Dwangsom opleggen aan klimaatactivisten XR mag niet
HAARLEM (ANP) - De burgemeester van Haarlem mag niet dreigen met dwangsommen tegen vier klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Jos Wienen had ze vooraf laten weten dat ze 1000 euro moesten betalen wanneer ze zouden meedoen aan een blokkade of een bezetting. Maar de burgemeester is daar helemaal niet toe bevoegd, heeft de rechtbank in Haarlem donderdag bepaald.
De vier doen regelmatig mee aan protesten van Extinction Rebellion. Bij een paar acties werkten ze niet mee toen de demonstratie moest stoppen. Daarom kregen ze de zogenoemde last onder dwangsom, met een maximaal bedrag van 5000 euro. Dat vochten ze aan bij de rechtbank.
Volgens de rechters heeft de burgemeester van Haarlem niet duidelijk gemaakt voor welke plekken het demonstratieverbod geldt en wat de vier activisten dan precies niet mogen doen. "Als de demonstranten aan een demonstratie in Haarlem willen deelnemen op een niet-openbare locatie, is voor hen van tevoren dus niet duidelijk of zij daarmee een overtreding begaan", aldus de rechtbank.
Extinction Rebellion is tevreden met de uitspraak en noemt die "een belangrijke overwinning voor de activisten, maar ook voor het demonstratierecht in Nederland, dat de voorbije tijd behoorlijk onder druk staat."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De eerste bezoekers van koningsdagevenementen in het land zijn met de trein onderweg, ziet de NS. De reizigersstroom komt volgens de vervoerder rustig op gang. "De vroege vogels zijn nu op pad, maar de grote stroom verwachten we aan het einde van de ochtend en begin van de middag", laat een NS-woordvoerder weten.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
19 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
20 uur geleden