Duurzame fondsen gedumpt, beleggers willen meer rendement
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers keren duurzame fondsen steeds meer de rug toe. In het vierde kwartaal van vorig jaar stroomde maar liefst 7,3 miljard euro weg uit beleggingsfondsen met de strengste duurzaamheidsregels van de Europese Unie, meldt onderzoeksbureau Morningstar. Dit is ruim twee keer zoveel als in het derde kwartaal en het hoogste bedrag ooit. Het was het vijfde opeenvolgende kwartaal van terugtrekkend kapitaal, aldus Morningstar.
Volgens de onderzoekers geven investeerders de voorkeur aan conventionele aandelenstrategieën, die afgelopen jaar veel meer geld opleverden. Duurzame fondsen, vooral die gericht op ecologie en hernieuwbare energie, hadden vaak te maken met tegenvallende prestaties. De groene fondsen waar beleggers nu uitstappen zijn beleggingsfondsen die volgens de EU-regels volledig gericht moeten zijn op duurzame investeringen en die een meetbare positieve impact op het milieu zouden moeten hebben.
Beleggers die zich de afgelopen jaren op de groenste investeringen hebben gericht, hebben die beleggingen nog niet zien renderen. Sinds begin 2022 heeft de S&P Global Clean Energy Index, een aandelenindex die bestaat uit bedrijven wereldwijd die zich bezighouden met schone energie, zoals zonne- en windenergie, ongeveer de helft van zijn waarde verloren. In dezelfde periode steeg de toonaangevende S&P 500 Index met bijna 30 procent.
Tegenwoordig beleggen veel pensioenfondsen in deze groene fondsen. Voor de verschuiving naar meer duurzame investeringen, waren olie en gas vaak een belangrijk onderdeel van de aandelenportefeuilles van grote institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen. Deze sectoren boden hoge rendementen in de vorm van dividenden door de constante vraag naar energie en de sterke prestaties van olie- en gasbedrijven op de aandelenmarkten.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraad is hard geslonken, maar er is volgens Gasunie op dit moment geen reden tot zorg. Zo is er nog voldoende aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit het buitenland, laat een woordvoerster van Gasunie weten. Wel is de voorraad uitzonderlijk laag, beaamt ze.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers deden het rustig aan en keken uit naar het vervolg van het cijferseizoen later in de week. Ook hebben Amerikaanse beleggers een vrije dag vanwege President's Day.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de coalitiepartijen om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen zorgt voor een toename van het aantal arbeidsongeschikte 60-plussers. Dat komt naar voren uit schattingen van uitkeringsinstantie UWV, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf en Trouw.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - CNV wil dat concessiewisselingen in het openbaar vervoer in de toekomst niet meer in december plaatsvinden, na de chaos rond het busvervoer in Utrecht. Volgens de vakbond zou het wisselen van vervoerder voortaan alleen nog in de zomer moeten gebeuren. De bond gaat hiervoor pleiten bij de provincies, die verantwoordelijk zijn voor de aanbestedingen.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het vierde kwartaal van vorig jaar zwakker gegroeid dan verwacht. Het cijfer is een tegenvaller voor de Japanse premier Sanae Takaichi die de economie juist wil stimuleren met hogere overheidsbestedingen en lagere belastingen. Zij won onlangs nog een belangrijke overwinning bij de parlementsverkiezingen met haar plannen voor meer economische stimulering.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet geen belastingen opleggen om kapitaaluitstroom naar andere regio's te voorkomen. Het is beter om prikkels voor investeringen in Europa te creëren. Dit heeft de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, zondag gezegd tijdens een paneldiscussie op de veiligheidsconferentie in München.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht geen last te krijgen van de sneeuw en gladheid zondag. "Picnic voorziet met de huidige weersverwachtingen geen problemen bij de bezorging. We gaan er dus vanuit dat alle bestellingen op tijd bij klanten bezorgd worden", meldt een woordvoerder van Picnic.
22 uur geleden