EC: we houden Rusland verantwoordelijk voor dood Navalny
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zal alles in het werk stellen om Rusland verantwoordelijk te houden voor de dood van oppositiepoliticus Aleksej Navalny. Dat zeggen de voorzitter Ursula von der Leyen en vicevoorzitter Josep Borrell in een gezamenlijke verklaring. Ze eisen opheldering en de vrijlating "van alle andere politieke gevangenen".
De Europese leiders houden de Russische leiders verantwoordelijk voor de dood van Navalny, die ze zeggen te beschouwen als een "vrijheidsstrijder". Hij was volgens de commissie bezig met "legitieme politieke en anti-corruptie-activiteiten" die werden beantwoord met "politiek gemotiveerde maatregelen", waaronder zijn gevangenschap in de strafkolonie waar hij overleed.
Von der Leyen en Borrell zeggen bij herhaling benadrukt te hebben dat Navalny slecht behandeld werd. Er was volgens hen onder meer sprake van "fysieke en psychische marteling" in de gevangenis. "Hij is langzaam vermoord door president Poetin en zijn regime, die niets zo vrezen als weerwoord van hun eigen mensen."
Meer uit Buitenland
LUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.
45 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.
2 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.
4 uur geleden