
ECB: achteruitgang natuur risico voor driekwart bankleningen
FRANKFURT (ANP) - Bijna driekwart van alle leningen die banken bij bedrijven in de eurozone hebben uitstaan lopen gevaar als de natuur verder achteruitgaat. Dat schrijft bestuurslid Frank Elderson van de Europese Centrale Bank (ECB) naar aanleiding van voorlopige onderzoeksresultaten. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld in de financiële problemen kunnen komen als oogsten kleiner worden, schoon drinkwater schaars wordt of toeristische trekpleisters minder aantrekkelijk worden door het verdwijnen van natuurgebieden.
"Als de staat van de natuur in hetzelfde tempo achteruit blijft gaan als nu, lijden deze bedrijven schade en worden de kredietportefeuilles van banken risicovoller", schrijft de Nederlander in een blogpost.
De ECB moet als toezichthouder van het bankensysteem nagaan hoe groot de verschillende risico's zijn voor de financiële stabiliteit. Daarom zijn onderzoekers nagegaan hoe afhankelijk van de natuur ruim 4,2 miljoen bedrijven in de muntunie zijn, met een gezamenlijke schuldenberg van 4,2 biljoen euro. Bijna drie op de vier bedrijven waren voor hun inkomsten zeer afhankelijk van een ecosysteem, concludeerde de ECB. Grote verschillen tussen lidstaten waren er niet.
Risico's beoordelen
Naast de fysieke risico's kunnen bedrijven ook schade oplopen als ze zich niet op tijd aanpassen aan bijvoorbeeld nieuwe regelgeving voor natuurbehoud. In Nederland zijn banken al voorzichtiger met geld uitlenen aan boeren in gebieden waar de stikstofuitstoot waarschijnlijk het hardst omlaag moet. Maar ook als bepaalde producten verboden worden vanwege de schade aan de natuur raakt dit bedrijven en hun kredietverstrekkers hard.
"We kunnen de risico's niet negeren", schrijft Elderson op de ECB-site. "Onze economie is afhankelijk van natuur. Het verwoesten van de natuur komt dus neer op het verwoesten van de economie. Verkozen regeringsleiders zijn verantwoordelijk om dat eerste te voorkomen. Wij als ECB moeten natuurgerelateerde risico's beoordelen om ons mandaat uit te voeren."
In een interview met zakenkrant Financial Times zegt Elderson banken met zowel "wortel als stok" aan te moedigen de natuurrisico's te taxeren. Dit gebeurt volgens hem nog onvoldoende. "Het glas is nog niet halfvol", zei hij.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in augustus licht gestegen ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,9 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In juli was dat 3,8 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 5000 per maand toe.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben gemengd gereageerd op het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde de leenkosten zoals verwacht met een kwart procentpunt en liet doorschemeren dat er dit jaar nog twee renteverlagingen aankomen. Volgens de Fed zijn de risico's op een afzwakkende arbeidsmarkt groter geworden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve blijft zich volledig inzetten voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Dat zei Fed-voorzitter Jerome Powell in een persconferentie over het rentebesluit van de Amerikaanse koepel van centrale banken.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten met een kwart procentpunt verlaagd. Dat is de uitkomst van een van de meest politiek beladen rentevergaderingen van de Fed van de afgelopen jaren. De Amerikaanse president Donald Trump probeerde de afgelopen maanden de Fed onder druk te zetten om de leenkosten snel te verlagen.
11 uur geledenBEIJING (ANP) - Europese bedrijven moeten nog altijd lang wachten op exportvergunningen voor zeldzame aardmetalen uit China. Dat zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de EU in China (EUCCC) tegen zakenkrant Financial Times (FT). De aardmetalen zijn cruciaal voor onder andere defensiematerieel, computers, windmolens en elektrische auto's.
12 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.
12 uur geleden