door aardbevingen

CARACAS (ANP/AFP) - De olieproductie van Venezuela is niet getroffen door de aardbevingen in het land. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd over de bevingen die het land op 24 juni troffen en tot nu toe meer dan 4500 mensen het leven hebben gekost.

3 uur geleden
Chinese export stijgt sterker dan verwacht door grote AI-vraag

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in juni opnieuw sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de wereldwijde handelsverstoringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die verstoringen werden ruimschoots gecompenseerd door de aanhoudende sterke wereldwijde vraag naar chips en apparatuur voor datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).

3 uur geleden
Olieprijzen zeker 9 procent hoger na aankondiging blokkade Hormuz

NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn maandag zeker 9 procent gestegen door de aangekondigde Amerikaanse blokkade van de Straat van Hormuz en de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat er tol zal worden geheven.

8 uur geleden