Duurzame energiebranche wil eerlijker speelveld warmtetransitie
UTRECHT (ANP) - Het is logisch dat de overheid scherper moet kijken naar subsidies om warmtepompen te stimuleren, vindt de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) na publicatie van een nieuw rapport van de Algemene Rekenkamer. Die adviseert geen subsidies meer af te geven voor warmtepompen in gebieden waar dit het warmtenet in de weg zit.
De uitrol van warmtenetten stagneerde juist de laatste tijd, onder meer door de kosten. Dat is zonde, vindt de NVDE, omdat er plekken zijn waar warmtenetten de goedkoopste optie zijn. Een warmtenet gaat langer mee dan een warmtepomp. Bij een warmtenet stroomt warm water door buizen naar huizen in de wijk zodat de verwarming aan kan.
Wel vindt de vereniging dat de plannen voor warmtenetten in de wijk concreet genoeg moeten zijn. "Burgers mogen niet de dupe worden van vage plannen en gebrekkige uitvoering." Verder is het volgens de NVDE niet helemaal eerlijk dat gebruikers van warmtenetten nu de kosten voor het aanleggen van warmtenetten over het algemeen zelf betalen. De vereniging vraagt zich af of dat anders kan.
"Wie een warmtepomp laat installeren, maakt gebruik van het stroomnet. Alle Nederlanders betalen mee aan de kosten voor het elektriciteitsnet", legt de NVDE uit. "Ligt het niet voor de hand de (infrastructurele) kosten van warmtenetten (voor een groter deel) te laten betalen door een groter deel van de Nederlandse bevolking? Of klanten van een warmtenet een lager vastrecht te laten betalen voor stroom dan gebruikers met een warmtepomp?"
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
6 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
12 uur geleden