EasyJet voert eerste test uit met vliegtuigmotor op waterstof
AMESBURY (ANP) - Luchtvaartmaatschappij easyJet en vliegtuigmotorbouwer Rolls-Royce hebben naar eigen zeggen voor het eerst succesvol een vliegtuigmotor getest die draait op waterstof. Het betrof een grondtest met een concept van een vliegtuigmotor die op groene waterstof draait, opgewekt uit wind- en getijde-energie. Die laatste vorm van energie wordt opgewekt uit water dat door eb en vloed aan- en terugtrekt in zogeheten getijdencentrales.
EasyJet kondigde in september aan miljarden te gaan investeren om de CO2-uitstoot terug te dringen. Waterstoftechnologie moet die uitstoot tegen 2050 met bijna 80 procent hebben teruggedrongen. Ook investeert easyJet de komende jaren 21 miljard euro in nieuwe, zuinigere en stillere vliegtuigen.
De Europese vliegtuigbouwer Airbus kondigde begin dit jaar aan ook waterstofmotoren te gaan testen, in samenwerking met de Frans-Amerikaanse motorenfabrikant CFM International. De Amerikaanse concurrent Boeing legt de nadruk juist meer op het vliegen met de duurzamere vliegtuigbrandstof SAF.
Ook KLM wil met SAF de CO2-uitstoot verminderen, met zo’n 75 procent in vergelijking met het fossiele kerosine. Sinds dit jaar voegt de luchtvaartmaatschappij voor elke vlucht die vertrekt vanaf Schiphol een beetje SAF toe aan het brandstofsysteem. Omdat SAF nog niet in grote hoeveelheden beschikbaar is en daardoor een stuk duurder is dan kerosine is vliegen op 100 procent SAF nog niet mogelijk, aldus KLM op zijn website.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
6 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
6 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
10 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
10 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
11 uur geleden