ECB-baas: Da Vinci zou op nieuwe eurobiljetten moeten staan
FRANKFURT (ANP/AFP) - Op de nieuwe eurobiljetten zouden afbeeldingen van het Italiaanse genie Leonardo da Vinci of de baanbrekende Franse politica Simone Veil moeten staan. Die suggestie heeft althans de hoogste baas van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, geopperd. De Française waagde zich daarmee aan een politiek gevoelig onderwerp.
De ECB kondigde eerder aan over een aantal jaar nieuwe eurobiljetten te willen invoeren. Hoe de briefjes er uiteindelijk uit komen te zien is punt van discussie en die is niet zonder politieke spanning. Naar verwachting kan daarover in 2024 een besluit worden genomen. De huidige eurobiljetten werden in 2002 geïntroduceerd met afbeeldingen van niet bestaande bruggen. Daarmee werd een discussie over de keuze voor historische figuren vermeden.
De ECB gaat voor het definitieve ontwerp voor de nieuwe briefjes onder andere te rade bij het publiek en een panel van negentien deskundigen, één uit elk land van de eurozone. Lagarde maakte haar voorkeuren bekend tijdens een interview op de Franse radio. Volgens haar moeten Europeanen worden gevonden die de loop van de geschiedenis hebben bepaald. Personen waar mensen zichzelf in herkennen, legde ze uit. Da Vinci is volgens haar een duidelijke keuze. Veil zou volgens haar een kandidaat zijn onder de meer recente Europeanen.
Renaissance
De Italiaan Da Vinci was een intellectueel uit de renaissance die vooral bekend is van zijn schilderijen. Holocaust-overlevende Veil was de eerste vrouwelijke voorzitter van het Europees Parlement. Ze bekleedde ook verschillende hoge politieke en juridische posities in Frankrijk. Door het verdwijnen van het 500-eurobiljet is straks maar plek voor zes afbeeldingen op de zes overgebleven biljetten.
Robert Kalina, de Oostenrijkse ontwerper van de eerste eurobiljetten, noemde eerder grote componisten als Beethoven of Mozart goede keuzes, omdat ze niet kunnen worden "teruggebracht tot een enkel land". Ook een Duitse Europarlementariër kwam recent met een suggestie. Hij stelde voor om de oprichters van BioNTech, dat samen met farmaceut Pfizer een coronavaccin ontwikkelde, op een van de biljetten af te beelden. Met hun vaccin hebben Özlem Türeci en Ugur Sahin namelijk miljoenen levens gered, zo betoogde de FDP-politicus.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
4 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
6 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
7 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
9 uur geleden