Duurzame glastuinbouwprojecten dreigen om te vallen door duur gas
ZOETERMEER (ANP) - De duurzaamheid in de glastuinbouw komt in gevaar als de overheid de huidige subsidieregeling niet snel aanpast, waarschuwt brancheorganisatie Glastuinbouw Nederland. Door de hoge gasprijs dreigen volgens de organisatie tientallen projecten met duurzame kassen niet door te gaan.
Het kan door de hoge gasprijs voor tuinders financieel gunstiger zijn om gas te gebruiken als warmtebron, zegt de organisatie. Bij het gebruik van gas kan opgewekte elektriciteit worden doorverkocht, wat nu meer geld oplevert door de hogere prijzen in de markt. "Dat is financieel aantrekkelijk en zo kan je de warmteprijs betaalbaar houden", zegt Alexander Formsma, beleidsspecialist bij Glastuinbouw Nederland. "Maar dat gaat natuurlijk recht tegen de principes van de energietransitie in. De sector heeft de ambitie om in 2040 klimaatneutraal te zijn, maar op deze manier gaat dat natuurlijk niet lukken."
Duurzame energie als aardwarmte is duurder dan aardgas. Om het toch aantrekkelijk te maken om te verduurzamen, wordt het verschil in kosten tussen duurzame energie en gas door de overheid vergoed. Maar omdat gas duurder is geworden, is dat verschil nu kleiner en krijgen duurzame tuinders minder subsidie. De investering is al gedaan, maar vanwege wereldwijde concurrentie kunnen de verkoopprijzen van producten niet omhoog.
Glastuinbouw Nederland vraagt al langer aandacht voor de problemen in de sector vanwege de hard gestegen energieprijzen. Zo moet het nieuwe kabinet voor het bepalen van de hoogte van de subsidie behalve naar gas ook naar de prijs van elektriciteit kijken. Hierover zouden al jaren gesprekken worden gevoerd met de overheid, maar nog zonder resultaat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
33 minuten geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
4 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
16 uur geleden