Dwangsom voor te vol Ter Apel gestegen tot ruim 4 miljoen euro
TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel zaten ook tijdens het weekeinde meer asielzoekers dan toegestaan. De totale dwangsom voor opvangorgaan COA is daardoor opgelopen tot boven de 4 miljoen euro.
Op het complex mogen maximaal 2000 asielzoekers worden opgevangen. Die limiet wordt sinds eind januari onafgebroken overschreden. Voor elke dag moet het COA 50.000 euro betalen aan de gemeente Westerwolde, waarin Ter Apel ligt.
Begin september moest het COA voor het eerst de dwangsom van 50.000 euro betalen. Het maximale bedrag is 5 miljoen euro. Dat kan half maart worden bereikt. De gemeenteraad van Westerwolde beslist later waaraan dat geld kan worden uitgegeven.
Instroom
Asielzoekers moeten na aankomst in Nederland naar Ter Apel om zich daar te laten registreren. Het is de bedoeling dat ze daarna naar een regulier asielzoekerscentrum gaan om de uitkomst van hun asielaanvraag af te wachten, maar die zitten allemaal zo goed als vol. Bovendien hebben gemeenten te weinig locaties voor opvang. Van de spreidingswet moeten ze die plekken regelen, maar ze voldoen daar niet aan of willen pas na de gemeenteraadsverkiezingen een besluit nemen.
Vorige week kwamen afgerond 900 asielzoekers naar Nederland, tegen afgerond 700 in dezelfde week precies een jaar eerder. De instroom is stabiel, op een iets hoger niveau dan vorig jaar maar aanzienlijk lager dan tijdens de piek van eind 2023 en begin 2024.
Het COA moest eerder al 1,5 miljoen euro aan dwangsommen betalen aan Westerwolde door de drukte in het aanmeldcentrum. Westerwolde besteedt dat geld aan de ontwikkeling van het centrum van Ter Apel.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib voelde zich onder druk gezet rond de beslissing over hoe de Tweede Kamer haar werkzaamheden moest voortzetten tijdens de coronapandemie. Dat zei ze tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als de goedkopere treinabonnementen voor de zomer te veel geld dreigen te kosten, wordt de verkoop stopgezet. Het budget van 118 miljoen euro mag niet worden overschreden, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft voorlopig geen dwangsom te betalen aan gedupeerden van de toeslagenaffaire die te lang wachten op een beslissing over schadevergoeding. De dwangsommen worden opgeschort tot 3 juni volgend jaar. Dat heeft de Raad van State woensdag bepaald.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil alternatieven voor het verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties bespreken met de Tweede Kamer. Op het voorstel voor zo'n verbod kwam veel kritiek, schrijven ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) en David van Weel (Justitie, VVD) in een Kamerbrief. Een woordvoerder van minister Heerma zegt nog niet of het wetsvoorstel definitief van de baan is.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Het aantal verkeersovertredingen is in de eerste vier maanden van dit jaar met 13 procent toegenomen vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, meldt het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB). In totaal werden van januari tot en met april dit jaar bijna 2,6 miljoen overtredingen geconstateerd, tegen een kleine 2,3 miljoen in die periode in 2025.
1 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag hebben 62 asielzoekers in een sporthal in het Drentse dorp 2e Exloërmond overnacht. Dat zijn er drie minder dan een nacht eerder. De gemeente Borger-Odoorn heeft de sporthal van maandag tot en met donderdag aangeboden als nachtopvang voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel terechtkunnen.
2 uur geleden