Duurzame fondsen gedumpt, beleggers willen meer rendement
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers keren duurzame fondsen steeds meer de rug toe. In het vierde kwartaal van vorig jaar stroomde maar liefst 7,3 miljard euro weg uit beleggingsfondsen met de strengste duurzaamheidsregels van de Europese Unie, meldt onderzoeksbureau Morningstar. Dit is ruim twee keer zoveel als in het derde kwartaal en het hoogste bedrag ooit. Het was het vijfde opeenvolgende kwartaal van terugtrekkend kapitaal, aldus Morningstar.
Volgens de onderzoekers geven investeerders de voorkeur aan conventionele aandelenstrategieën, die afgelopen jaar veel meer geld opleverden. Duurzame fondsen, vooral die gericht op ecologie en hernieuwbare energie, hadden vaak te maken met tegenvallende prestaties. De groene fondsen waar beleggers nu uitstappen zijn beleggingsfondsen die volgens de EU-regels volledig gericht moeten zijn op duurzame investeringen en die een meetbare positieve impact op het milieu zouden moeten hebben.
Beleggers die zich de afgelopen jaren op de groenste investeringen hebben gericht, hebben die beleggingen nog niet zien renderen. Sinds begin 2022 heeft de S&P Global Clean Energy Index, een aandelenindex die bestaat uit bedrijven wereldwijd die zich bezighouden met schone energie, zoals zonne- en windenergie, ongeveer de helft van zijn waarde verloren. In dezelfde periode steeg de toonaangevende S&P 500 Index met bijna 30 procent.
Tegenwoordig beleggen veel pensioenfondsen in deze groene fondsen. Voor de verschuiving naar meer duurzame investeringen, waren olie en gas vaak een belangrijk onderdeel van de aandelenportefeuilles van grote institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen. Deze sectoren boden hoge rendementen in de vorm van dividenden door de constante vraag naar energie en de sterke prestaties van olie- en gasbedrijven op de aandelenmarkten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.
2 uur geledenMARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.
4 uur geleden