Duurzame fondsen gedumpt, beleggers willen meer rendement
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers keren duurzame fondsen steeds meer de rug toe. In het vierde kwartaal van vorig jaar stroomde maar liefst 7,3 miljard euro weg uit beleggingsfondsen met de strengste duurzaamheidsregels van de Europese Unie, meldt onderzoeksbureau Morningstar. Dit is ruim twee keer zoveel als in het derde kwartaal en het hoogste bedrag ooit. Het was het vijfde opeenvolgende kwartaal van terugtrekkend kapitaal, aldus Morningstar.
Volgens de onderzoekers geven investeerders de voorkeur aan conventionele aandelenstrategieën, die afgelopen jaar veel meer geld opleverden. Duurzame fondsen, vooral die gericht op ecologie en hernieuwbare energie, hadden vaak te maken met tegenvallende prestaties. De groene fondsen waar beleggers nu uitstappen zijn beleggingsfondsen die volgens de EU-regels volledig gericht moeten zijn op duurzame investeringen en die een meetbare positieve impact op het milieu zouden moeten hebben.
Beleggers die zich de afgelopen jaren op de groenste investeringen hebben gericht, hebben die beleggingen nog niet zien renderen. Sinds begin 2022 heeft de S&P Global Clean Energy Index, een aandelenindex die bestaat uit bedrijven wereldwijd die zich bezighouden met schone energie, zoals zonne- en windenergie, ongeveer de helft van zijn waarde verloren. In dezelfde periode steeg de toonaangevende S&P 500 Index met bijna 30 procent.
Tegenwoordig beleggen veel pensioenfondsen in deze groene fondsen. Voor de verschuiving naar meer duurzame investeringen, waren olie en gas vaak een belangrijk onderdeel van de aandelenportefeuilles van grote institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen. Deze sectoren boden hoge rendementen in de vorm van dividenden door de constante vraag naar energie en de sterke prestaties van olie- en gasbedrijven op de aandelenmarkten.
Meer uit Financieel
ROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans gaat de start- en landingsbaan op Eindhoven Airport renoveren. De klus levert de beursgenoteerde onderneming 60 miljoen euro aan omzet op. De baan in Eindhoven wordt naast de burgerluchtvaart ook voor de militaire luchtvaart gebruikt. Het ministerie van Defensie is formeel eigenaar van de vliegbasis en daarom ook opdrachtgever.
1 minuut geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitbater Euronext rekent dit jaar op meer beursgangen in Amsterdam, ondanks de aanhoudende geopolitieke onrust. De door de Amerikaanse president Donald Trump gestarte handelsoorlog zorgde vorig jaar nog voor een wederom mager aantal nieuwe noteringen, maar daar zullen bedrijven zich in 2026 minder door laten leiden. Dat zegt directeur René van Vlerken van de Amsterdamse beurs in een interview met het ANP.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in november afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 4,1 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een kleine toename van de investeringen van 0,3 procent in oktober en een stijging van 3,2 procent in september.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten langere tijd niet op de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Lufthansa heeft de vluchten nu opgeschort tot en met 29 maart, meldt een woordvoerster. Ook blijft de luchtvaartmaatschappij het luchtruim boven Iran mijden.
6 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
12 uur geleden